Hasło tegorocznych obchodów Święta Dziękczynienia „Chrzest Darem Miłosierdzia” nawiązuje do trwającego w Kościele Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz obchodzonej w tym roku 1050. rocznicy Chrztu Polski. Z tej okazji podczas uroczystości na polach wilanowskich do świątyni wprowadzone zostaną relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego – świadka Miłosierdzia.
W tegorocznym Święcie Dziękczynienia biorą udział pracownicy i podopieczni rożnych dzieł miłosierdzia, funkcjonujących w Polsce: ośrodków, domów opieki, centrów pomocy czy oddziałów Caritas.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Obchody rozpoczęły się pielgrzymką z relikwiami św. Maksymiliana Kolbego, która ulicami Traktu Królewskiego przejdzie do Świątyni Opatrzności Bożej. Tam w południe pod przewodnictwem katolickiego arcybiskupa Aten, abp. Sevastianosa Rossolatosa odprawiona będzie Msza, w trakcie której dokona się Akt Zawierzenia i Dziękczynienia.
- Ateński metropolita z perspektywy biskupa małego i biednego kraju, który przeżywa duże kłopoty na pewno opowie nam o dzieleniu się miłosierdziem z uchodźcami, jako tymi, którzy potrzebują miłosierdzia – powiedział kard. Kardynał Nycz.
Reklama
Niedzielna uroczystość będzie próbą generalną przed otwarciem świątyni dla wiernych, które planowane jest na listopad, a także przed poprzedzającymi Światowe Dni Młodzieży Dniami w Diecezjach. Na polach wilanowskich odbędzie się główne spotkanie młodych, którzy na tydzień przed spotkaniem z papieżem w Krakowie przyjadą do archidiecezji warszawskiej.
Podczas IX Święta Dziękczynienia nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. O godz. 14.00 zostanie otwarte Miasteczko dla dzieci. W programie m.in. gra rodzinna "Wyprawa do Królestwa Niebieskiego" i Ruchomy Teatr XXII wieku i występy artystów. O 15.00 tradycyjnie już zostaną wypuszczone do nieba baloniki z napisem "Dziękuję". Wtedy też rozpocznie się Festiwal "Moc Dobra". Wystąpią Mały Chór Wielkich Serc, New Life'm, Góralska Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej, Beata Bednarz i Armia.
IX Święto Dziękczynienia zakończy się o godz. 21.37 modlitwą a następnie iluminacją Świątyni Opatrzności Bożej.
Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez abp. Kazimierza Nycza. Odwołuje się bezpośrednio do historycznych tradycji, jest bowiem kontynuacją inicjatyw podjętych jeszcze w czasach Sejmu Czteroletniego (1792). W czasie obrad sejmu postanowiono złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Darem tym miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Ówczesnego planu nie zrealizowano z powodu rozbiorów.
Prace nad rzecz budowy Świątyni podjęto na krótko po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Z kolejną inicjatywą budowy Świątyni wystąpił w 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp. Obecnie budowana jest jako wotum za Konstytucję 3 Maja, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pontyfikat Jana Pawła II.
W budowli powstającej na polach wilanowskich w Warszawie na trzech kondygnacjach ma mieścić się Panteon Wielkich Polaków, Świątynia Opatrzności Bożej oraz muzeum papieża Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Tysiąclecia. Budowa świątyni finansowana jest ze zbiórek pieniędzy prowadzonych w kościołach archidiecezji warszawskiej i diecezji sąsiadujących, z dotacji oraz z wpłat od darczyńców. Dotychczas uzbierano ponad 100 mln złotych.