Odbierając statuetkę Alina Petrowa-Wasilewicz dziękowała kolegom - dziennikarzom za dostrzeżenie pracy w agencji informacyjnej, która jest anonimowa, gdyż autorzy najczęściej podpisują się inicjałami. Wspomniała też patrona nagrody, bp. Jana Chrapka, który cenił rolę mediów, był na nie otwarty i mimo, że był już generałem Zgromadzenia Michalitów, a później biskupem, znajdował czas na przekazanie cennych uwag o najnowszych tekstach znanych sobie dziennikarzy.
Dziennikarka KAI odniosła się też do powodu nagrody - pisania o tradycji kobiecej w Kościele. Stwierdziła, że jest to spuścizna cenna, choć za mało znana. Wybitne Polski pracowały w najtrudniejszych miejscach tworząc nie tylko dzieła charytatywne, ale także edukacyjne, ewangelizowały wszystkie środowiska, wiejskie i miejskie, robotnicze, rzemieślnicze.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Laureatka dziękowała też rodzinie, kolegom z KAI i stwierdziła, że otrzymanie nagrody zobowiązuje do dalszej pracy na rzecz Kościoła.
W uzasadnieniu do nagrody Krzysztof Ziemiec wskazał, że jest to wyróżnienie za „konsekwentne i pełne pasji przybliżanie postaci wybitnych postaci Kościoła, zwłaszcza kobiet oraz promowanie wzorców życia według nowego feminizmu Jana Pawła II”.
Reklama
„Ślad” jest nagrodą dziennikarzy dla dziennikarzy oraz innych ludzi mediów. Przyznaje ją Kapituła uformowana bezpośrednio po śmierci bp. Jana Chrapka w 2001 roku. - Nagroda ma upamiętniać postawę Biskupa, którego dewizą były słowa: "Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię!" - przypomniał prowadzący galę Krzysztof Ziemiec.
Ks. Kazimierz Sowa wspomniał działalność zmarłego niedawno laureata nagrody "Ślad" z 2014 roku, ks. Jana Kaczkowskiego. Podkreślił, że o ile nie był zawodowo związany z żadną redakcją, a jednak był otwarty na każdą redakcję.
Laureatami dotychczasowych czternastu edycji Nagrody "Ślad" byli kolejno: Ewa K. Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak, Jacek Moskwa, Krzysztof Ziemiec, ks. Jan Kaczkowski i Piotr Żyłka i Tomasz Rożek.
W tegorocznej edycji nominowani do nagrody byli: dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej Stanisław Karnacewicz oraz dziennikarz radiowy, publicysta i reportażysta Dariusz Rosiak. Stanisław Karnacewicz otrzymał nagrodę specjalną Kapituły Nagrody "Ślad".
Reklama
Alina Petrowa-Wasilewicz urodziła się w 1954 r. Sofii, w rodzinie bułgarsko-polskiej. W 1972 r. rozpoczęła studia na polonistyce Uniwersytetu Warszawskiego. Po studiach wychowywała trójkę dzieci, pracowała też w Instytucie Słowianoznawstwa PAN. Od 1988 r. jest związana z mediami. Pracowała lub współpracowała z czasopismami W drodze, Królowa Apostołów, Być sobą, Gość Niedzielny, Więź, List do Pani. Od dwudziestu lat pracuje w Katolickiej Agencji Informacyjnej. Jest autorką lub współautorką kilkunastu książek, m.in. Leksykonu Ruchów i Stowarzyszeń w Polsce, wywiadów z o. Jackiem Salijem, abp Damianem Zimoniem, bp Ignacym Jeżem, o. Joachimem Badenim, a także założycielek żeńskich zgromadzeń bezhabitowych - m. Eleonory Motylowskiej i m. Róży Godeckiej oraz ostatniej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski - "Fajerwerk na trzecie tysiąclecie".
Ostatnio ukazała się jej książka, poświęcona przeżywaniu macierzyństwa "Kapłanki czy kury". Jest też autorką wielu artykułów, poświęconych tradycji kobiecej w kościele, edukacji, ochronie życia. Blogerka Areopag21.pl, felietonistka stacja7.pl. Od wielu lat jest członkinią i przewodniczącą Krajowej Rady Katolików Świeckich.
Jest zamężna, ma troje dzieci. Mieszka w Warszawie.