Reklama

Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek zostało założone przez Polkę m. Jadwigę Kuleszę w 1917 r. w Białej Cerkwi koło Kijowa, na terenie obecnej Ukrainy, a ówczesnych wschodnich Kresach Polski.
Matka Jadwiga Józefa Kulesza urodziła się na Podolu pod Kijowem. W wieku 35 lat wstąpiła do klasztoru Panien Benedyktynek w Wilnie. Wkrótce po złożeniu ślubów zakonnych sytuacja polityczna (okres rozbiorów Polski) zmusiła ją do opuszczenia klasztoru i Polski. Posłuszna woli Bożej, przybyła do Rzymu i tu wstąpiła do nowo założonego Zgromadzenia Oblatek Benedyktyńskich. Po pewnym czasie została wysłana na Ukrainę z poleceniem przeszczepienia włoskiego Zgromadzenia na Kresy wschodnie - rodzinne ziemie Matki Jadwigi. Opatrzność Boża tak pokierowała sytuacją, że zamiast filii tamtego Zgromadzenia, powstało nowe - Apostolskie Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek.

Oparte na Regule Św. Benedykta,

Reklama

której 73 rozdziały można streścić w trzech słowach: Ora et labora - Módl się i pracuj. - Zgromadzenie nasze uwielbia Boga poprzez wieloraką działalność apostolską, której głównymi elementami są: katechizacja, wychowanie dzieci i młodzieży, przygotowanie do sakramentów świętych, oddziaływanie religijno-moralne na laikat żeński oraz misje. Poza tym, zgodnie ze wskazaniami naszych konstytucji, staramy się być otwarte na znaki czasu i potrzeby Kościoła, gotowe podjąć każdą misję, która jest potrzebą chwili. Siostry wykładają w seminariach duchownych, pracują jako katechetki, sekretarki, organistki, pielęgniarki w domu dla ludzi starszych oraz w schroniskach dla dzieci upośledzonych, prowadzą pracownie haftu szat liturgicznych i oprawy książek.
Zgromadzenie posiada obecnie 22 placówki zakonne w Polsce, 12 na Ukrainie, 3 w Brazylii, 2 w USA i jedną w Ekwadorze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Początki misji

Reklama

w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej sięgają czasów II wojny światowej. W 1938 r. dwie siostry Misjonarki przybyły za ocean, by przez kwestę uzyskać pomoc dla dzieci w sierocińcach polskich. W tym czasie wybuchła wojna i powrót do kraju stał się niemożliwy. Siostry znajdowały schronienie w różnych klasztorach żeńskich w stanie Nowy Jork. W niedługim czasie Zgromadzenie Polsko-Narodowe w Brooklynie odstąpiło siostrom spory kawałek gruntu ze starymi zabudowaniami, gdzie mogły bezpiecznie tymczasowo zamieszkać. Równocześnie zakonnice zaopiekowały się kilkoma kobietami w podeszłym wieku, które potrzebowały pomocy. Po zakończeniu wojny siostry zorientowały się, że Pan Bóg otwiera przed nimi nową formę apostolstwa - opiekę nad osobami starszymi. Zwróciły się zatem do władz zakonnych w Polsce o zezwolenie na otwarcie nowej placówki misyjnej w Nowym Jorku. Petycja spotkała się z pozytywną odpowiedzią ze strony władz Zgromadzenia, a w 1962 r. z Polski dojechały trzy nowe siostry, by zasilić nową fundację. Po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń, siostry rozpoczęły budowę klasztoru i Domu św. Józefa. Przedsięwzięcie to było możliwe jedynie dzięki potężnej opiece św. Józefa oraz hojności przyjaciół i dobrodziejów sióstr.
W 1967 r. szczęśliwie ukończono budowę, a biskup W. Kellenberg, ówczesny ordynariusz diecezji Rockville Centre, dokonał uroczystego poświęcenia klasztoru i Domu.
Stopniowo przybywało sióstr, a także podopiecznych - ludzi starszych, zaistniała więc potrzeba powiększenia klasztoru i Domu Starców. Ponownie z pomocą Nieba i dzięki hojności dobrych ludzi powstał kompleks, którego poświęcenie odbyło się jesienią 1973 r. Obecnie konwent w Huntington (NY) liczy 30 sióstr, a w Domu Gościnnym św. Józefa (St. Joseph’s Guest Home) opieką objętych jest ok. 50 rezydentów.

Placówka na przedmieściach Chicago (Oak Forest, Illinois)

Reklama

jest nową, bo istniejącą od zaledwie 2 lat fundacją. W uroczystość św. Młodzianków, 28 grudnia 2001 r., 4 siostry Misjonarki Benedyktynki przyjechały do Oak Forest, by otworzyć drugą po Nowym Jorku placówkę w USA. Opatrzność Boża wyznaczyła ten dzień, który w Zgromadzeniu obchodzony jest jako święto patronalne młodzieży zakonnej i całej formacji, na otwarcie klasztoru, który jest obecnie domem formacyjnym dla tego kontynentu.
Siostry przejęły duży pobenedyktyński klasztor od sióstr słowackich, który istniał tu od 50 lat. W związku z brakiem powołań zakonnych, liczba sióstr słowackich zmniejszyła się do dwóch, wobec czego Franciszek kardynał George, arcybiskup Chicago zainteresował się sprawą przyszłości klasztoru, wyrażając życzenie, by w miarę możności kontynuować w tym miejscu tradycje benedyktyńskie. Przełożona generalna naszego Zgromadzenia dowiedziała się o zamiarach Księdza Kardynała na zjeździe wyższych przełożonych w Rzymie i podjęła wstępne kroki w tym kierunku. Ostatecznie sprawa została sfinalizowana 2 lutego 2002 r. Gdy Kościół obchodził Dzień Życia Konsekrowanego, odbyła się uroczysta rededykacja klasztoru z udziałem dwóch biskupów: bp. Jana R. Gorman i bp. Raymonda E. Goederta, licznego duchowieństwa, matki Martyny Wysockiej, OSB - przełożonej generalnej naszego Zgromadzenia, sióstr - gości, oraz s. Ireny Sebo, OSB, jedynej reprezentantki poprzedniej wspólnoty Benedictine Sisters of Our Lady of Sorrows. Franciszek kardynał George, OMI, który w tym czasie przebywał w Rzymie, nie mógł przewodniczyć uroczystości, niemniej jednak w niedługim czasie złożył nam prywatnie wizytę w klasztorze.

Klasztor w Oak Forest

jest Domem modlitwy, pracy i studium dla sióstr, a jednocześnie miejscem rekolekcji i dni skupienia dla grup i osób prywatnych z zewnątrz. Siostry zaangażowane są w pracę katechetyczną w pobliskich parafiach, zarówno polskich jak i amerykańskich. Zajmujemy się także dystrybucją komunikantów mszalnych, hostii oraz opłatków świątecznych. W najbliższej przyszłości planujemy otworzyć przedszkole.

Działalność apostolska

sióstr Benedyktynek Misjonarek w Stanach Zjednoczonych obejmuje również posługę duchową dla Polonii amerykańskiej. Siostry uczą katechizmu w języku ojczystym i przygotowują dzieci do sakramentów świętych w polskich szkołach sobotnich. Staramy się świadczyć pomoc w różnych formach, by zachować wśród rodaków silną wiarę i żywą łączność z Kościołem, a także pielęgnować tradycje religijne i wartości kultury narodowej.
Kaplica klasztorna i pomieszczenia naszego konwentu są miejscem celebracji liturgicznych i spotkań grup modlitewnych naszej archidiecezji, zwłaszcza Polaków, Słowaków i Amerykanów. Dla liczniejszych grup udostępniamy obszerną posesję, gdzie Msza św. i inne nabożeństwa odbywają się w Grocie Matki Bożej Bolesnej. W letnich miesiącach liczne grupy spotykają się po Mszy św. na wolnym powietrzu w uroczo zadrzewionej części posiadłości, zwanej potocznie „picnic area”, by tam spędzić czas w grupie etnicznej, czy parafialnej lub też po prostu z rodziną.
Bardzo popularne stały się spotkania polskich górali ze Związku Podhalan, a także pikniki parafialne, organizowane przez pobliskie parafie, zarówno polskie jak i amerykańskie.
Jesteśmy wdzięczne Panu Bogu za powołania, zarówno polskie, jak i amerykańskie, którymi nie przestaje obdarzać naszej wspólnoty. 11 lipca tego roku do nowicjatu wstąpiła nowicjuszka - Amerykanka i rozpoczęła postulat jedna postulantka, również Amerykanka. W całym Zgromadzeniu w formacji są obecnie 64 siostry, w tym 6 w USA. Wspólnota w Oak Forest liczy obecnie 9 sióstr. W duchu wdzięczności za powołanie każdej z nas, a także za nowe powołania do życia konsekrowanego, każda z osobna i jako wspólnota pragniemy służyć Kościołowi „z miłością apostolską, by w ten sposób włączyć się w dzieło odkupienia i szerzyć Królestwo Boże” (Vatican II, PC 5). Pragniemy odpowiedzieć na wezwanie naszego Umiłowanego Ojca Świętego, które skierował do nas na początku swojego Pontyfikatu: „Wy, polskie Benedyktynki (...) rozwińcie się jak kwiat lilii, wydajcie woń przyjemną ku rozradowaniu i pożytkowi Kościoła. Śpiewajcie Panu przeczystą chwałę, a waszemu Oblubieńcowi wyśpiewajcie uniesienie wewnętrznego z Nim powiązania w miłości”.
Św. Benedykt, ojciec monastycyzmu zachodniego, a nasz zakonodawca i patron, poucza w Regule, że „Wszystkich przychodzących do klasztoru gości należy przyjmować jak Chrystusa...” (RB, 53). Pragniemy z całą wiernością, zawsze i wszędzie to polecenie wypełniać, jeśli tylko możemy służyć jakąkolwiek pomocą. Podajemy sposoby, w jakie można się z nami skontaktować:

