Reklama

Wydarzenia z diecezji

Uroczystości z okazji 100-lecia rekonsekracji katedry

Dwa wydarzenia: 100-lecie rekonsekracji płockiej katedry oraz 85. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę stały się treścią uroczystej Liturgii celebrowanej 11 listopada przez biskupa płockiego Stanisława Wielgusa. Podczas Mszy św. - sprawowanej w szatach liturgicznych królewicza kard. Ferdynanda Wazy - Biskup płocki konsekrował nowy ołtarz oraz poświęcił przebudowane prezbiterium katedry.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W istotę święta wprowadził wiernych ks. Stefan Cegłowski z Muzeum Diecezjalnego - instytucji, która w tym roku obchodzi 100-lecie swego istnienia. Przypomniał on historię płockiej katedry, jak również okoliczności wielkiej przebudowy świątyni dokonanej przed 100 laty.
W trakcie uroczystości Biskup płocki wygłosił homilię, w której powiedział m.in. „Dziś obchodzimy stuletni jubileusz ważnego dla płockiego Kościoła wydarzenia, jakim była dokonana przed stu laty ponowna konsekracja katedry, łącząc tę uroczystość ze świętem niepodległości Ojczyzny, ponieważ katedra płocka jest jej doskonałym symbolem. Tak jak Polska, również płocka katedra zaistniała na tej świętej ziemi tysiąc lat temu. Tak jak Polska, również katedra płocka była wielokrotnie w ciągu swojej historii atakowana przez zewnętrznych wrogów, niszczona i rabowana. I tak jak Polska, również katedra płocka podnosiła się wielokrotnie z gruzów, leczyła swoje wojenne rany, opłakiwała swoje zamordowane przez najeźdźców dzieci i powracała do życia, ciągle piękna i zachwycająca każdego, kto ma chociaż odrobinę wrażliwości na piękno, które nie poddaje się destrukcji, jaką niesie czas.
Obydwa zatem wątki dzisiejszej uroczystości, obchodzonej w płockiej katedrze, przy licznym udziale duchowieństwa, dostojnych przedstawicieli władz wszystkich szczebli oraz wiernych Bogu i Ojczyźnie mieszkańców naszego pięknego, szczycącego się bohaterską przeszłością miasta - łączą się ze sobą nierozerwalnie. Miłość Ojczyzny łączy się dziś bardzo silnie z naszą wiarą, z zawierzeniem Bogu, do którego w czasie tej uroczystej Mszy św. zwracamy się z błaganiem, by uspokoił polskie serca, by wlał w nie wzajemną życzliwość i dobroć oraz by wzbudził w nich poczucie odpowiedzialności za życie własne, za życie najbliższych i za los kraju.
My, Polacy, jesteśmy narodem szczególnie ciężko doświadczonym przez historię. Tyle razy niszczono nasz kraj i zniewalano jego mieszkańców. Walka o wolność i niepodległość Polski trwała z niewielkimi przerwami dwieście lat. Prowadzili ją polscy żołnierze walczący z bronią w ręku, biorący udział w niezliczonych wojnach za wolność waszą i naszą. Prowadzili ją polscy poeci, muzycy, pisarze i uczeni przy pomocy swojej twórczości, która była bronią jeszcze groźniejszą niż karabin czy szabla. Powadzili ją polscy duchowni, modląc się gorąco do Boga o zmiłowanie nad udręczoną Ojczyzną i podtrzymując nadzieję na wolność w ciemiężonym przez zaborców narodzie. Prowadziły ją polskie rodziny, które wychowywały swoje dzieci w duchu miłości do Ojczyzny, do ojczystej kultury i do chrześcijańskiej religii. Prowadził ją cały polski lud, który choć był przez wieki zaniedbywany i niejednokrotnie ciemiężony przez sprawujących władzę, nie pozwolił sobie wydrzeć ani ziemi, ani języka, ani wiary, ani miłości do Ojczyzny. A gdy było trzeba stawał w jej obronie do śmiertelnej walki, nie szczędząc krwi.
W naszych postmodernistycznych czasach, kiedy w imię tak zwanej poprawności politycznej szerzony jest totalitaryzm bezideowości, relatywizmu nie odróżniającego dobra od zła oraz kosmopolityzmu, który ma za nic przywiązanie do Ojczyzny, a kieruje się tylko regułą zysku i ustawicznej zabawy - w tych czasach trudno jest okazywać publicznie miłość do swojego kraju, za który nieprzeliczone tysiące patriotów przelewały krew. Trudno, ponieważ określone media (…) natychmiast ruszają do ataku, z szyderczymi zarzutami o prowincjonalnym zacofaniu, ciemnocie, ksenofobii i nacjonalizmie tych, którzy nawołują do patriotyzmu.
Patriotyzm tymczasem nie ma nic wspólnego z nacjonalizmem, który pogardza innymi narodami. Patriotyzm to umiłowanie własnej Ojczyzny, na którą składa się i rodzinna ziemia, i wytworzona na tej ziemi przez naród kultura, i cała jego tradycja. (…) Ojczyzna to także wielkie zobowiązanie, które ciąży na każdym z nas. A miłość do niej to ustawiczna troska o jej los, o jej zdrowie, siłę i piękno. Aby żyć, aby się rozwijać i umacniać, Ojczyzna nasza potrzebuje nieustannego wysiłku swoich dzieci. Potrzebuje dobrej i uczciwej pracy. Potrzebuje kompetentnych, sprawowanych z pokorą i z ustawiczną troską o dobro wspólne rządów. Potrzebuje ofiarności i kreatywności swojej inteligencji. Potrzebuje troski nas wszystkich o braci znajdujących się w szczególnej potrzebie: o chorych, starych, niepełnosprawnych, bezrobotnych, bezdomnych i opuszczonych. Potrzebuje wielkiej troski o swoją historię, gdyż tylko naród, który ma pamięć, nie daje się zniewolić. Potrzebuje w końcu także stałych, niewzruszonych wartości moralnych, bez których nie można budować szczęśliwego życia narodu, a których nie podobna znaleźć bez Boga. (…)
«Nie jest szczęśliwe państwo, gdy mury jego całe, a obyczaj w ruinie» - mówił kiedyś rzymski patriota Scypion. Nie jest szczęśliwe państwo, w którym szaleje korupcja i egoizm sprawujących władzę. Nie jest szczęśliwe państwo, w którym nie dba się wystarczająco o bezrobotnych i opuszczonych. Nie jest szczęśliwe państwo, w którym przygotowuje się - w imię fałszywie pojmowanej wolności i demokracji - prawny zamach na życie najbardziej bezbronnych i niewinnych - bo jeszcze nienarodzonych. Nie jest szczęśliwe państwo, w którym bezkarnie poniewiera się patriotyzm, w którym szydzi się z najświętszych dla minionych pokoleń wartości: w którym szerzy się terroryzm bezideowości; w którym dewastuje się groby i tradycję narodową; i w którym zapomina się o tym, co to jest dobro wspólne.
Nie ma prawdziwej wolności bez odpowiedzialności - za swoje czyny, za bliźnich i za kraj; i nie ma też prawdziwej demokracji bez stałych, nienaruszalnych wartości etycznych. Państwo budowane bez fundamentalnych wartości etycznych bowiem to nic innego, jak dom budowany na lotnych piaskach” - mówił Ksiądz Biskup.
Po homilii wszyscy zebrani w świątyni odśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych, po czym Ksiądz Biskup konsekrował nowy ołtarz. Słowom modlitwy konsekracyjnej towarzyszyły specjalne obrzędy - namaszczenie ołtarza olejem Krzyżma oraz rozpalenie na nim kadzidła, symbolizujące oddanie go we władanie samemu Bogu.
Na cokole nowego ołtarza umieszczony został napis: „Ołtarz ufundowany przez parafię katedralną pw. św. Zygmunta konsekrował biskup płocki prof. dr hab. Stanisław Wielgus w 100. rocznicę rekonsekracji katedry oraz 25. rocznicę pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II”. Przypomniał o nim, dziękując Księżom Biskupom i wszystkim, dzięki którym mogła dojść do skutku przebudowa prezbiterium, proboszcz parafii katedralnej ks. kan. dr Janusz Filarski, który zabrał głos na zakończenie uroczystości.
Ostatnim akcentem radosnego świętowania było uroczyste wręczenie nominacji na protonotariusza apostolskiego ks. prał. Kazimierzowi Piwowarskiemu z niemieckiej organizacji charytatywnej „Kirche in Not” (piszemy o tym w oddzielnym artykule na str. 2).
W uroczystości 100-lecia rekonsekracji wziął udział bp Roman Marcinkowski, członkowie Kapituły Katedralnej Płockiej i Kolegiackiej Pułtuskiej, kapłani z wielu parafii, przedstawiciele parlamentu, władz miasta i powiatu płockiego, województwa mazowieckiego, a także wielu wiernych. Obecni byli także przedstawiciele uczelni i szkół, jak również poczty sztandarowe wielu instytucji Płocka.
Po Mszy św. uczestnicy przeszli pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie w hołdzie obrońcom Ojczyzny złożyli kwiaty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akt oskarżenia w sprawie oszustw - wśród podejrzanych tata ks. Michała Olszewskiego

