Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 50/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Chełmno

„A wszystko tutaj się zaczęło...”

Reklama

Najpierw w szkołach odbyły się katechezy poświęcone Janowi Pawłowi II. Dzieci i młodzież przypomniały sobie postać i dzieło Ojca Świętego. Następnie w domu, samodzielnie, a może niekiedy z pomocą rodziców i bliskich, przygotowywali dla Papieża piękne laurki. Oto słowa z jednej z ich: Drogi Janie Pawle II. Wielu ludzi z Tobą rozmawiało, wielu ludzi dotykałeś, tuliłeś, całowałeś. Było ich tylu, że nie wszystkich pamiętasz, ale ci, którym pomachałeś, dotknąłeś, mają Cię w sercu i nigdy Ciebie nie zapomną. Ja chociaż widziałam Twój uśmiech tylko na zdjęciach, zawsze będę się za Ciebie modlić i trzymać Cię w moim małym sercu, z którego życzę Ci, aby Bóg obdarzył Cię łaską, zdrowiem i wspaniałym słonecznym uśmiechem. Agata.
W niedzielę 12 października wszyscy modlili się za Papieża. Wieczorem w kościele św. Józefa w Chełmnie prawie wszystkie ławki były zajęte. W atmosferę tego szczególnego wieczoru jedności z Ojcem Świętym wprowadziły nas jego słowa wypowiedziane w Wadowicach: „A wszystko tutaj się zaczęło”. Następnie dzieci czytały listy do Ojca Świętego i prowadziły modlitwę Ojcze nasz w intencji pokoju.
Listy dzieci, modlitwa Anioł Pański, słowa wypowiedziane przez młodzież, śpiew 4-letniego Pawełka, odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego, dziękczynienie proboszcza ks. Marka Borowskiego za dar pontyfikatu naszego Rodaka, z minuty na minutę podnosiły atmosferę jedności wśród wszystkich obecnych w kościele. Zauważył to ks. Kazimierz Pytka, który przez śpiew pieśni: Abyśmy byli jedno połączył poszczególne modlitwy dzieci, młodzieży i Księdza Proboszcza. Uśmiech na jego twarzy promieniał z każdą chwilą, kiedy wszyscy w kościele śpiewali tę pieśń, trzymając się za ręce w geście jedności, o którą tak prosi Jan Paweł II. Jak dobrze tam było się znaleźć!

Jarosław Bolt

Msza św. w intencji Ojczyzny

11 listopada, w 85. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górnych Wymiarach wspólnie modlono się w intencji Ojczyzny. W Mszy św. udział wzięli m. in.: wójt i władze samorządowe gminy, dyrekcja, nauczyciele i poczet sztandarowy z Gimnazjum w Podwiesku, strażacy, przedstawiciele stowarzyszeń parafialnych oraz przedstawiciele Komitetu Obrony Polskiej Ziemi. Słowo wstępne wygłosił Tadeusz Aronowski. Przypomniał okoliczności związane z odzyskaniem niepodległości oraz rolę Józefa Piłsudskiego w tamtych wydarzeniach. W homilii proboszcz ks. Zbigniew Gański podkreślił potrzebę dziękowania Panu Bogu za dar wolności. „Dzisiaj należy sobie uświadomić swoje obowiązki wobec Narodu i Ojczyzny. Należy zastanowić się, co dziś możemy zrobić dla zachowania niepodległości, którą tak ciężko wywalczyli dla nas nasi przodkowie” - powiedział. Za najważniejsze zadania uznał kultywowanie polskich tradycji i obyczajów w naszych rodzinach. „Wolność należy zagospodarować prawdą, sprawiedliwością i dobrem” - dodał Ksiądz Proboszcz.
Po Mszy św. młodzież stowarzyszona w Ewangelizacyjnej Grupie Młodzieżowej zaprezentowała program poetycki, którego tematem była radość z odzyskanej niepodległości oraz miłość Ojczyzny. Schola parafialna uświetniła Eucharystię oraz towarzyszyła młodzieży w programie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

gw

Dekanaty grudziądzkie

Msza św. dziękczynna

Reklama

Praca w zakładach karnych nie należy do łatwych. Wymaga coraz większej grupy osób odpowiednio do niej przygotowanych. Stało się zwyczajem, że w listopadzie kierownictwa Zakładów Karnych w Grudziądzu wraz ze swoimi współpracownikami i ich rodzinami spotykają się na Mszy św. Tegoroczna Eucharystia odbyła się 9 listopada, a przewodniczył jej ks. inf. Tadeusz Nowicki. Uczestniczył w niej również kapelan zakładów karnych, ks. Dariusz Święconek. W homilii ks. Nowicki mówił o wielkiej odpowiedzialności ludzi, którzy prowadzą resocjalizację więźniów. Trzeba tu postrzegać wielką miłość Boga do człowieka, choć kary za popełnione czyny są nie do zakwestionowania. Więźniowie muszą je odbyć, ale z drugiej strony musimy pamiętać o ojcowskiej, przebaczającej miłości Boga.

Zenon Zaremba

Dekanat Kurzętnik

Akcja Katolicka z Kurzętnika Ojcu Świętemu

Parafia w Kurzętniku długo przygotowywała się do uczczenia Papieskiego jubileuszu. Dzięki zaangażowaniu proboszcza ks. Zdzisława Szymańskiego i wikariusza ks. Tomasza Jeziorskiego oraz członków
Akcji Katolickiej udało się zorganizować w parafii papieskie triduum. Przygotowano m.in. wystawę pt. Jan Paweł II - Świadek nadziei i nagrodzono najpiękniejsze prace plastyczne. W rocznicę wyboru Papieża-Polaka, 16 października po uroczystej Mszy św. przygotowano wieczorek poetycki poświęcony Ojcu Świętemu, a następnego dnia wieczór z piosenką religijną i bieg uliczny, w którym uczestnicy musieli wykazać się wiedzą o Papieżu.
Parafialny Oddział Akcji Katolickiej dziękuje wszystkim za trud włożony w przygotowanie tej uroczystości.

Dekanat Unisław Pomorski

Obchody Święta Niepodległości w Dąbrowie Chełmińskiej

Reklama

11 listopada mieszkańcy Dąbrowy Chełmińskiej oraz okolicznych miejscowości spotkali się w kościele filialnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Mszy św., którą w intencji Ojczyzny sprawował proboszcz ks. Tadeusz Myszk. Homilię wygłosił wikariusz ks. Daniel Milewski. Był to wspaniały wykład z historii ojczystej, a zarazem lekcja wychowania patriotycznego.
Po nabożeństwie uczestnicy, poprzedzani przez poczet sztandarowy kombatantów, przeszli pod pomnik pomordowanych w 1939 r., gdzie zostały złożone kwiaty. Prezes miejscowego koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Jan Wielgosz w okolicznościowym wystąpieniu przypomniał historię I wojny światowej oraz bitwy warszawskiej, upamiętnionej w naszej historii jako „cud nad Wisłą”.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Dąbrowie Chełmińskiej. Prezes Jan Wielgosz mówił o udziale mieszkańców ziemi chełmińskiej w walkach o wolność Polski. Spotkanie zakończyło się przy herbatce i ciastkach przygotowanych przez kombatantkę Jadwigę Śliwińską z Czemlewa.
W rocznicowych obchodach wzięli udział przedstawiciele władz gminnych i samorządowcy. Niestety, zabrakło młodzieży szkolnej, która przecież powinna w ten sposób poznawać i otaczać szacunkiem tradycje narodowe. Szkoda też, że nie wszystkie domy zostały w dniu narodowego święta udekorowane flagami.

Aleksander Fałczyk - były żołnierz AK

Dekanaty toruńskie

Ważne wydarzenia w gimnazjum

Rok szkolny 2003/2004 zaowocował ważnymi wydarzeniami w Szkole Podstawowej i Gimnazjum nr 30 w Toruniu. 15 października, w wigilię rocznicy wyboru Papieża Jana Pawła II na Stolicę Apostolską, Szkolne Koło Caritas uzyskało formalny akces przynależności do Caritas Diecezji Toruńskiej. Opiekunki Koła: Teresa Kępska i Lidia Rataj szerzą wśród uczniów idee Caritas w oparciu o autorski program zatytułowany Homo homini. Gimnazjaliści w ramach pracy Koła przygotowali ekspozycję prezentującą dorobek Pontyfikatu Jana Pawła II. Został również przeprowadzony konkurs wiedzy o osobie i działalności dostojnego Jubilata, w którym uczestniczyły klasy szóste i pierwsze gimnazjum. Odbyła się też uroczysta wieczornica poświęcona postaci Ojca Świętego, podczas której byli obecni goście ze Stacji Caritas, dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz uczniowie. Młodzież z klasy I a gimnazjum zaprezentowała kalendarium życia Papieża, przeplatane poezją, fragmentami pieśni i homilii Ojca Świętego. Uczniowie w ten sposób oddali hołd Papieżowi i dziękowali mu za służbę dla całego świata.

Lidia Rataj, Teresa Kępska

Zaduszki kujawskie

Obchodzone niedawno wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych było kolejną okazją do refleksji nad pamięcią o tych, którzy odeszli do Pana.
5 listopada w Inowrocławiu z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej odbyły się Zaduszki kujawskie według tekstów Edmunda Mikołajczaka. Przywołane zostały wybitne postacie Kujawian, którzy swoim życiem i dziełem pozostawili trwały ślad w naszej historii i dorobku kulturowym. Była to swoista litania inowrocławska, która w sposób niezwykły wybrzmiewała w majestatycznym wnętrzu kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Refleksji historycznej towarzyszyła muzyka w wykonaniu Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Cantores Thorunienses” pod dyrekcją prof. Romana Gruczy oraz Agnieszki Krokowskiej (organy) i Grażyny Witkowskiej (skrzypce). Refleksyjne zamyślenie zakończyła wspólna modlitwa pod przewodnictwem bp. Wojciecha Polaka. Zwieńczeniem zaś był radosny hymn Gaude Mater Polonia, jako dziękczynienie za tak wielu wspaniałych synów i córek ziemi kujawskiej oraz złożenie świateł pamięci pod tablicami zmarłych kapłanów inowrocławskiej parafii Matki Bożej.

Jacek Nijak

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek Salezy - prorok miłości, patron dziennikarzy katolickich

Niedziela łódzka 4/2004

[ TEMATY ]

Franciszek Salezy

commons.wikimedia.org

Św. Franciszek Salezy

Św. Franciszek Salezy

Franciszek Salezy, święty i doktor Kościoła, żyjący we Francji w latach 1567-1622, w Polsce znany jest chyba najbardziej jako patron dziennikarzy i pisarzy katolickich. Jego wspomnienie przypada w kalendarzu liturgicznym 24 stycznia.

We Francji cieszy się od wieków dużą popularnością. Biskup Genewy, współzałożyciel zakonu wizytek i teolog, którego duchowość zainspirowała powstanie licznych zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń życia apostolskiego zwanych „salezjańskimi” pozostawił dużą spuściznę pisarską. Najbardziej znanymi dziełami, tłumaczonymi również na język polski są: Filotea, czyli Wprowadzenie do życia duchowego oraz Teotimo, czyli Traktat o miłości Boga. Przeznaczeniem jego dzieł było prowadzenie do Boga ludzi świeckich.
CZYTAJ DALEJ

Obchody 8. rocznicy śmierci Sługi Bożej Heleny Kmieć

2025-01-23 18:57

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

8 rocznica

materiał prasowy/Fundacja im. Heleny Kmieć

Sługa Boża Helena Kmieć

Sługa Boża Helena Kmieć

24 stycznia 2025 r. mija 8 lat od tragicznej śmierci Sługi Bożej Heleny Kmieć - wolontariuszki misyjnej, która zginęła w Boliwii.

Do Ameryki Południowej Helena wyjechała na wyjazd misyjny z Wolontariatu Misyjnego Salvator. W Boliwii miała pełnić posługę w ochronce dla dzieci, lecz ta misja potoczyła się inaczej. O Helenie Kmieć pamiętają i każdego dnia inspirują się wolontariusze ze wspólnoty Wolontariatu Misyjnego Salvator. Podczas Spotkania Ogólnopolskiego w Trzebini - 1 lutego 2025 r. - pragną w szczególny sposób upamiętnić Sługę Bożą Helenę Kmieć.
CZYTAJ DALEJ

Sejm uchwalił "ustawę incydentalną" dot. stwierdzenia przez SN ważności wyboru prezydenta

Sejm uchwalił w piątek tzw. ustawę incydentalną, zgodnie z którą o ważności wyboru prezydenta w 2025 r. ma orzekać 15 sędziów najstarszych stażem w Sądzie Najwyższym, a nie - jak dotychczas - Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Ustawa trafi teraz do prac w Senacie.

Za przyjęciem ustawy głosowało 220 posłów, 204 było przeciw, 20 wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm nie uwzględnił wniosku PiS o odrzucenie ustawy w całości.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję