Reklama

Ze sprawozdania z działalności WSD za rok akad. 2002/03

Niedziela legnicka 47/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ubiegły rok akademicki był naznaczony 10. rocznicą utworzenia i działalności naszego Seminarium. 25 marca 1993 r. pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak, przeżywający w tym roku 50. rocznicę swoich święceń kapłańskich, powołał do istnienia w nowo utworzonej diecezji legnickiej tę ważną instytucję, która przygotowuje kandydatów do kapłaństwa. W ciągu 10 lat Biskup Legnicki udzielił święceń prezbiteratu 154 naszym absolwentom, którzy już podjęli pracę duszpastersko-katechetyczną w tej części Dolnego Śląska. Wielu z nich po ukończeniu studiów specjalistycznych w kraju i zagranicą powraca już do diecezji, aby podjąć odpowiedzialne zadania w różnych jej instytucjach.
Pierwsza uroczysta inauguracja, z udziałem abp. Józefa Kowalczyka - nuncjusza apostolskiego w Polsce, miała miejsce 17 listopada 1993 r.

Reklama

1. Inauguracja
W dniu uroczystej inauguracji jedenastego roku pracy naszej diecezjalnej Alma Mater warto przypomnieć, co działo się w WSD w minionym roku akademickim pod kątem naukowo-dydaktycznym i formacyjnym. Zacznijmy od ubiegłorocznej inauguracji roku akademickiego, która miała miejsce 7 października 2002 r. Mszy św. inauguracyjnej w katedrze legnickiej przewodniczył bp Tadeusz Rybak, a homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki - metropolita poznański. Na zakończenie Eucharystii wyznanie wiary i przysięgę złożył ks. dr T. Czernik, ks. mgr M. Lach i ks. mgr-lic. M. Osmulski.
27 alumnów roku I złożyło ślubowanie i otrzymało indeksy z rąk Biskupa Legnickiego. Druga część uroczystej inauguracji tradycyjnie miała miejsce w auli seminaryjnej. Ks. Rektor przywitał zaproszonych gości, ks. Wicerektor przedłożył sprawozdanie z działalności seminarium w roku akad. 2001/02. Nagrody za najlepsze wyniki w nauce otrzymali: ks. mgr Marcin Szymaniak - za całość studiów; za rok V - dk. Paweł Wołczański, za rok IV - Z. Chromy, za rok III - J. Kowalczyk i T. Kwiecień, za rok II - Ł. Kociołek i za rok I - J. Nastałek.
Następnie abp Stanisław Gądecki wygłosił wykład inauguracyjny pt. Zrozumienie kultury żydowskiej warunkiem zrozumienia Pisma Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2. Zarząd
Zarząd seminaryjny z woli Biskupa Legnickiego - podobnie jak w roku poprzednim - stanowili:
- rektor - ks. dr L. Rzodkiewicz;
- wicerektor - ks. dr M. Korgul;
- dyrektor administracyjny - ks. mgr-lic. Z. Radziwołek
- prefekci: ks. dr A. Lasek - sekretarz studiów, ks. mgr-lic. Sławomir Augustynowicz i ks. mgr-lic. P. Dębski
- ojcowie duchowni: ks. dr M. Adaszek, ks. mgr-lic. M. Bętkowski, ks. mgr B. Żygadło,
- dyrektor Biblioteki - ks. dr B. Drożdż.
23 czerwca 2003 r. Biskup Legnicki odwołał ks. mgr. P. Dębskiego ze stanowiska prefekta WSD. Pozostanie on nadal związany z naszym domem przez zajęcia ze śpiewu kościelnego i prowadzenie chóru seminaryjnego. Na stanowisko prefekta mianował ks. mgr. M. Lacha prefektem WSD i powierzył mu szczególną troskę o najmłodszych alumnów w domu dla I roku formacji; ks. mgr.-lic. W. Mroza skierował do pracy w Bibliotece WSD. We wrześniu br. Biskup Legnicki ustanowił ks. dr. S. Stasiaka, po studiach w Rzymie, wicerektorem ds. wychowawczych naszego Seminarium.

3. Studenci
W roku sprawozdawczym do kapłaństwa przygotowywało się łącznie 123 alumnów. W szczególności: na roku I - 27, na roku II - 19, na III - 18, na IV - 26, na V - 22 i na VI - 11 diakonów. Na urlopach dziekańskich przebywało 6 alumnów.
Wszyscy alumni V roku złożyli prace magisterskie w PWT we Wrocławiu i zdali egzaminy magisterskie.

Reklama

4. Zajęcia dydaktyczne
Zajęcia dydaktyczne odbywały się w formie wykładów, ćwiczeń, konwersatoriów i lektoratów. Prowadziło je ogółem 45 wykładowców, w tym 28 kapłanów z diecezji Legnickiej, 3 z archidiecezji wrocławskiej, 1 z diecezji opolskiej, kapłan ze zgromadzenia księży misjonarzy, 2 z zakonu braci mniejszych, klaretyn, franciszkanin konwentualny, salezjanin oraz osoby świeckie: 5 lektorów, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaworze i aktor Teatru Współczesnego we Wrocławiu. W skład grona pedagogicznego wchodziło 3 doktorów habilitowanych, 26 doktorów, 6 mgr.-licencjatów i 9 magistrów. W ciągu 10 lat działalności Seminarium w różnym czasie zajęcia dydaktyczne prowadziło 76 wykładowców.
Alumni od roku III do V uczestniczyli w następujących seminariach naukowych w Legnicy i we Wrocławiu: historia Kościoła, teol. dogmatyczna, katolicka nauka społ., prawo kanoniczne, teologia biblijna, filozofia, teologia moralna, teologia duchowości, katechetyka i liturgika.
14 kapłanów ukończyło dwuletnie Studium Wikariuszowskie. Księża neoprezbiterzy uczestniczyli w 6 spotkaniach szkoleniowo-formacyjnych.
W ciągu całego roku akademickiego Rada Pedagogiczna odbyła 5 posiedzeń.
Zajęcia dydaktyczne zakończyły się udzieleniem 21 akolitom święceń diakonatu przez bp. Stefana Regmunta dniu 21 czerwca br.
W czerwcu br. Biskup Legnicki skierował na studia specjalistyczne w KUL: ks. mgr. Piotra Kota - na teologię biblijną i ks. mgr. Stanisława Zarembę - na filologię klasyczną.
Podobnie jak w latach ubiegłych nasi wykładowcy podejmowali zajęcia dydaktyczne także poza Seminarium, np. w KUL, w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Legnicy, w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Legnicy czy w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Legnicy.

Reklama

5. Działalność naukowa
Zarówno wykładowcy, jak i alumni uczestniczyli w wielu sympozjach i konferencjach naukowych: ks. inf. prof. dr hab. Władysław Bochnak; ks. dr M. Adaszek, ks. dr S. Araszczuk, ks. dr A. Jarosiewicz, ks. mgr-lic. M. Bętkowski, ks. dr M. Korgul, ks. dr R. Kisiel, ks. dr S. Kusik, ks. dr A. Lasek, ks. dr M. Mendyk, ks. dr L. Rzodkiewicz, ks. dr S. Stasiak i ks. lic. Z. Radziwołek.
W ramach wykładów otwartych wystąpili: ks. dr W. Depo (Radom) - Miłosierdzie i wierność w ujęciu Jana Pawła II; o prof. J. Augustyn SJ - Promieniowanie ojcostwa; M. Plewacki czytał i interpretował Tryptyk Rzymski Jana Pawła II.
W serii Biblioteka Diecezji Legnickiej ukazała się publikacja ks. dr. D. Mikody pt. Eseje etyczne. Jest to 21. tom publikacji z tej serii.
Z okazji 10-lecia WSD został wydany okolicznościowy album. Pod red. ks. dr. J. Lisowskiego, ks. mgr. R. Kristmana i ks. dr. A. Jarosiewicza - Vox Pastoris - Dokumenty pastoralne 1992-2002 Pierwszego Biskupa Legnickiego Tadeusza Rybaka - z okazji 50-lecia święceń kapłańskich pierwszego Biskupa Legnickiego.
14 maja br. zainicjowało działalność Towarzystwo Naukowe. Raz w miesiącu w czytelni WSD referaty dotyczące naukowych poszukiwań i osiągnięć wygłaszają wykładowcy naszego środowiska naukowego.
Ukazało się długo oczekiwane czasopismo naukowe Perspectiva. Pierwszy numer tego półrocznika, nawiązującego do słynnego dzieła Witelona, ukazał się w styczniu br. Zawiera on artykuły, recenzje i sprawozdania autorów zarówno legnickiego środowiska teologicznego, jak i szerszego grona naukowców związanych z tym terenem. Drugi numer został wydany w sierpniu br.
Swoje artykuły publikowali:
- na łamach Legnickich Wiadomości Kościelnych: ks. dr B. Drożdż i ks. dr M. Mendyk
- w pracy zbiorowej pod red. ks. I. Deca Kościół katechizujący i katechizowany: ks. dr M. Korgul i ks. dr M. Mendyk

