„Kapłaństwo może być piękne. Twórcza moc, ośmiu błogosławieństw” – prezentacja książki ks. Andrzeja Dobrzyńskiego, wydanej przez Wydawnictwo Redemptorystów Homo Dei we współpracy z Fundacją Jana Pawła II – Ośrodkiem Dokumentacji i Studium Pontyfikatu w Rzymie, odbędzie się w Rzymie w auli przy kościele św. Stanisława BM (Via delle Botteghe Oscure 15)w piątek, 3 czerwca 2016 r. o godz. 19.00.
W czasie prezentacji referaty wygłoszą: ks. dr Paweł Ptasznik (Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej) – „Troska o księży w listach św. Jana Pawła II na Wielki Czwartek”, o. prof. Józef Z. Kijas OFM Conv (Kongregacja ds. Kanonizacyjnych) „ Czy kapłaństwo jest jeszcze dzisiaj tematem interesującym?” oraz o. dr Piotr Koźlak CSsR (Wydawnictwo Homo Dei) - „Czy tylko kolejna książka czy też nowe spojrzenie na kapłaństwo?”,,. Odbędzie się także dyskusja z udziałem Autora, a spotkanie poprowadzi ks. Jan Główczyk.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rozważania zawarte w prezentowanej książcedotyczą roli ewangelicznych błogosławieństw w życiu kapłana. Ukazuje ona kapłaństwo jako powołanie, które polega na wiernym podążaniu za Jezusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. Wybierający stan kapłański nie mogą szukać łatwej drogi życia, sukcesów i chwały. Powinni rozumieć, że krzyż nie będzie im oszczędzony. Jednak idąc wiernie za Chrystusem, ze zdziwieniem dostrzegają, że On wciąż dodaje im sił, by porażki przekuwać w zwycięstwa, słabości w moc, ograniczenia w możliwości, problemy w wyzwania. Godząc się na wymagania Ewangelii, zauważają, że w ostatecznym rozrachunku odczuwają w głębi duszy radość i spokój. Pierwsza część książki wskazuje, że droga Jezusowych błogosławieństw prowadzi do odkrycia daru i szczęścia, jakim jest kapłaństwo. Przeżywane w duchu wiary, w komunii z Chrystusem i w poddaniu się Duchowi Świętemu powołanie kapłańskie może być doświadczane jako „błogosławiona posługa”, o czym mówi druga część książki.
Ks. Andrzej Dobrzyński– kapłan archidiecezji krakowskiej, doktor teologii dogmatycznej. Studia specjalistyczne odbył na Uniwersytecie Navarra w Pampelunie, w Hiszpanii. Przez kilka lat pełnił posługę wychowawcy w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie, a następnie spowiednika w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Związany z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, od 2007 r. kieruje Ośrodkiem Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie.
ks. A. Dobrzyński, Kapłaństwo może być piękne. Twórcza moc ośmiu błogosławieństw, Homo Dei, Kraków 2016, s. 424
homodei.pl