W rozmowie z KAI bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przypomniał, że sytuacja dotycząca spożywania przez Polaków alkoholu jest wciąż niepokojąca. – Należy do rodziny państw europejskich, które piją najwięcej, ale jesteśmy na dobrej drodze, by temu zadaniu sprostać. Mówię to z bólem, bo troska o trzeźwość narodu powinna dotyczyć wszystkich: nie tylko księży biskupów, ale całego społeczeństwa, także władz państwowych i samorządowych – stwierdził.
Bp Bronakowski przypomniał, że w Polsce jest obecnie około miliona osób uzależnionych od alkoholu, ponad 3 mln pijących ryzykownie i szkodliwie. W rodzinach z problemem alkoholowym żyje ponad 1,5 mln dzieci. W naszym kraju sprzedaż wyrobów alkoholowych oferuje czterokrotnie więcej punktu handlowych niż wynika to z rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (powinno być nie więcej niż 1 punkt na 1000 mieszkańców, jest 1 na 250).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zdaniem bp. Bronakowskiego, ta trudna sytuacja wymaga refleksji tak księży biskupów, jak i rządzących, ale przede wszystkim „każdego z nas, ludzi wierzących”. Nadużywanie alkoholu prowadzi bowiem nie tylko do tragedii osobistych i rodzinnych, ale też do osłabienia lub utraty wiary. – Wezwani przez papieża Franciszka w Roku Miłosierdzia do korzystania, ale i świadczenia Bożego Miłosierdzia, musimy się tym problemem zająć – dodał.
Reklama
W tym roku tradycyjny apel Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości na sierpień, miesiąc trzeźwości, będzie dotyczył młodzieży - m.in. z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Będzie mu towarzyszyć hasło: „Młodzi, nie dajcie się zniewolić”. – Są to piękne słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Poznaniu po to, by młodzi nie dali się skusić półprawdami i pseudowartościami, od których później będą się odwracać rozczarowani i poranieni, a może nawet ze złamanym życiem – podkreślił bp Bronakowski.
Z okazji corocznego apelu biskupi przypominają też w apelu o różnych rozwiązaniach, które mogłyby się przyczynić do ograniczenia spożycia alkoholu przez Polaków. - One wprost nie zależą od Episkopatu Polski, czy od duchownych w ogóle, ale od rządzących. Chodzi o fizyczne i ekonomiczne ograniczenie dostępności alkoholu oraz likwidacja reklamy tych produktów – poinformował KAI bp Bronakowski.
Bp Bronakowski wspomniał także o planach zorganizowania w przyszłym roku ogólnokrajowego Kongresu Apostolstwa Trzeźwości.