„W znaku krzyża wypowiada się polska wierząca dusza” - mówił w homilii ks. prał. Stanisław Gębka, misjonarz miłosierdzia, który 23 kwietnia w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie.
Msza św. była również dziękczynieniem za 1050 lat Chrztu Polski. We Mszy św. uczestniczyli i koncelebrowali licznie zgromadzeni kapłani. Obecne były siostry zakonne i rzesza wiernych. Na Mszy św. modlono się również za ks. inf. Józefa Słomiana budowniczego kościoła i wieloletniego proboszcza częstochowskiej parafii św. Wojciecha, w ostatnich latach cierpiącego z powodu choroby.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Wyśpiewujemy dzisiaj „Te Deum” za dar św. Wojciecha i za jubileusz 1050 rocznicy Chrztu Polski i za nasz sakrament chrztu i włączenie do Świętej Rodziny Bożej, do Kościoła” - mówił na początku Mszy św. ks. prał. Stanisław Iłczyk, proboszcz parafii św. Wojciecha w Częstochowie.
„Modlimy się dzisiaj za Ojczyznę, o powołania kapłańskie i zakonne, aby z ziarna męczeństwa św. Wojciecha wyrosły nowe pokolenia Polaków i pasterzy wiernych Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi Świętemu” - kontynuował ks. Iłczyk.
Reklama
W homilii ks. prał. Stanisław Gębka, nawiązując do słów Ewangelii o ziarnie rzuconym w ziemię, podkreślił, że „trzeba siać nie tylko ziarno to materialne, ale także Boże ziarno” - Pierwszym ziarnem rzuconym na ziemię był Jezus Chrystus. Potem Chrystus rzucił ziarno Kościoła. W dzisiejszych czasach i przez wieki Kościół rzuca ziarno Boże w serca ludzkie - podkreślił ks. Gębka.
„1050 lat temu ziarno wiary i Kościoła zostało rzucone na polską ziemię. Od 966 r. postawiono krzyże i chrześcijańskie świątynie. Naród i Kościół też musi obumrzeć. Przypomina nam o tym męczeńska śmierć św. Wojciecha w 997 r., pięciu Braci Męczenników - pierwszych męczenników Polski w 1003 r. i śmierć męczeńska św. Stanisława biskupa w 1079 r.” - kontynuował ks. Gębka.
Misjonarz miłosierdzia przypomniał, że „Kościół też w naszych czasach obumiera jak ziarno, bo co 5 min. na świecie ginie chrześcijanin. To cena krwi za obojętność religijną Europy”.
Kaznodzieja podkreślił, że „w znaku krzyża wypowiada się polska wierząca dusza” - W tym znaku Kościół udziela sakramentów. Ten znak jest w naszych mieszkaniach, świątyniach, w przestrzeni publicznej i na grobach Polaków - przypomniał ks. Gębka i dodał, że „tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem”.
Reklama
Odnosząc się do czasów współczesnych, szczególnie do dzisiejszej Europy ks. Gębka zaznaczył, że „współczesny liberalizm jest gorszy od systemów totalitarnych” - Nie używa się ostrych mieczy, ale zabija się Chrystusa i chrześcijan w białych rękawiczkach. Strategią jest ateizacja przez demoralizację w celu obalenia chrześcijańskiej moralności - zaznaczył kaznodzieja i dodał, że „usuwa się Chrystusa z miejsc publicznych. Usuwa się krzyże z sal szkolnych i szpitalnych”.
„Co się dzieje w sercach Polaków?” - pytał misjonarz miłosierdzia - Młodzi żyją bez sakramentu małżeństwa. Po bierzmowaniu młodzi znikają z Kościoła. Szerzy się pijaństwo, rozwody, narkomania. Zwiększa się punkty sprzedaży alkoholu, by ratować lokalny budżet - przypomniał z bólem ks. Gębka.
„Mówi się nam bądź postępowy i nowoczesny, żyj tak jakby Boga nie było. My jednak nie możemy mówić, że takie są czasy i poddać się temu prądowi. Musimy walczyć, żeby nasze rodziny były Bogiem silne” - kontynuował kaznodzieja i zaapelował: „Bądźmy silną wspólnotą św. Wojciecha. Bądźmy świadkami wierności Bogu, Krzyżowi, Ewangelii, Kościołowi i Ojczyźnie”.
Uroczystości zakończyły się procesją z Najświętszym Sakramentem i ucałowaniem relikwii św. Wojciecha.
Parafia pw. św. Wojciecha w częstochowskiej dzielnicy Tysiąclecie została erygowana 20 stycznia 1969 r. przez bp Stefana Barełę. Pierwszym administratorem parafii został mianowany ks. Józef Słomian, w latach następnych budowniczy kościoła i plebanii. Po wielu staraniach bp Bareły, Kurii diecezjalnej i ks. Józefa Słomiana, w które włączył się także na ostatnim etapie abp Luigi Poggi, nuncjusz apostolski do specjalnych poruczeń, 6 października 1976 r. władze komunistyczne wyraziły zgodę na budowę kościoła. Budowę kościoła rozpoczął ks. Józef Słomian w roku 1978. 20 października 1985 r. odbyła się uroczystość poświęcenia (konsekracji) kościoła przez bp Stanisława Nowaka, abp Luigiego Poggiego i bp Franciszka Musiela. W pomieszczeniach przykościelnych przez wiele lat miało swoją siedzibę duszpasterstwo akademickie oraz Katolickie Radio „FIAT".
23 kwietnia 1997 r. (rok tysiąclecia męczeńskiej śmierci św. Wojciecha) w czasie uroczystej procesji, której przewodniczyli abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski i abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński, przyniesiono do kościoła i umieszczono w bocznym ołtarzu relikwie św. Wojciecha.