Kard. Dziwisz zaznaczył, że w tym roku uroczystości ku czci św. Stanisława w Krakowie, z udziałem Episkopatu Polski, będą "kolejnym etapem ogólnopolskiego dziękczynienia za dar wiary w naszej Ojczyźnie, w 1050. rocznicę Chrztu Polski".
„Wstawiennictwu świętych Biskupów krakowskich: Stanisława i Jana Pawła II, pragniemy także polecać trud przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które w Roku Świętym Miłosierdzia, już za kilka miesięcy, odbędą się w Krakowie” – dodał hierarcha. Zachęcił także do wspólnej modlitwy o nowe powołania kapłańskie i zakonne z parafii i rodzin diecezji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Metropolita krakowski zaprosił do udziału w procesji wszystkich diecezjan. „Proszę, aby były w niej reprezentowane wszystkie dekanaty i wspólnoty parafialne Archidiecezji Krakowskiej wraz ze swoimi duszpasterzami”.
Wskazał też na konieczność obecności zakonów żeńskich i męskich, osób konsekrowanych, dzieci i młodzieży, organizacji, szkół, duszpasterstw i stowarzyszeń katolickich oraz asyst procesyjnych w regionalnych strojach.
„Proszę o udział w procesji ludzi nauki i kultury, przedstawicieli wyższych uczelni naszego miasta, władz państwowych i samorządowych. Zapraszam wszystkich mieszkańców Krakowa i Archidiecezji Krakowskiej” – wezwał także kard. Dziwisz.
Reklama
„Niech jak najliczniejszy udział w procesji ku czci św. Stanisława, będzie świadectwem naszej dojrzałej wiary i wdzięczności wobec Boga, który jest bogaty w Miłosierdzie. Naśladując przykład świętych – Stanisława i Jana Pawła II, postępujmy drogą świętości, dając odważne świadectwo wiary i przynależności do Kościoła” – zaapelował metropolita krakowski.
Procesja ku czci św. Stanisława, głównego patrona Polski i archidiecezji krakowskiej, odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę po 8 maja, czyli uroczystości św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Uczestniczą w niej biskupi, księża, bractwa w tradycyjnych strojach oraz rzesze wiernych. Splendoru wydarzeniu dodają chorągwie, feretrony, szarfy oraz piękny ołtarz polowy na Skałce.
Tegoroczna procesja wyruszy z Wawelu na Skałkę 8 maja o godz. 9.00. Po niej zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna, której przewodniczyć będzie abp poznański Stanisław Gądecki, a homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak.