Reklama

Ogólnopolska Olimpiada Teologii Katolickiej „Jan Paweł II - Apostoł jedności”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Podobnie jak w latach ubiegłych Referat Katechetyczny Legnickiej Kurii Biskupiej włącza się w organizację ogólnopolskiej olimpiady dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i średnich. Olimpiada Teologii Katolickiej jest olimpiadą przedmiotową powołaną przez Warszawskie Towarzystwo Teologiczne im. bł. ks. Romana Archutowskiego, które jest organizatorem Olimpiady, zgodnie z § 9 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzenia konkursów, turniejów i olimpiad. Dotychczasowa nazwa „Olimpiada Wiedzy Religijnej” na wniosek Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu została zmieniona, przy czym zachowuje się ciągłość numeracji. Jest to zatem XIV Olimpiada Teologii Katolickiej. Olimpiadę przeprowadza Komitet Główny OTK, który co roku powołuje pełnomocnika ds. organizacji zawodów OTK. W bieżącym roku szkolnym zadanie przygotowania i przeprowadzenia Olimpiady spoczywa na diecezji elbląskiej. Temat tegorocznej edycji Olimpiady brzmi: „Jan Paweł II - Apostoł jedności”. Celem Olimpiady jest uczczenie pontyfikatu Papieża oraz zapoznanie się z jego działalnością i nauczaniem zwłaszcza w tym, co dotyczy jedności w wymiarze wewnątrzkościelnym, ekumenicznym i kulturowym. Cele Olimpiady Teologii Katolickiej są następujące:
a) zainteresowanie uczniów wiedzą religijną;
b) rozszerzanie współdziałania nauczycieli religii w kształceniu młodzieży uzdolnionej;
c) kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania i rozszerzania wiedzy religijnej;
d) stworzenie młodzieży możliwości szlachetnego współzawodnictwa w rozwijaniu swoich uzdolnień, a nauczycielom - warunków twórczej pracy z młodzieżą.
Olimpiadę przeprowadza Komitet Główny Olimpiady Teologii Katolickiej. Jest on odpowiedzialny za poziom merytoryczny i organizację zawodów. Ponadto udziela wyjaśnień w sprawach dotyczących Olimpiady, ustala listy laureatów i finalistów oraz kolejność lokat, wydaje zaświadczenia stanowiące podstawę nabytych uprawnień i przyznaje nagrody rzeczowe zwycięzcom Olimpiady.

UCZESTNICY
W olimpiadzie mogą brać udział wszyscy chętni uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ETAPY OLIMPIADY

szkolny - przeprowadzony 13 stycznia 2004 r. Informujemy, że z każdej szkoły bądź zespołu szkół do etapu diecezjalnego kwalifikują się trzy osoby. W razie wątpliwości należy kontaktować się z Referatem Katechetycznym Legnickiej Kurii Biskupiej email: katechetyczny@perspectiva.pl

diecezjalny - przeprowadzony 3 marca 2004 r. (zgłoszenie trzech kandydatów do finału ogólnopolskiego należy przesłać do 12 marca 2004 r. pod adresem Komitetu Organizacyjnego). Informujemy, że laureaci etapu diecezjalnego, którzy są tegorocznymi maturzystami, jako nagrodę otrzymują wolny wstęp na studia w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu - studia w Legnicy.

ogólnopolski - Elbląg, 26 - 28 marca 2004 r.

NAGRODY

I, II i III miejsce - pielgrzymka zagraniczna

10 laureatów - przyjęcie bez egzaminów wstępnych na teologię, filozofię, pedagogikę lub międzywydziałowe indywidualne studia humanistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim;

1 laureat - przyjęcie bez egzaminów wstępnych na pedagogikę w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie.


(laureaci mogą korzystać ze swoich uprawnień tylko raz, tj. w roku uzyskania świadectwa dojrzałości).

Dla wszystkich uczestników finału ogólnopolskiego - pamiątkowe dyplomy i upominki.