2025-01-31 22:37

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Robert Krawczyk

Ks. Michał Olszewski SCJ

Ks. Michał Olszewski SCJ

Prokuratura Okręgowa w Radomiu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom podejrzanym o oszustwa podatkowe i wystawienie nierzetelnych faktur VAT na kwotę znacznej wartości. Wśród osób z zarzutami jest Jan O., tata ks. Michała Olszewskiego.

W przypadku Jana O. śledztwo zostało w ub. roku podjęte na nowo po tym, jak w październiku 2023 r. umorzono je na mocy postanowienia prokuratora regionalnego w Lublinie Jerzego Ziarkiewicza. Śledczy uzasadnili wówczas umorzenie "brakiem znamion czynu zabronionego".
CZYTAJ DALEJ

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości publicznej, jaką kwotę zebrano podczas kolędy

2025-01-30 08:26

[ TEMATY ]

kolęda

wizyta duszpasterska

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Krzysztof Pawłowski, proboszcz pięciotysięcznej parafii w Ulanie w diecezji siedleckiej, ujawnił, jaką kwotę zebrano podczas wizyty duszpasterskiej.

We wpisie czytamy, że księża odwiedzili 1320 domów. W 82 domach mieszkańcy nie zdecydowali się przyjąć duchownego.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Zostawić wszystko. Czyli co?

2025-02-03 09:10

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

Duccio di Buoninsegna, Powołanie Apostołów, pl.wikipedia.org

Na kanwie opowiadania o powołaniu pierwszych apostołów w sposób naturalny rodzi się refleksja nad naturą powołania. W języku biblijnym jest to wezwanie Boga do spełnienia powierzonej misji. Obejmuje ono wszystkie wymiary życia powołanego i ustanawia zupełnie nową jakość relacji z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję