„Cieszymy się bardzo z wizyty sekretarza stanu kard. Pietro Parolina, który przybędzie dzisiaj na Ukrainę jako legat Ojca Świętego Franciszka, ale także i jako "premier" Watykanu by zobaczyć na własne oczy sytuację, w jakiej znajduje się dzisiaj nasz kraj” – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy. Zaznaczył, że wizyty jest przede wszystkim związana z inicjatywą papieża Franciszka pomocy humanitarnej dla Ukrainy. 24 kwietnia w kościołach w całej Europie przeprowadzona zbiórkę na pomoc ofiarom wojny jaka toczy się na wschodzie kraju. „Kard. Parolin chce poznać sytuację jaka tam panuje: krwawy konflikt, cierpienia, i potrzeby mieszkających tam ludzi" – powiedział metropolita lwowski i wyraził radość, że kardynał odwiedzi diecezję charkowsko-zaporoską. W Zaporożu spotka się z tymi, którzy najbardziej ucierpieli na skutek wojny i tym samym przekona się jak bardzo potrzebna jest pomoc dla Ukrainy, do której papież wezwał Kościoły w Europie.
„Do Lwowa przyjedzie aby przeżyć z nami 15. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II na Ukrainę. Zachęci naszych wiernych aby jak wskazywał św. Jan Paweł II, wypłynęli na głębię, nie lękali się. Wypłynęli razem z Chrystusem i budowali przyszłość kraju i także przyszłość Kościoła łacińskiego – powiedział abp Mokrzycki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kard. Parolin poświęci Muzeum Archidiecezjalne, który prezentuje bogatą historię wielowiekowego Kościoła łacińskiego na Ukrainie oraz plac pod budowę kościoła pw. św. Jana Pawła II przy ul. Stryjskiej.
Ponadto kardynał sekretarz stanu spotka się we Lwowie także z wojewodą Olegiem Syniutką i prezydentem miasta Andrijem Sadowym. "Z pewnością poruszy problemy, z którymi stale zwracamy się do władz państwowych i lokalnych. Chodzi o zwrot budynków seminaryjnych i stałe użytkowanie kościoła św. Marii Magdaleny. Chcemy też wspólnie z hierarchami Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego podjąć temat spraw majątkowych, przede wszystkim przejęcia setek kościołów łacińskich bez naszej zgody, co jest powodem ciągłych konfliktów i nieporozumień. Można powiedzieć, że świątynie te zostały bezprawnie przejęte przez Kościół greckokatolicki. Domagamy się zwrotu choćby dwóch kościołów we Lwowie, których Kościół greckokatolicki nie potrzebuje. W obecności kard. Parolina chcemy zaapelować do Ojca Świętego Franciszka aby wpłynął na Kościół greckokatolicki by to nasze wielkie oczekiwanie się spełniło” – zaznaczył abp Mokrzycki.