Reklama
Święty Kasper dei Bufalo wędrując po ulicach Rzymu, zauważał społeczną biedę, zarówno moralną jak i materialną. Na placu Montanara (gdzie przyjeżdżali rolnicy na handel) organizował katechezy i jadłodajnie dla głodnych - szczególnie dzieci. Często odwiedzał schronisko dla bezdomnych „Santa Galla” (św. Galli wdowy z V wieku słynącej z dzieł miłosierdzia). To hospicjum mieściło się niedaleko domu, w którym mieszkał św. Kasper. Przychodził tam, aby nieść pociechę i ulgę chorym, cierpiącym i umierającym.
Jako kapłan głosił misje ludowe i rekolekcje. Gromadził wokół siebie księży diecezjalnych, którzy wspomagali jego dzieło. Przeżył także wygnanie za wierność papieżowi (1810-14). Po powrocie z wygnania kontynuował swoją misję głoszenia Słowa Bożego i szerzenia kultu Krwi Chrystusa. W 1815 r. założył Zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa w XI-wiecznym klasztorze św. Feliksa w pięknej Umbrii, niedaleko Asyżu.
Do Polski Misjonarze Krwi Chrystusa przybyli w roku 1981. Pierwszym domem Zgromadzenia był dom św. Kaspra w Częstochowie. Później powstał dom św. Józefa w Swarzewie na północy Polski, a następnie dom św. Franciszka Ksawerego w Ożarowie Mazowieckim, k. Warszawy. Kolejnym domem był dom św. Wawrzyńca w Częstochowie, przy którym w 1999 r. powstało Sanktuarium Krwi Chrystusa. W 1997 r. otrzymaliśmy w darze od Gminy Łabunie zespół pałacowo-parkowy położony w Łabuńkach, niedaleko Zamościa (ostatnim właścicielem tej posiadłości był pułkownik Wojciech Kołaczkowski - lotnik i dowódca Dywizjonu 303 w bitwie o Anglię).
Władze gminy, darując posiadłość, postawiły jeden warunek - w pałacu ma powstać hospicjum dla osób nieuleczalnie chorych. Hospicjum „Santa Galla” w Łabuńkach jest więc jakby kontynuacją działalności św. Kaspra, który służył chorym w Hospicjum „Santa Galla” w Rzymie. Stąd też nasze hospicjum przejęło swoją nazwę.
Termin „hospicjum” pochodzi od łacińskiego słowa „hospes” - gość, gościna. Warto przypomnieć, że hospicja istniały wcześniej niż szpitale, będąc domami gościnnymi dla chorych i cierpiących, najczęściej przy domach zakonnych lub na pielgrzymich szlakach. Hospicjum jest miejscem łagodzenia cierpień fizycznych, emocjonalnych i duchowych dla ludzi umierających z powodu nieuleczalnych chorób oraz dla ich rodzin.
Każde hospicjum stara się realizować zadania opieki nad umierającymi w cierpieniu, tzw. opieki paliatywnej, ale przede wszystkim ma być ono gościnnym domem, w którym cierpiący człowiek nie jest zostawiony sam sobie. Celem hospicyjnej opieki jest umożliwienie choremu najpełniejszego przeżycia terminalnego, czyli ostatniego okresu choroby poprzez leczenie objawowe, pielęgnację oraz towarzyszenie choremu i jego rodzinie na trudnej drodze cierpienia.
Taką ideą kieruje się również hospicjum „Santa Galla” w Łabuniach k. Zamościa, prowadzone przez Zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa. Nasze hospicjum działa od 1998 r. Na początku funkcjonował tylko zespół wyjazdowy, w którym opieką objęci byli pacjenci przebywający w domu, a od 2000 r. otworzyliśmy również oddział stacjonarny, w którym może przebywać 14 pacjentów. W naszym hospicjum opiekę nad chorym i jego rodziną sprawuje 2 lekarzy, 14 pielęgniarek, rehabilitant, socjolog, psycholog, pracownik gospodarczy, 3 salowe, 2 pracowników administracyjnych, kierowca i 2 kapelanów. Oprócz tego, jako wolontariusze pomagają: lekarz, 2 pielęgniarki a w okresie wakacyjnym - inne osoby, np. studenci.
Hospicjum „Santa Galla” jest placówką charytatywną, dlatego wszystkie świadczenia udzielane przez nas są nieodpłatne. Pacjent i jego rodzina nie ponoszą żadnych kosztów związanych z pobytem i opieką hospicyjną. Świadczenia medyczne pokrywane są w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia; pozostałe koszty utrzymania pokrywane są z funduszy pozyskanych ze zbiórek, sprzedaży cegiełek, darowizn i ofiar oraz od sponsorów.
W hospicjum jest codzienna Msza św., organizuje się dla pacjentów Wigilię i Pasterkę oraz Święta Wielkanocne. Pamiętamy też o uroczystościach naszych pacjentów. Jeżeli któryś z pacjentów hospicjum ma imieniny, wtedy odprawiana jest w jego intencji Msza św., na którą zaprasza się rodzinę; są życzenia, kwiaty, drobne prezenty, ciasto, herbata. Jedna z pacjentek wyznała przy takiej okazji, że pierwszy raz dostała kwiaty. Pacjenci hospicjum, którzy są jeszcze sprawni i poruszają się o własnych siłach, mogą uczestniczyć w terapii zajęciowej - wykonują wtedy różne prace, które potem można oglądać zawieszone na ścianach hospicjum lub są podarowywane naszym sponsorom jako dar wdzięczności.
W miarę możliwości staramy się spełniać różne życzenia chorych, na przykład dotyczące posiłków, drobnych zakupów rzeczy, o których zawsze marzyli, bo nigdy nie wiadomo czy nie jest to czyjeś ostatnie życzenie. Staramy się włączyć w to spełnianie życzeń również rodziny chorego, przez co choć na chwilę mogą oni oderwać swoje myśli od choroby swoich bliskich i skupić się na radości tego chorego.
Niektórzy nasi pacjenci, gdy byli jeszcze sprawni, malowali obrazy (można je zobaczyc w hospicjum), pisali wiersze. Dla wielu z nich radością jest spacer po parku otaczającym hospicjum.
Co roku w listopadzie odprawiana jest Msza św. w intencji wszystkich zmarłych pacjentów, na którą zapraszamy ich rodziny. Przy hospicjum działa także organizacja wspierająca jego działalność - Stowarzyszenie Przyjaciół Hospicjum „Santa Galla”, a rok temu powstał w Chicago Komitet Pomocy Hospicjum „Santa Galla”. Co roku zapraszamy wszystkich przyjaciół i sponsorów na spotkanie opłatkowe.
Ideę hospicjum najpełniej wyraził ks. Jan Twardowski w słowach: „Spieszmy sił kochać ludzi, tak szybko odchodzą” - więc my śpieszymy do wszystkich, którzy nas potrzebują.
Wszyscy, którym bliska jest idea hospicjum i pragną wspomóc to dzieło, mogą kontaktować się telefonicznie lub listownie:
Polska - bezpośrednio z Hospicjum „Santa Galla”
Hospicjum „Santa Galla”, Łabuńki I nr 1, 22-437 Łabunie k. Zamościa, Tel. 011 48 84 616-7342, Fax 011 48 84 616-7343, E-mail: hosp_s_galla@pro.onet.pl
USA - Chicago - z Komitetem Pomocy Hospicjum „Santa Galla”
Adres: 1135 N. Cleaver Street Suite #312, Chicago, IL 60622
Adres do korespondencji:
P. O. Box 56837, Chicago, IL 60656-0837
Tel. kontaktowe: (847) 671-3418, (773) 777-6677, (847) 332-4740, (773) 744-1448
Wpłat można dokonywać:
1. Na otwarte w Chicago konto:
MidAmerica Bank, Nr konta: 110435274
2. Czeki lub M. O. można również przesłać na adres
Mutual Aid Association
P. O. Box 56837
Chicago, IL 60656-0837
(Hospicjum „Santa Galla”)
Czeki prosimy wystawiać na: Hospicjum „Santa Galla”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu