Reklama

Wiadomości

Paddy Kelly na Festiwalu Młodych podczas ŚDM w Krakowie

Wraz ze wspólnotą Emmanuel na ŚDM do Krakowa przyjedzie Paddy Kelly, jeden z członków legendarnego już zespołu The Kelly Family, aktualnie solista. W ramach Festiwalu Młodych będzie dzielił się nie tylko swoim doświadczeniem wiary, ale też muzyką. Poza tym wspólnota przygotowała dla młodych pielgrzymów m.in. musical o życiu bł. Karla Leisnera, występ mima a także speed dating.

[ TEMATY ]

młodzi

wiara

świadectwo

Wojciech Jochymek

Michael Patrick „Paddy” Kelly i Marcin Pospieszalski

Michael Patrick „Paddy” Kelly
i Marcin Pospieszalski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

38-letni muzyk, znany z zespołu The Kelly Family, w którym zaczął grać w wieku 4 lat, po rozpadzie formacji wstąpił do klasztoru. Po sześciu latach opuścił wspólnotę św. Jana i ożenił się z dziennikarką, Joelle Verreet, którą znał od dzieciństwa.

Wizyta na ŚDM nie będzie jego pierwszą wizytą w Polsce. "Bardzo lubię Częstochowę. Jeśli tylko jestem w Polsce, staram się odwiedzić klasztor na Jasnej Górze i pomodlić się przed obrazem Matki Boskiej. Byłem w obozie w Auschwitz, to było bardzo mocne przeżycie. Lubię Kraków. Byłem w Łagiewnikach, w sanktuarium siostry Faustyny. Miałem też okazję dwa razy spotkać kardynała Dziwisza" - mówił przed trzema laty Paddy Kelly Gazecie Krakowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Artystę będzie można spotkać w miasteczku wspólnoty Emmanuel, które podczas Festiwalu Młodych będzie usytuowane w centrum Nowej Huty. Tam, popołudniami od 26 do 28 lipca, zlokalizowana będzie scena. Będzie to miejsce koncertów, prezentacji różnych dzieł wspólnoty, modlitwy i cichej adoracji. Wokół sceny stanie kilka dużych namiotów, w których uczestnicy ŚDM i okoliczni mieszkańcy będą mogli porozmawiać przy kawie i lepiej poznać charyzmat Emmanuela. Gospodarzami tego miejsca będą wolontariusze, którzy przygotowali program kulturalny, sportowy i rozrywkowy.

Miasteczko w Nowej Hucie rozpocznie swoją działalność we wtorek, od Mszy św. Tego dnia zaplanowano także koncert. W środę odbędzie się wielojęzyczna modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia a wieczorem, o godz. 19.00, wielki koncert, podczas którego wystąpi m.in. Paddy Kelly. Będzie też występ z mima i świadectwa. W czwartek młodzi pielgrzymi obejrzą musical, przygotowany przez Międzynarodową Szkołę Nowej Ewangelizacji z Niemiec, o życiu bł. Karla Leisnera. Po nim zaplanowano adorację krzyża, która ma pomóc młodym w przygotowaniu się do piątkowej drogi krzyżowej, organizowanej w ramach Wydarzeń Centralnych.

Reklama

"Nasze doświadczenie ze Światowych Dni Młodzieży jest takie, że jest to spotkanie młodych ludzi, które wybucha radością i to jest wspaniałe. Ale naszym największym celem jest to, żeby przyprowadzić ich do Pana Jezusa, żeby mogli się z Nim osobiście spotkać. Najlepszą okazją, by tak się stało, jest adoracja. Dlatego w trakcie tych kilku dni chcemy mieć namiot adoracji - mówi Maciej Jęczmyk, koordynator przygotowań ŚDM ze wspólnoty Emmanuel.

Poza tym wspólnota przygotowała m.in. speed dating, gry i zajęcia sportowe.

Jednak - jak podkreśla ks. Arkadiusz Czempik ze wspólnoty Emmanuel, w centrum ma być Jezus. - Cały czas będzie adoracja i wielu księży gotowych do rozmowy i spowiedzi - mówi.

Wspólnota Emmanuel będzie gospodarzem także w trzech innych kościołach - tam, poza przedpołudniowymi katechezami, będzie czas na indywidualną modlitwę czy rozmowę.

Na scenie w Nowej Hucie odbędą się katechezy po polsku. - Chcemy pokazać ludziom z Nowej Huty, że Pan Jezus chce być blisko nich, chce nawet wejść do ich mieszkania, być tam, gdzie piją kawę i dlatego też katecheza po polsku. Tam, ponieważ to jest łąka, zmieści się nawet 6 tys. osób - informuje ks. Czempik.

W pozostałych kościołach, którymi będzie "opiekować" się wspólnota, odbędą się katechezy po francusku, niemiecku i angielsku.

W kościele Przemienienia Pańskiego u oo. Pijarów będą popołudniami wolontariusze z Marcy Team, którzy przed kościołem będą oferować kawę, herbatę. Będą też zapraszać na adorację do kościoła. - Chcemy służyć, stworzyć warunki do modlitwy i nie przeszkadzać w relacji między Jezusem a tą pojedynczą osobą - mówi ks. Czempik.

Na ŚDM do Krakowa przyjedzie ok. 5 tys. członków wspólnoty, z czego ok. 100 zaangażuje się w wolontariat - to tak zwany Mercy Team, specjalny projekt, który powstał w ramach programu Bro&Sis. Ma na celu połączenie ludzi z różnych krajów, kultur, mówiących różnymi językami i mających różne przekonania.

Reklama

"Założenie Bro&Sis jest proste: połączyć się w braterstwie i „siostrzeństwie” tak, abyśmy przeżyli swoje życie czyniąc dobro. Nazwa tego projektu dla wolontariuszy nie powstała przez przypadek. Nazywamy się Mercy Team, ponieważ w tym roku poprzez wielbienie miłosierdzia Boga, chcemy pokazać to Boże miłosierdzie zarówno sobie nawzajem jak i wszystkim innym" - mówią organizatorzy.

Członkowie wspólnoty chcą także, w ramach pełnienia uczynków miłosierdzia, odwiedzić krakowskie więzienie. W spotkania z więźniami od kilku miesięcy zaangażowana jest już wspólnota z Krakowa. "Jesteśmy powołani do tego, by ewangelizować i do współodczuwania - to jest nasz charyzmat. Chcemy dawać tym ludziom nadzieję, pokazać im, że jest inna opcja" - mówi Maciej Jęczmyk. "Chcemy im powiedzieć - wy też jesteście naszymi braćmi, też macie Ojca" - dodaje ks. Czempik.

Emmanuel będzie też obecny w Miasteczku Powołaniowym. "Cieszymy się, jeśli ktoś odkryje naszą wspólnotę i stwierdzi, że to też jej ich charyzmat, ale wiemy, że nie wszystko jest dla każdego i każdy ma odnaleźć swoją drogę. Jesteśmy jednym Kościołem. Chodzi o to, żeby to było spotkanie z Jezusem a nie ze wspólnotą Emmanuel" - podkreśla ks. Czempik.

Wcześniej, w ramach Forum Młodych, od 20 do 25 lipca, wspólnota Emmanuel zaprasza do Częstochowy. Tam na pielgrzymów będą czekali m.in. Georg Weigel - amerykański pisarz katolicki, teolog, działacz społeczny i polityczny, autor książki biograficznej papieża Jana Pawła II, pt. Świadek nadziei, ks. Leo Maasburg – od 2003 roku pracuje dla austriackich Papieskich Dzieł Misyjnych, których jest dyrektorem. Przez wiele lat współpracował z Matką Teresą z Kalkuty, towarzyszył jej w licznych podróżach, wielokrotnie głosił rekolekcje jej siostrom. Jest autorem pięknej książki „Matka Teresa z Kalkuty – cudowne historie” i bp Yves le Saux – biskup Le Mans we Francji, przez wiele lat należał do wspólnoty Emmanuel.

Reklama

Młodzi wezmą tam udział w Wieczorze Miłosierdzia, Wieczorze Uwielbienia i koncercie zespołu TGD - to jeden z najbardziej znanych i najdłużej działających zespołów w Polsce wykonujących muzykę z chrześcijańskim przesłaniem. Twórczość TGD zaliczana jest do nurtu pop-gospel.

W planie forum znajdą się tzw. talent corners – multum możliwości, jak dobrze spędzić czas – m.in. muzyka, taniec, teatr, sport.

Będzie też czas na spotkania w kameralnych grupach. Forum jest organizowane w ramach Dni w Diecezjach i współtworzone przez archidiecezję częstochowską.

Historia organizacji Europejskiego Forum Młodych sięga początku lat 90-tych ubiegłego stulecia. Wspólnota Emmanuel zorganizowała wówczas pierwszy zjazd młodych katolików z całej Europy, który odbył się w Altötting w Niemczech, latem 1991 roku. Bawarskie miasteczko stało się wtedy „przystankiem” na drodze do Częstochowy na Światowe Dni Młodzieży. Kilkuset młodych zatrzymało się tam, aby przy obliczu Czarnej Madonny z Bawarii przygotować się na spotkanie z Janem Pawłem II u stóp Czarnej Madonny z Częstochowy. Od roku 1996 na spotkanie w Altötting przyjeżdża coraz więcej młodych osób, aby razem przeżywać radość wiary i rozmawiać o Bogu. Od 2013 roku EYF odbywa się również w Polsce, w Częstochowie. W tym roku młodzi ponownie zgromadzą się na Jasnej Górze, by w ten sposób przygotować się na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie.

2016-05-19 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siostra kapłana-męczennika: ból może stać się siłą

[ TEMATY ]

modlitwa

świadectwo

ks. Jacques Hamel

Nasz ból trzeba przekuć w siłę do walki z plagą terroryzmu oraz do budowania prawdziwej jedności i braterstwa. Ja siłę do dalszego życia zaczerpnęłam z przebaczenia, którego uczył mój brat.

Po ostatnim zamachu na bazylikę Notre Dame w Nicei oraz w piątą rocznicę krwawych zamachów w Paryżu wskazuje na to Roseline Hamel. Jest ona siostrą francuskiego kapłana, który poniósł męczeńską śmierć z rąk islamistów. Ks. Jacques Hamel został zamordowany 26 lipca 2016 r. w swoim kościele parafialnym podczas sprawowania Mszy św. Trwa jego proces beatyfikacyjny.

CZYTAJ DALEJ

Paryż/tenis - Świątek brązową medalistką

2024-08-02 16:36

PAP

Iga Świątek

Iga Świątek

Liderka światowego rankingu Iga Świątek zdobyła brązowy medal igrzysk w Paryżu. W meczu o trzecie miejsce wygrała ze słowacką tenisistką Anną Karoliną Schmiedlovą 6:2, 6:1. To czwarty medal dla Polski w stolicy Francji.

Świątek na inaugurację igrzysk pokonała Rumunkę Irinę-Camelią Begu 6:2, 7:5, w drugiej rundzie wygrała z Francuzką Diane Parry 6:1, 6:1, a w 1/8 finału z Chinką Xiyu Wang 6:3, 6:4. W ćwierćfinale jej rywalka Amerykanka Danielle Collins skreczowała przy stanie 6:1, 2:6, 4:1 dla Polki. W półfinale podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego przegrała z Chinką Qinwen Zheng 2:6, 5:7.

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy jesteśmy ofiarami niemieckiej okupacji

2024-08-03 08:08

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Rozmawiałem kilka dni temu z moim przyjacielem, który mieszka w jednym z krajów europejskich, które nie miało nieprzyjemnych doświadczeń z Niemcami. Jest entuzjastą ściślejszej integracji politycznej w Europie, a mówiąc wprost stworzenia Superpaństwa. Wierzy, że to konieczność dziejowa i gdy do stołu siadają USA, Chiny, Indie i Rosja, to UE powinien reprezentować jeden człowiek, przywódca takich Stanów Zjednoczonych Europy.

Dyskutowaliśmy na ten temat, a ja przedstawiałem argumenty przeciwko takiej koncepcji, a rozmowa doszła do oceny tego jak Niemcy dziś UE rządzą. Mój serdeczny przyjaciel nie mógł zrozumieć dlaczego niektórym obywatelom naszego kontynentu niemieckie przywództwo może przeszkadzać i skąd wzięła się np. nieufność, którą Polacy mają do swoich zachodnich sąsiadów. Zdziwienie jego było tym większe, że wie ile razy Niemcy przepraszali nasz naród i to jest dla niego już tak wiele, że liczenie na jakiekolwiek odszkodowanie jawi się jako faux pas. Tak przeszliśmy do kwestii reparacji wojennych i pytania, które ja usłyszałem: „Dlaczego przez 80 lat tego tematu nie stawialiście?”. Pytanie niezwykle zasadne, acz idealnie podsumowujące wszystkie rządy od 1989 roku z przerwą na okres 2005-2007 i ten ostatni gdy rządziło Prawo i Sprawiedliwość. Każdy może oceniać sposób, formę walki o to odszkodowanie od Niemiec, ale każdy musi przyznać, że to dopiero ten ostatni rząd sprawą jakkolwiek na poważnie się zajął. Co ciekawe i co na Zachodzie ni jest powszechnie znanym faktem: za uchwałą wzywającą Niemcy do wypłaty odszkodowań w 2022 roku głosowały wszystkie główne partie polityczne w Polsce. Wiemy, że część polityków robiła to cynicznie, żeby nie stracić punktów wyborczych, ale fakt jest faktem i jest formalnym głosem polskiego Sejmu w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję