Wcześniej taki sondaż CBOS przeprowadził niemal trzydzieści lat temu, w 1987 roku. Jak wynika z obecnego badania, zdecydowana większość Polaków (87 proc., w 1987 - 84 proc.) jest zdania, że wiedza na temat przeszłości jest współczesnemu człowiekowi potrzebna. Co dziewiąty badany uważa wiedzę historyczną za niezbyt przydatną lub całkowicie zbędną (11 proc, w 1987 - 5 proc.).
Polacy dość wysoko oceniają swoje zainteresowanie historią. Co czwarty badany (25%) uważa, że interesuje się historią w bardzo dużym lub dużym stopniu. Prawie połowa ankietowanych (49%) deklaruje, że jest nią średnio zainteresowana – tzn. interesują ich tylko najważniejsze problemy związane z historią. Polacy zdecydowanie niezainteresowani sprawami historii stanowią 8% ogółu dorosłych mieszkańców kraju.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W porównaniu z 1987 rokiem wzrosły odsetki badanych określających własne zainteresowanie historią jako duże lub bardzo duże, a spadł udział osób deklarujących niewielkie lub żadne zainteresowanie wiedzą o przeszłości. Nie wiąże się to jednak z większą znajomością historii – na przestrzeni prawie 30 lat zmalała wiedza o wydarzeniach związanych z datami, o które zapytał CBOS.
Reklama
Chrzest Polski traktowany jest przez Polaków jako jedno z najistotniejszych i przełomowych dla losów naszego kraju wydarzeń, które miały miejsce przed rokiem 1918. Wskazuje na nie 70% badanych. W dalszej kolejności respondenci wymieniają Konstytucję 3 Maja (59%) oraz bitwę pod Grunwaldem (44%).
Spośród wydarzeń XX i XXI wieku za najbardziej znaczące dla dziejów kraju Polacy najczęściej uznają: odzyskanie niepodległości w 1918 roku (52%), wybór Karola Wojtyły na papieża (43%) oraz przystąpienie Polski do UE (33%).
Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 12-19 marca na 1007-osobowej reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Polski.