Sulechów
W ramach świętowania obchodów 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II została zorganizowana w Zespole Szkół w Sulechowie wystawa prac plastycznych poświęcona Ojcu Świętemu. Na konkurs
napłynęło kilkadziesiąt prac w dwóch przedziałach wiekowych: klasy II i III nauczania zintegrowanego oraz klasy I-III gimnazjum. Prace umieszczono w holu głównym szkoły.
Technika prac była różnorodna, przeważały prace w ołówku, malowane farbami, kredkami, jak również bardzo oryginalne hafty, prace z wykorzystaniem soli oraz poezje. Podobną wystawę
organizowano w szkole także w poprzednim roku. Przygotowują je katechetki: A. Makarewicz, K. Zamolska i V. Samociak.
W przygotowaniu jest prezentacja prac dotycząca świętych Kościoła katolickiego, jako że listopad jest szczególnym miesiącem, w którym warto przypominać o roli Świętych i Patronów
w ziemskim życiu. V.S.
Gorzów Wlkp.
Reklama
8 listopada w holu kina Kopernik rozbrzmiewał patriotyczny śpiew. 23 solistów i chórów przygotowywało się do występów w ramach festiwalu pieśni patriotycznej, który po
raz drugi zorganizował poseł Kazimierz Marcinkiewicz. II Festiwalu Piosenki Patriotycznej zdominował repertuar żołniersko-narodowo-wyzwoleńczy. Marta Zubalewicz z wykonanie pieśni Miejcie nadzieję
do słów Asnyka dostała wyróżnienie. Festiwal uświetnił występ chóru „Echo” ze Lwowa. Dla członków chóru pieśń patriotyczna nieodzownie związana jest z Lwowem i miłością
do Polski.
Specjalnie na tę okazję Włodzimierz Czernisza skomponował muzykę do tekstu Moja Polska Kamili Kruszewskiej. Kompozycja i wykonanie tak spodobało się jurorom, że Kamila z Gimnazjum
nr 1 w Szprotawie wygrała sobotni festiwal. Gorzowski dzień z muzyką patriotyczną to jedna z niewielu okazji, by pośpiewać i posłuchać dawno zapomnianych pieśni
i piosenek. Coraz rzadziej śpiewa się je w domach czy w szkołach. Poseł Kazimierz Marcinkiewicz myśli o tym, żeby za rok wydać może mały śpiewnik
pieni patriotycznych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zaproszenie
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Zielonej Górze, promując kulturalne i chrześcijańskie spędzanie wolnego czasu, organizuje dla starszej młodzieży szkół średnich i studentów andrzejkowy bal bezalkoholowy pod „Z tańcem i różańcem w Europie”. Patronat honorowy nad imprezą objęła pani prezydent Bożena Ronowicz. Bal odbędzie się 29 listopada o godz. 18.00 w sali Elektrociepłowni przy ul. Zjednoczenia 103. Karty wstępu w cenie 20 zł od osoby do nabycia w lokalu Stowarzyszenia przy ul. Krawieckiej 7-9. Obowiązuje strój wieczorowy.
Do 28 listopada należy przesyłać zgłoszenia na X Jubileuszowy Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie, który odbędzie w dniach 8-11 stycznia. Eliminacje do konkursu przeprowadzone będą w dniach 12-13 grudnia w Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. Adres kontaktowy: Biuro Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek przy Duszpasterstwie Dzieci i Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, 42-500 Będzin, skrytka pocztowa 49, tel. (0-32) 762-28-55, e-mail: ofkip@ofkip.pl.
Jednym zdaniem
8 listopada w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbyły się III Dni Kultury Łemkowskiej, w czasie których m.in. otwarto wystawę „Nie podlega zapomnieniu”, odbyły się wykłady i koncerty. Obchody zakończyły się w konkatedrze pw. św. Jadwigi Mszą św. w intencji ofiar głodu.
10 listopada bp Adam Dyczkowski przewodniczył Mszy św. i poświęcił sztandar w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny należącym do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nietkowicach.
10 listopada w Rokitnie bp Edward Dajczak poprowadził spotkanie formacyjne dla kapłanów z naszej diecezji.
11 listopada w 85. rocznicę odzyskania niepodległości bp Adam Dyczkowski przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Wojciecha w Międzyrzeczu, a bp Paweł Socha odprawił Mszę św. w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze.
11 listopada uroczystą Mszą św. 12 księży proboszczów z niemal wszystkich gorzowskich parafii uczciło Święto Niepodległości. Homilię wygłosił ks. dziekan Jerzy Płóciennik. Swoje poczty sztandarowe przysłały różne organizacje społeczne, polityczne oraz szkoły.
W dniach 11-14 listopada bp Edward Dajczak poprowadził rekolekcje dla kleryków w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży.
9 listopada podczas Mszy św. odpustowej w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze poświęcono tablicę upamiętniającą zbrodnię ludobójstwa nacjonalistów OUN i UPA na Kresach Wschodnich. W tym roku minęła 60. rocznica tej zbrodni. Tablicę ufundowały towarzystwa kresowe.
12 listopada w Muzeum Ziemi Lubuskiej otwarto wystawę historyczną - „Stowarzyszenie Weteranów Armii Krajowej w Ameryce” i „Sowieckie piekło”.
Zaproszenia
W dniach 28-30 listopada odbędzie się w Paradyżu spotkanie powołaniowe - „Dekalog - V”. Spotkanie adresowane jest do chłopców ze szkół średnich lub ostatnich klas gimnazjum. Konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie przyjazdu, tel. (0-68) 381-10-21 wew. 29.
27 listopada o godz. 18.00 w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze odbędzie się Msza św. z modlitwą o uzdrowienie, na którą zapraszają wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym z Zielonej Góry.
Akcja Katolicka zaprasza wszystkich członków i zainteresowanych na Dzień Skupienia, który odbędzie się 29 listopada o godz. 10.00 w parafii pw. św. Wojciecha w Międzyrzeczu.
Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu zaprasza 5 grudnia na Fatimską Noc Pokutną. Rozpoczęcie czuwania o godz. 20.00.
W dniach 12-14 grudnia w domu „Uzdrowienie Chorych” im. Jana Pawła II w Głogowie odbędą się rekolekcje wszystkich ustanowionych w naszej diecezji nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.