Missionary Sisters of St. Benedict, 5900 W. 147th Street, Oak Forest, Il 60452, Tel. (708) 535-9623, e-mail: Missionarysis@aol.com

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: w antycznej bazylice w Ostii odkryto mozaikę podłogową

2024-11-24 20:24

[ TEMATY ]

Włochy

Adobe Stock

Podczas prac wykopaliskowych przy antycznej katedrze w Ostii pod Rzymem archeolodzy odkryli dobrze zachowane pozostałości mozaiki. Badana w tym roku zachodnia część kościoła jest znacznie lepiej zachowana, niż oczekiwano, poinformował Niemiecki Instytut Archeologiczny w Berlinie. Kościół jest jedną z najstarszych siedzib biskupich w chrześcijaństwie. Został założony przez Konstantyna Wielkiego i zbudowany za jego życia w IV wieku.

Przy wykopaliskach pracowało prawie 40 badaczy z Rzymu, Kolonii i Bonn. Odnaleziono dowody świadczące, że kościół opuszczony na początku IX wieku był użytkowany aż do wczesnego średniowiecza. Ponadto kolejne odnalezione elementy, np. kolumny, również pozwoliły na wysnucie nowych wniosków co do architektury katedry.
CZYTAJ DALEJ

Karol Nawrocki: Prawda jest naszym orężem

2024-11-24 19:37

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

PAP/Łukasz Gągulski

Szef IPN Karol Nawrocki został rekomendowany w niedzielę na kandydata na prezydenta przez Komitet Obywatelski. Jego kandydaturę poparło Prawo i Sprawiedliwość, bo – jak przekonywał prezes partii Jarosław Kaczyński - „jest to w interesie naszej ojczyzny, Polski”. W niedzielę w krakowskiej hali Sokoła odbyła się Konwencja Obywatelska, z udziałem różnego rodzaju środowisk społecznych, naukowych, gospodarczych z całej Polski, a także przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, na czele z szefem partii Jarosławem Kaczyńskim. Podczas tego spotkania prof. Andrzej Nowak, przedstawiciel Obywatelskiego Komitetu Poparcia Kandydata na Urząd Prezydenta RP dra Karola Nawrockiego ogłosił, że Komitet rekomenduje Nawrockiego na obywatelskiego kandydata na prezydenta.

Podziel się cytatem PRZYPOMINAMY FRAGMENT TEGO WYWIADU Czy zgodzi się Pan z tezą, że od upadku I Rzeczypospolitej wrogowie Polski byli jednocześnie wrogami Kościoła?
CZYTAJ DALEJ

Franciszek potępia dyskryminację kobiet

2024-11-25 16:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Często ograniczenia i dyktaty szczególnie mocno obciążają kobiety, zmuszając je do zajmowania pozycji podrzędnych. I to jest bardzo złe - powiedział Ojciec Święty podczas audiencji dla Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną.

Na wstępie Franciszek zacytował Dokument Końcowy XVI Zgromadzenia Synodu, który stwierdza, że rodziny są „uprzywilejowanym miejscem uczenia się i doświadczania podstawowych praktyk Kościoła synodalnego” (n. 35). W tym celu musi wzrastać w nich świadomość, że są „podmiotami, a nie tylko adresatami duszpasterstwa rodzin”, odpowiedzialnymi za „budowanie Kościoła i zaangażowanie w społeczeństwie” (nr 64). „Wiemy, jak decydujące znaczenie dla życia narodów mają małżeństwo i rodzina: Kościół zawsze troszczył się o nie, wspierał je i ewangelizował” - przypomniał papież.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję