Utytułowani lekkoatleci, którzy 9 kwietnia wystartują w Warszawie w Biegu 1050-lecia Chrztu Polski, mają różne cele. Robert Korzeniowski da z siebie wszystko, by nie przegrać z Kamilem Kalką, a Piotr Małachowski dobrym czasem na 1050 m chce uczcić rocznicę.
Przed laty chodziarze Korzeniowski - czterokrotny mistrz olimpijski na 20 i 50 km oraz Kalka - szesnastokrotny medalista mistrzostw kraju na 5, 20 i 50 km często z sobą rywalizowali.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kamil nigdy nie zdołał mnie wyprzedzić, ale w sobotę ma ogromną szansę. On pokonuje teraz więcej kilometrów ode mnie, jak wyczynowiec, poza tym prowadzi jeszcze aktywnie zajęcia. Dam jednak z siebie wszystko, by nie przegrać, chociaż będę po wyczerpującym treningu. W planie mam siedem razy 2 km, gdyż przygotowuję się maratonu w Bostonie — powiedział Korzeniowski.
Dodał, że po raz ostatni biegał w zawodach na dystansie 1 km w szkole średniej: Miałem wyniki poniżej trzech minut, 2.47-2.48, a w chodzie z czasów studenckich - 3.32. Natomiast w 2003 roku w Krakowie uzyskałem czas 3.16. Będę musiał w sobotę mocno się sprężyć, aby zbliżyć się do tego rezultatu.
Z kolei Małachowski w imprezie biegowej zadebiutował w 2009 roku, i to od razu na dystansie 10 km. Jak przyznał, nie przypuszczał, że będzie to dla niego bardzo ciężka próba.
Reklama
Rzuciłem się na głęboką wodę, po skromnym przygotowaniu. Myślałem, że 10 km pokonam z marszu, bez większych problemów. Rzeczywistość okazała się brutalna. Ale absolutnie nie zniechęciłem się do biegania i potem startowałem parę razy na 10 km. Natomiast w zawodach na 1 km nie brałem jeszcze udziału. Ciekaw jestem, jaki uzyskam wynik w debiucie. Wypadałoby dobrym czasem uczcić rocznicę chrztu Polski —podkreślił mistrz świata w rzucie dyskiem.
Sobotnia impreza rozgrywana będzie na dwóch stadionach warszawskiej AWF. Na lekkoatletycznym (początek o godz. 14) zawodnicy będą startowali w kilku seriach na dystansie 1050 m, zaś na stadionie rugby z 500-metrową bieżnią - na 5000 m.
Przyjęcie przez Mieszka I chrztu w 966 roku jest istotnym wydarzeniem w historii Polski. Według średniowiecznego zwyczaju takie ceremonie odbywały się najczęściej w Wielką Sobotę. W 966 roku przypadała ona 14 kwietnia. Data ta uznawana jest za początek istnienia państwa polskiego.