LITERATURA

Etap szkolny:
- Dzieje Apostolskie, Biblia Tysiąclecia, Pallotinum - Poznań, wydanie IV;
- Katechizm Kościoła Katolickiego - Nr 360-361, 820-822, 874-896;
- „Być chrześcijaninem dziś”. Teologia dla szkół średnich. Wydawnictwo KUL, Lublin 1992, s. 175-180; 213-233;
- Jan Paweł II, Encyklika Ut unum sint (nr 1-40). W: Encykliki Ojca Świętego Jana Pawła II. Tom II. Wydawnictwo św. Stanisława B M Archidiecezji Krakowskiej, Wydawnictwo „M” Kraków 1996 (dostępne w internecie na stronie: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/encykliki/ut_unum_1.html)
- Jan Paweł II, Adhortacja apostolska Ecclesia in Europa, Wydawnictwo „M”, Kraków 2003.

Etap diecezjalny:
- Dzieje Apostolskie, Biblia Tysiąclecia, Pallotinum - Poznań, wydanie IV;
- Katechizm Kościoła Katolickiego - Nr 360-361, 820-822, 874-896;
- Być chrześcijaninem dziś. Teologia dla szkół średnich. Wydawnictwo KUL, Lublin 1992, s. 175-180; 213-233;
- Jan Paweł II, Encyklika Ut unum sint (nr 1 - 76). W: Encykliki Ojca Świętego Jana Pawła II. Tom II. Wydawnictwo św. Stanisława B M Archidiecezji Krakowskiej, Wydawnictwo „M” Kraków 1996 (dostępne w internecie na stronie: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/encykliki/ut_unum_1.html)
- Jan Paweł II, Adhortacja apostolska Ecclesia in Europa, Wydawnictwo „M”, Kraków 2003;
- Jan Paweł II, Przekroczyć próg nadziei, Redakcja Wydawnictw KUL, Lublin 1994, nr 1, 18, 19, 21, 22, 23, 30;
- Jan Paweł II, Homilia podczas Mszy św. w Gnieźnie 3 czerwca 1979. W: Dokumenty nauki społecznej Kościoła, Tom 2, RW KUL. Rzym - Lublin 1987 s. 65-69;
- Jan Paweł II, Homilia podczas Mszy św. w Gnieźnie 3 czerwca 1997. W: Jezus Chrystus wczoraj, dziś i na wieki. Przemówienia z Pielgrzymki Apostolskiej Ojca Świętego do Polski w 1997 roku. KAI, Wydawnictwo „M”, Apostolicum. Ząbki 1997 s. 59-66;;
- Jan Paweł II, List apostolski Novo millennio ineunte (dostępny na stronie internetowej: http://www.opoka.org.pl/nauczanie/papiez/jan_pawel_ii/listy.html)

Etap ogólnopolski:
- Dzieje Apostolskie, Biblia Tysiąclecia, Pallotinum - Poznań, wydanie IV;
- Katechizm Kościoła Katolickiego - Nr 360-361, 820-822, 874-896;
- Być chrześcijaninem dziś. Teologia dla szkół średnich. Wydawnictwo KUL, Lublin 1992, s. 175-180; 213-233;
- Jan Paweł II, Encyklika Ut unum sint (całość). W: Encykliki Ojca Świętego Jana Pawła II. Tom II. Wydawnictwo św. Stanisława B M Archidiecezji Krakowskiej, Wydawnictwo „M” Kraków 1996 (dostępne w internecie na stronie: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/encykliki/ut_unum_1.html)
- Jan Paweł II, Adhortacja apostolska Ecclesia in Europa, Wydawnictwo „M”, Kraków 2003;
- Jan Paweł II, Przekroczyć próg nadziei, Redakcja Wydawnictw KUL, Lublin 1994, nr 1, 18, 19, 21, 22, 23, 30;
- Jan Paweł II, Homilia podczas Mszy św. w Gnieźnie 3 czerwca 1979. W: Dokumenty nauki społecznej Kościoła. Tom 2. RW KUL. Rzym - Lublin 1987 s. 65-69;
- Jan Paweł II, Homilia podczas Mszy św. w Gnieźnie 3 czerwca 1997. W: Jezus Chrystus wczoraj, dziś i na wieki. Przemówienia z Pielgrzymki Apostolskiej Ojca Świętego do Polski w 1997 roku. KAI, Wydawnictwo „M”, Apostolicum. Ząbki 1997 s. 59-66;
- Jan Paweł II, List apostolski Novo millennio ineunte (dostępny na stronie internetowej: http://www.opoka.org.pl/nauczanie/papiez/jan_pawel_ii/listy.html)
- Jan Paweł II, Encyklika Ecclesia de Eucharistia. Wydawnictwo „M”, Kraków 2003 (dostępna na stronie internetowej: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/encykliki/eucharistia_17042003.htm
- Jan Paweł II, W imię przyszłości kultury. Przemówienie w UNESCO 2 czerwca 1980. W: Dokumenty nauki społecznej Kościoła, Tom 2. RW KUL. Rzym - Lublin 1987 s. 117-127;
- G. Weige, Świadek nadziei. Biografia Papieża Jana Pawła II, Wydawnictwo „Znak”, Kraków 2000. s. 610 - 665;
- S. Sowiński, R. Zenderowski. Europa drogą Kościoła. Jan Paweł II o Europie i europejskości, Wydawnictwo „Ossolineum”, Wrocław - Warszawa - Kraków 2002. s. 102 - 187.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Dokument: AI szansą, ale człowiek może przez nią stać się niewolnikiem maszyn

2025-01-28 08:12

[ TEMATY ]

Watykan

sztuczna inteligencja

Adobe.Stock

Sztuczna inteligencja (AI) jest szansą, ale człowiek może z jej powodu stać się niewolnikiem maszyn - to główna myśl z noty watykańskich Dykasterii: Nauki Wiary oraz Kultury i Edukacji na temat relacji między sztuczną inteligencją i inteligencją człowieka. Wcześniej o AI wypowiadał się papież Franciszek.

W opublikowanym we wtorek w Watykanie dokumencie "Antiqua et Nova" znajdują się odniesienia do słów papieża o tym, że sztucznej inteligencji nie należy traktować jako osoby i nie może ona zastępować relacji międzyludzkich. Ma ona według Franciszka jedno zadanie: być wykorzystywana "tylko jako narzędzie uzupełniające inteligencję ludzką".
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura chce umieszczenia zabójcy księdza ze Szczytna w zakładzie psychiatrycznym i umorzenia postępowania

2025-01-27 07:29

[ TEMATY ]

prokuratura

Instytut św. Maksymiliana Kolbego

ks. prałat Lech Lachowicz

ks. prałat Lech Lachowicz

Prokurator skierował do Sądu Okręgowego w Olsztynie wniosek o umorzenie postępowania wobec mężczyzny, który zabił księdza ze Szczytna. Wniósł też o skierowanie go do zamkniętego zakładu psychiatrycznego. Według biegłych cierpi on na chorobę psychiczną i był niepoczytalny.

Prokuratura Rejonowa w Szczytnie zakończyła postępowanie przeciwko Szymonowi K. podejrzanemu zabicie w listopadzie 2024 r. na plebanii parafii brata Alberta w Szczytnie jej proboszcza Lecha L. - poinformował w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Daniel Brodowski.
CZYTAJ DALEJ

Znalazło się nagranie z "przejęzyczeniem" Nowackiej. Pogrąża ją jeszcze bardziej

2025-01-28 13:57

[ TEMATY ]

kompromitacja

nagranie

Barbara Nowacka

przejęzyczenie

Telewizja Polsat

Barbara Nowacka

Barbara Nowacka

Nie milkną echa tzw. "przejęzyczenia" Barbary Nowackiej. Podczas międzynarodowej konferencji "My jesteśmy pamięcią. Nauczanie historii to nauka rozmowy" polska minister powiedziała, że "na terenie okupowanym przez Niemcy polscy naziści zbudowali obozy, które były obozami pracy, a potem stały się obozami masowej zagłady".

Barbara Nowacka próbowała się tłumaczyć, że cała sprawa jest tylko "przejęzyczeniem".
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję