Papież zauważył na wstępie, że osoby dotknięte chorobami rzadkimi nie są otoczone wystarczającą uwagą, ponieważ nie oczekuje się, że inwestycje poczynione w ich leczenie będą dostatecznie zyskowne. Dodał, że często spotyka osoby zmagające się właśnie z takimi chorobami, których są miliony na całym świecie, a ich cierpienia dotykają szerszego kręgu, w tym osób opiekujących się nimi, a zwłaszcza członków ich rodzin.
W swoim przemówieniu Franciszek podkreślił konieczność zwiększenia empatii, aby nikt nie pozostał obojętny na wołania bliźniego o pomoc, nawet gdy jest on dotknięty chorobą rzadką. Chociaż nie zawsze można znaleźć szybkie rozwiązania złożonych chorób, to jednak zawsze można spieszyć z pomocą tym osobom, które często czują się opuszczone i zaniedbane. Papież podkreślił, że ludzka wrażliwość powinna być uniwersalna, niezależnie od przekonań religijnych, statusu społecznego czy kontekstu kulturowego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Następnie Ojciec Święty wskazał na konieczność łączenia rozwoju badań naukowych z misją edukacyjną i właściwą formacją ludzką, w tym kształtowaniem etycznym. „Również poszukiwania naukowe i przemysłowe w wymagają stałej uwagi na kwestie moralne, aby stały się narzędziem obrony życia i godności osoby ludzkiej. Zatem, formacja i badania naukowe muszą się ze sobą łączyć w perspektywie służby wzniosłym wartościom, takim jak solidarność, wielkoduszność, bezinteresowność, dzielenie się wiedzą, poszanowanie życia ludzkiego oraz braterska i bezinteresowna miłość” – stwierdził papież.
Trzeci termin, na który zwrócił uwagę Franciszek to „zapewnienie dostępu do opieki zdrowotnej”. Ojciec Święty podkreślił znaczenie osiągnięć ludzkości, ale także konieczność zdecydowanego przeciwstawienia się ekonomii wykluczenia i nierówności, powodującej ofiary, kiedy mechanizm zysku góruje nad wartością życia ludzkiego. Zaapelował, by globalizacji obojętności przeciwstawić globalizację empatii. „Jesteśmy wezwani, aby cały świat zaznajamiać z problem chorób rzadkich, inwestować w najbardziej odpowiednią formację, zwiększyć środki na badania, promować dostosowanie przepisów prawnych oraz zmianę paradygmatu ekonomicznego, aby osoba ludzka była uprzywilejowana. Wówczas, dzięki skoordynowanemu wysiłkowi na różnych poziomach i w różnych dziedzinach, stanie się możliwe nie tylko znalezienie rozwiązania dla cierpienia, które trapi naszych chorych braci i siostry, ale także zapewnienie im dostępu do opieki lekarskiej” – powiedział papież.
Nawiązując do trwającego Roku Jubileuszowego Miłosierdzia Franciszek zachęcił zgromadzonych, aby byli hojnymi i wyspecjalizowanymi współpracownikami miłosierdzia Ojca.