Prezydent Duda wyraził radość, że w Dniu Polonii może gościć rodaków z najdalszych zakątków świata. Podziękował działaczom polonijnym za ich pracę na rzecz zachowania tożsamości i tradycji narodowej.
Nawiązując do obchodzonego dzisiaj Dnia Flagi zaznaczył, że biało-czerwona flaga jest wspólna dla wszystkich Polaków, mieszkających w kraju i za granicą, a odznaczenia i flagi są wyrazem wdzięczności dla tych, którzy pracują dla polskiej oświaty, a także pomnażają dorobek Polski poprzez osiągnięcia naukowe i gospodarcze.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Prezydent podkreślił, że biało-czerwona flaga jest niezwykle ważna, gdyż skupiają się pod nią Polacy, niezależnie od poglądów i nikt nikomu nie może odmówić biało-czerwonych barw, gdyż wobec nich wszyscy jesteśmy równi. "Tym barwom należy się szacunek" - powiedział prezydent.
W ramach ceremonii wręczenia odznaczeń Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla Polonii otrzymali także: Emilia Chmielowa, działaczka polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie i prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie; Barbara Kukulska, prezes Zjednoczenia Polskiego w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki oraz pośmiertnie Michał Bieniasz, artysta plastyk, prezes Oddziału Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Szwecji.
Reklama
Natomiast Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Aleksander Oczak, wiceprezes Stowarzyszenia Nasza Polonia w Sydney oraz Tadeusz Smugała, wiceprezes Zarządu Głównego Macierzy Szkolnej w Republice Czeskiej.
Dziękując w imieniu wszystkich odznaczonych prof. Małoszewski podziękował za opiekę i zainteresowanie Polakami zagranicą i Polonią, a szczególnie za utworzenie Biura Polonii w kancelarii prezydenckiej. Podkreślił, że Polonia przede wszystkim walczy o zachowanie polskości i wartości chrześcijańskich, których się nie da rozdzielić. Nawiązał do słów św. Jana Pawła II z czerwca 1979 r. podczas Mszy św. na krakowskich Błoniach: "Jeszcze raz proszę was byście całe to dziedzictwo, któremu na imię Polska przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością, byście sami nie podcinali korzeni, z których wyrastamy".
Prof. Małoszewski zaznaczył, że na ich wyróżnienie składa się praca setek często anonimowych działaczy, którzy tym samym też zostali odznaczeni. Szczególnie podziękował rodzinom działaczy polonijnych za "tolerowanie i wspieranie ich poświecenia działalności społecznej".
Prezydent wręczył także flagi państwowe przedstawicielom organizacji i instytucji z kraju i zagranicy, szczególnie zasłużonych w działalności kulturalnej, charytatywnej i gospodarczej. Otrzymali je m.in.: Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, którego założycielką jest s. Michaela Rak, klasztor ojców bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku.
Reklama
Krakowianin prof. Małoszewski był w latach 1984-2015 pracownikiem naukowym w Centrum Badawczym Helmholtza w Monachium, pełniąc przez ostatnie 11 lat funkcję wicedyrektora instytutu. Obecnie jest profesorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jest uznanym działaczem katolickim niemieckiej Polonii. W latach 1993-2014 był członkiem Komisji ds. Cudzoziemców Diecezjalnej Rady Katolików Świeckich w Monachium. Działając w tej komisji wspólnie z przedstawicielem Chorwacji i Słowenii udało mu się w 1997 r. doprowadzić do wprowadzenia do uroczystości wielkopiątkowych Drogi Krzyżowej Narodów, przechodzącej przez centrum miasta, w której uczestniczy dziś kilka tysięcy katolików obcokrajowców i Niemców.
W latach 2004 i 2010 był głównym organizatorem listy wyborczej Katolicy dla Monachium w wyborach do Rady Cudzoziemców przy burmistrzu Monachium. Dzięki jego zaangażowaniu lista Katolicy dla Monachium, utworzona przez wszystkie misje obcojęzyczne, wprowadziła swoich przedstawicieli do tej rady (w tym połowę Polaków). W 2002 r. udało mu się doprowadzić do zmian statutowych rad katolików świeckich w archidiecezji uzyskując dla przedstawicieli obcokrajowców miejsca z urzędu w zarządach Diecezjalnej Rady Katolików Świeckich oraz Rady Świeckich Regionu Monachium.
Od 1996 r. jest członkiem Rady Regionu Monachium, a od 2006 r. nieprzerwanie jej wiceprzewodniczącym. W 2006 r. wybrany został największą ilością głosów na wiceprzewodniczącego Rady Diecezjalnej stając się pierwszym obcokrajowcem, który objął tak wysoką funkcję w gremium niemieckim. W 2013 r. wszedł w skład Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich (ZdK), wybrany przez Federalną Radę Katolików Obcojęzycznych w Niemczech.
Prof. Piotr Małoszewski jest od 2002 r. wiceprzewodniczącym Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej, przewodniczy delegacji Polskich Wspólnot z Europy Zachodniej w Europejskim Forum Laikatu (ELF) oraz jest członkiem Rady Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie, uczestnicząc intensywnie, jako polski przedstawiciel, w życiu tutejszych bożogrobców.
Jego wielkie zaangażowanie zostało docenione przez Ojca Świętego Benedykta XVI, który w 2007 r. wyróżnił prof. Piotra Małoszewskiego Orderem Św. Sylwestra Papieża. Ponadto w 2015 r. otrzymał Medal św. Korbiniana, najwyższe wyróżnienie archidiecezji Monachium i Fryzyngi.