Beata Szydło przybyła do stolicy Włoch już w czwartkowy wieczór. Na lotnisku Ciampino w Rzymie premier powitał ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka oraz ambasador RP przy Republice Włoskiej Tomasz Orłowski.
W skład delegacji, która udała się do Stolicy Apostolskiej, a której przewodniczy premier Beata Szydło, wchodzi m.in. Beata Kempa, szefowa KPRM, Konrad Szymański, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, jak również Paweł Majewski, pełnomocnik Prezes Rady Ministrów ds. Światowych Dni Młodzieży.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pierwszym punktem wizyty szefowej polskiego rządu było zamknięte dla mediów robocze spotkanie z polskimi hierarchami pracującymi w Watykanie. Odbyło się ono w siedzibie Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej.
Dziś rano Beata Szydło będzie uczestniczyć we Mszy św. i złoży kwiaty przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej. Przypada właśnie 35. rocznica zamachu na życie papieża-Polaka. Liturgii przewodniczyć ma kard. Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.
Reklama
O godz. 9.30 premier przejedzie na Dziedziniec Świętego Damazego. Tam przywita ją prefekt Domu Papieskiego abp Georg Gänswein. Kilka minut później rozpocznie się audiencja Prezes Rady Ministrów RP u Ojca Świętego. Papież Franciszek przywita Beatę Szydło w prywatnej bibliotece, po czym rozpocznie się rozmowa w cztery oczy. Na zakończenie premier przedstawi Ojcu Świętemu członków polskiej delegacji i nastąpi tradycyjna wymiana upominków.
Światowe Dni Młodzieży i papieska wizyta w Polsce będą głównymi tematami rozmowy premier i Ojca Świętego. Jak powiedziała KAI Beata Kempa, szefowa Kancelarii Prezes Rady Ministrów zreferowany zostanie również stan przygotowań do tego wydarzenia. Nie wykluczyła, że podjęty będzie także temat dotyczący kryzysu uchodźczego. „Wymiana poglądów byłaby wskazana, jeśli będzie taka wola Ojca Świętego” - dodała.
Jak podkreśliła warto, by stanowisko Polski w sprawie uchodźców było znane w Watykanie. „Spokojna wymiana zdań w tej materii będzie miała duże znaczenie” - powiedziała Beata Kempa. Wyjaśniła, że narzucanie liczby uchodźców, którzy mieliby być przyjęci w Polsce, burzy nas porządek, szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo. „Pomoc jest potrzebna i tutaj zgadzamy się z wieloma osobami, także z papieżem Franciszkiem. Tyle tylko, że pomoc ta powinna być udzielana na miejscu, bądź w krajach ościennych” - podkreśliła Beata Kempa.
Kolejnym punktem wizyty premier w Watykanie będzie rozmowa z sekretarzem Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami abp. Paulem Richardem Gallagherem.
Tuż po oficjalnych rozmowach i opuszczeniu Watykanu zaplanowano krótki briefing dla dziennikarzy z udziałem premier Beaty Szydło.