Podstawę relikwiarza stanowi kula ziemska, z której w górę pnie się drzewo z rozległymi gałęziami, obejmującymi postać Maryi Niepokalanej i relikwię: przykryty szkłem fragment kości przyszłego świętego, pobrany w trakcie ekshumacji jego ciała przed beatyfikacją w 2007 r. Na spodzie relikwiarza wyryto słowa łacińskie, odnoszące się do charyzmatu Zgromadzenia Księży Marianów: kult Niepokalanego Poczęcia NMP, modlitwa za zmarłych i działalność apostolska. Ponadto wokół relikwii znajduje się zawołanie bł. Stanisława: „Niepokalane Poczęcie Maryi Dziewicy niech nam będzie zbawieniem i obroną”, zaś pod figurą Matki Bożej widnieje hasło Zgromadzenia – „Za Chrystusa i Kościół”.
W niedzielę 5 czerwca w czasie Mszy św. kanonizacyjnej w Watykanie relikwiarz uroczyście przyniesie w procesji do ołtarza kobieta, cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem założyciela marianów. Będą jej towarzyszyć mąż i dwójka dzieci.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Prof. Czesław Dźwigaj (18 czerwca skończy 66 lat) jest znanym artystą rzeźbiarzem, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Chociaż ma na swoim koncie kilkaset prac, największą sławę zdobył jako autor prawie 50 pomników Jana Pawła II.
Już w latach osiemdziesiątych XX wieku wykonał on m.in. serię brązowych odlewów dla katedry w Tarnowie, później szereg prac w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W 2009 Benedykt XVI podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej ofiarował miejscowym chrześcijanom inne dzieło krakowskiego twórcy: Drzewo Jessego, ukazujące rodowód Chrystusa - od Abrahama do św. Józefa, o wymiarach 3,25×4 m. Rzeźba ta stanęła koło przejścia do Groty Narodzenia od strony katolickiego Kościoła św. Katarzyny w Betlejem.
17 września 2004 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie odsłonięto jeszcze jedną pracę prof. Dźwigaja - pomnik ofiar ukraińskiego ludobójstwa, a w rok później w Krynicy pomnik słynnego artysty-samouka Nikifora Krynickiego.