W uroczystość Najświętszej Trójcy, 22 maja, po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Franciszek pozdrowił zgromadzonych na Placu św. Piotra wiernych, wśród których byli również przedstawiciele chińskiej wspólnoty katolickiej w Rzymie.
Okazją do tego był doroczny Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. Oto słowa Papieża: “We wtorek 24 maja, będziemy jednoczyli się duchowo z wiernymi w Chinach, którzy tego dnia szczególnie uroczyście świętują wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, czczonej w sanktuarium w Sheshan w Szanghaju. Prośmy Maryję, aby udzieliła swoim dzieciom w Chinach zdolności rozpoznawania w każdej sytuacji znaków miłosiernej obecności Boga, który zawsze przyjmuje i przebacza. W tym Roku Świętym Miłosierdzia niech katolicy chińscy, razem z wyznawcami innych szlachetnych tradycji religijnych, staną się konkretnym znakiem miłości i pojednania. W ten sposób będą oni krzewić autentyczną kulturę spotkania i harmonii całego społeczeństwa, która jest tak droga chińskiej mentalności”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Dzień modlitwy ustanowił w 2007 r. Benedykt XVI, kiedy to skierował oficjalny “List papieski do Biskupów, do Kapłanów, do Osób Konsekrowanych oraz do Wiernych Świeckich Kościoła w Chińskiej Republice Ludowej”, podpisany 27 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W Liście Papież zachęca katolików na całym świecie, aby poprzez modlitwę wyrazili “braterską solidarność i troskę” o współbraci w Chinach i upraszali dla nich u Boga “dar wytrwania w świadectwie”.
O Kościół w komunistycznych Chinach był szczególnie zatroskany Jan Paweł II. Wykorzystywał każdą okazję, by zwracać się do narodu i Kościoła w Chinach – uczynił to kilkadziesiąt razy w ciągu swojego pontyfikatu. Cierpiał z powodu braku możliwości kontaktu z miejscowymi katolikami, co było konsekwencją restrykcyjnej polityki władz komunistycznych. Jak sam wyznał, codzienni modlił się za Kościół w Chinach.
Janowi Pawłowi II nie było dane odwiedzić chińskich braci w wierze za życia, ale teraz jest on obecny w Chinach kontynentalnych już jako święty – od 2011 r. w katedrze w Hongkongu znajdują się relikwie świętego Papieża, kosmyk Jego włosów. Według biskupa diecezji hongkońskiej kard. Johna Tonga Hona relikwia ta "symbolicznie wieńczy pragnienie całego życia Jana Pawła II, aby odwiedzić Chiny".