Kwestie bezpieczeństwa zaprezentował m.in. bp Damian Muskus, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM.
W rozmowie z KAI bp Miziński powiedział, że celem spotkania było zapoznanie się ze stanem przygotowań do lipcowego wydarzenia, zwłaszcza wydarzeń centralnych, które odbędą się Krakowie, ale też tych, które planowane są na Jasnej Górze i w Oświęcimiu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Obecność papieża z okazji ŚDM będzie miała bowiem także wymiar narodowy. Msza św., którą Franciszek odprawi 28 lipca o godz. 10.30 na Jasnej Górze, będzie z jego woli "włączona" w świętowanie jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. "Zapraszamy cały nasz naród, abyśmy mogli stanąć tutaj i dziękować Bogu za łaskę chrztu" – zachęcił bp Miziński.
Podczas dzisiejszego spotkania członkowie Komitetu Organizacyjnego ŚDM przedstawili szczegółowy program wydarzenia oraz stan zaangażowania młodzieży, biskupów i wolontariatu. I tak np. wedle obecnego programu katechezy głoszone będą w Krakowie w 284 miejscach, w 35 językach. Ich wiodącym tematem będzie miłosierdzie, zgodnie z hasłem całego wydarzenia: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.
Reklama
"To, co usłyszeliśmy, z jednaj strony nas cieszy i uspokaja, a z drugiej pokazuje, jak wiele jeszcze mamy do zrobienia, by przez te ostatnich 12 tygodni, jakie pozostały do wydarzeń centralnych, właściwie przygotować się do świętowania" – zaznaczył sekretarz KEP.
Po wysłuchaniu przedstawicieli Komitetu Organizacyjnego bp Miziński ocenił w rozmowie z KAI, że bezpieczeństwo uczestników wydarzeń liturgicznych w Krakowie jest na wysokim poziomie. "Nie ma żadnych obaw co do tego, że będziemy tam mogli bezpiecznie i w skupieniu się modlić" – dodał.
Przygotowania do papieskiej wizyty i Światowych Dni Młodzieży były głównym tematem spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych w jasnogórskim klasztorze.
Jutro, 3 maja, biskupi dokonają aktu zawierzenia Polaków w kraju i za granicą z okazji 1050-lecia chrztu Polski.