6. X rocznica utworzenia WSD
29 marca 2003 r. miały miejsce uroczystości związane z 10. rocznicą powołania do istnienia przez biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka WSD Diecezji Legnickiej. Na zaproszenie Biskupa Legnickiego liturgii w katedrze legnickiej przewodniczył bp Andrzej Suski. Specjalny list z tej okazji wystosował do wspólnoty seminaryjnej kard. Z. Grocholewski - prefekt Watykańskiej Kongregacji Nauki Katolickiej. Swoje słowo skierował do zebranych Metropolita Wrocławski - kard. Henryk Gulbinowicz.

7. Biblioteka.
W roku akademickim 2002/2003 biblioteka seminaryjna im. Jana Pawła II wzbogaciła się o nowe pozycje książkowe i czasopisma. Została przekroczona „magiczna” liczba 100 000 woluminów. W Bibliotece znajdują się 382 tytuły czasopism. W tej liczbie posiadamy 46 tytułów czasopism obcojęzycznych. Systematycznie prenumerujemy 45 tytułów. W naszych zbiorach znajduje się nadto 306 prac dyplomowych (magisterskich i doktorskich). W roku sprawozdawczym z biblioteki korzystało systematycznie 906 czytelników. W czytelni odnotowano 4048 wpisów. Wypożyczalnia odnotowała 6113 odwiedzin czytelników.
Czytelnicy mają możliwość korzystania z sieci internetowej dostępnej na trzech stanowiskach w holu biblioteki.
Niewątpliwą nowością jest uruchomienie serwera komputerowego o własnej domenie: www.perspectiva.pl

Reklama

8. Strona internetowa WSD
Ciągle udoskonalana jest strona internetowa poświęcona aktualnym informacjom dotyczącym działalności naszego Seminarium. W związku z 10. rocznicą utworzenia Seminarium została udostępniona strona w nowej oprawie graficznej z tzw. „wirtualnym spacerem” po Seminarium.

9. Formacja duchowa
Rekolekcje na rozpoczęcie roku akademickiego (24-27 października) prowadził ks. prał. M. Mróz (Nysa); rekolekcje wielkopostne (6-8 marca) prowadził ks. M. Pieńkowski (Przemyśl)
10 maja alumni wraz z przełożonymi wzięli udział w Diecezjalnej Pielgrzymce do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie - Łagiewnikach. Pielgrzymowali ponadto: 12 października do Legnickiego Pola z racji diecezjalnych uroczystości ku czci św. Jadwigi i do parafii św. Jacka w Legnicy. Alumni roku III odbyli pieszą pielgrzymkę przed obłóczynami do Krzeszowa (2-5 września) i po obłóczynach na Jasną Górę; neoprezbiterzy po święceniach również pielgrzymowali na Jasną Górę. 8 czerwca odbyła się pielgrzymka Towarzystwa Przyjaciół WSD do Krzeszowa; Prezesi Towarzystwa Przyjaciół WSD przybyli do Seminarium w dniu 18 maja br.

Reklama

10. Praktyki duszpasterskie
Studenci odbywali praktyki duszpastersko-katechetyczne w wybranych parafiach naszej diecezji. Podobnie jak w latach ubiegłych wszyscy klerycy włączyli się w prowadzenie szkolnych rekolekcji wielkopostnych na terenie kilku parafii naszej diecezji. Ponadto klerycy czynnie uczestniczą w spotkaniach duszpasterskich z grupami osób niepełnosprawnych i głuchoniemych (np. przy par. Świętej Trójcy w Legnicy i w Domu Opieki Społecznej w Legnicy).
W okresie wakacyjnym wszyscy alumni uczestniczyli w różnych formach wypoczynku dzieci i młodzieży organizowanych przez poszczególne parafie i diecezjalną Caritas.

11. Działalność powołaniowa
11 maja br. w Niedzielę Dobrego Pasterza alumni i przełożeni udali się do 3 ośrodków diecezji na spotkania z młodzieżą. W Legnicy, Wałbrzychu i Jeleniej Górze sprawowana była Eucharystia z okolicznościowym kazaniem a następnie składane były świadectwa i prezentowane programy o charakterze powołaniowym przygotowane przez alumnów.
W minionym roku odbyły się w naszym Seminarium rekolekcje zamknięte dla młodzieży męskiej. Wzięło w nich udział w dwóch terminach łącznie 137 osób.
W Szklarskiej Porębie pod przewodnictwem ojca duchownego B. Żygadło i niektórych alumnów czterokrotnie odbyły się dni skupienia dla młodzieży maturalnej, w których uczestniczyło ogółem 72 młodych ludzi. Wielu spośród uczestników tych rekolekcji i spotkań odkrywa w sobie powołanie do kapłaństwa lub utwierdza się we wcześniejszej decyzji o wstąpieniu do naszego Seminarium.

12. Towarzystwo Przyjaciół WSD
W 194 parafiach naszej diecezji istnieją i działają aktywnie koła Towarzystwa Przyjaciół WSD. Stanowi ono wspólnotę 5486 osób. Podobnie jak w latach ubiegłych alumni przygotowali dla nich 4 numery pisma Echo Seminarium, które rozchodzi się w nakładzie ponad 4000 egz. Od początku istnienia Seminarium ukazało się 38 numerów tego pisma.
13 maja w gmachu WSD w Legnicy miało miejsce spotkanie Prezesów Towarzystwa Przyjaciół WSD, a 10 czerwca br. pielgrzymka wszystkich członków Towarzystwa do diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

13. Prace remontowe

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami ponad 900 miast

2025-01-05 10:37

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Orszak Trzech Króli - Wałbrzych 2024

Orszak Trzech Króli - Wałbrzych 2024

Pod hasłem „Kłaniajcie się Królowie”, 6 stycznia odbędą się Orszaki Trzech Króli. Już po raz 17. w uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami 905 miejscowości w Polsce ale także za granicą, przemaszeruje barwny korowód tysięcy osób przyodzianych w kolorowe korony. Duchową łączność z uczestnikami Orszaków wyraził papież Franciszek, specjalne przesłanie wystosowała też polska Para Prezydencka. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Orszak Trzech Króli.

Orszak Trzech Króli to uliczne, rodzinne przedstawienie tradycyjnych ludowych jasełek. Tegoroczne wydarzenie nawiązuje tematyką do dwóch wielkich rocznic: 2025. rocznicy narodzenia Chrystusa oraz 1000. rocznicy koronacji pierwszego polskiego króla, Bolesława Chrobrego.
CZYTAJ DALEJ

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Oznaczmy i w tym roku pobłogosławioną kredą drzwi naszych domów, pisząc K+M+B lub C+M+B.

Rzecznik Episkopatu zaznaczył, że drzwi domów należy oznaczyć kredą pobłogosławioną w czasie Mszy świętej w kościele.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. kan. Stanisław Starczyński

2025-01-06 12:00

[ TEMATY ]

nekrolog

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

Materiały kurialne

Śp. ks. Stanisław Starczyński

Śp. ks. Stanisław Starczyński

5 stycznia 2025, w 90. roku życia i 59. roku kapłaństwa, w szpitalu w Zielonej Górze zmarł śp. ks. kan. Stanisław Starczyński, emerytowany kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Ks. Stanisław Starczyński urodził się 8 maja 1935 we wsi Strzałków (pow. Busko-Zdrój, woj. świętokrzyskie). W 1947 roku jego rodzina przeprowadziła się do Róży Wielkiej koło Wałcza. Tam Zmarły ukończył szkołę podstawową, a następnie kontynuował naukę w szkole zawodowej w Wałczu. Po zdobyciu zawodu ślusarza podjął pracę w Zakładach Sprzętu Budowlanego w Katowicach, a później w kopalni Gottwald. Po pomyślnym przebyciu doświadczenia ciężkiej choroby postanowił zostać kapłanem. Powrócił do Wałcza i rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących. W 1955 roku przerwał naukę i odbył dwuletnią zasadniczą służbę wojskową. Po powrocie z wojska kontynuował naukę i w 1959 roku uzyskał świadectwo dojrzałości.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję