Już o 13:00 w sobotę na Rynku Głównym odbędzie się wydarzenie "Róża dla Jezusa Miłosiernego", którego organizatorem jest parafia Osieczany i Diecezjalna Diakonia Miłosierdzia Ruchu Światło-Życie. W ramach spotkania krakowianie i turyści będą mogli zobaczyć radosny Taniec Wielkanocny, pomodlić się Koronką do Bożego Miłosierdzia w pięciu językach, a także otrzymać białą różę opatrzoną cytatem "Dzienniczka" s. Faustyny.
Następnie o godz. 17:00 rozpocznie się tweetup #OknoNaMilosierdzie, którego gospodarzem i patronem będzie kard. Stanisław Dziwisz. Spotkanie w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich ma promować ideę miłosierdzia, w tym miłosierdzia ujętego w ramy przekazu medialnego, szczególnie w mediach społecznościowych. "Serwisy społecznościowe pomagają przekazywać informacje w czasie rzeczywistym, natychmiast, bez ograniczeń miejsca i czasu. To cenne medium i warto je wykorzystywać także do otwierania ‘okien na miłosierdzie’" - podkreślił jeden z organizatorów tweetupu, dr Krzysztof Gurba z Katedry Dziennikarstwa UPJPII.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W tym samym czasie (od 16:30 do około 21:00) w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbędą się rekolekcje przygotowujące do ŚDM pt. "Dla nas i całego świata" z udziałem bp. Grzegorza Rysia i ks. Petera Hockena. „To spotkanie będzie wyjątkowe dlatego, że odbędzie się 2 kwietnia, czyli w przeddzień Niedzieli Miłosierdzia, która jest świętem miłosierdzia w całym Kościele i w rocznicę śmierci Jana Pawła II, który to święto ustanowił i który jest dla nas wzorem tego, co znaczy być miłosiernym” – zachęcił na oficjalnym kanale Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 na portalu Youtube do udziału w rekolekcjach bp Ryś.
Po rekolekcjach ŚDM, o godz. 21:30 w sanktuarium Bożego Miłosierdzia odprawiona zostanie pierwszy raz pierwsza część nowego nabożeństwa - Drogi Miłosierdzia - które będzie rozważać 21 spotkań Jezusa z ewangelicznymi postaciami. W czasie czuwania w wigilię Niedzieli Miłosierdzia wierni poznają tajemnice pierwszych 7 stacji tego nabożeństwa, które będą ilustrowane filmami nakręconymi we współczesnej Warszawie. "To nabożeństwo, które pozwoli nam wejść w blask Bożego Miłosierdzia" - podkreślił kustosz sanktuarium, ks. Franciszek Ślusarczyk.
O północy odbędzie się pierwsza Msza św. odprawiana w ramach obchodów Święta Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, której przewodniczyć będzie bp Grzegorz Ryś. Główna niedzielna Eucharystia pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza odbędzie się przy ołtarzu polowym o godz. 10:00. Poza tym Msze św. odprawią również: ks. prof. Jan Machniak (6:00), bp Damian Muskus (8:00), ks. Paweł Ptasznik (12:30), bp Jan Zając (16:00), bp Jan Szkodoń (18:00) i o. Jakub Kołacz SJ (19:00). Godzinę Miłosierdzia w bazylice poprowadzi ks. Franciszek Ślusarczyk. Przez cały weekend (od 8:00 w sobotę do 18:00 w niedzielę) wierni będą mogli skorzystać z sakramentu pojednania. W Łagiewnikach kard. Dziwisz poświęci także odlany na początku marca Dzwon Miłosierdzia, który przywita papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Dzwon Miłosierdzia zostanie uroczyście odsłonięty na Campus Misericordiae w niedzielę o godz. 18:00. Tuż po tym odbędzie się konferencja prasowa, podczas której nastąpi prezentacja domu "Campus Misericordiae" dla osób starszych i niepełnosprawnych, organizacji mobilnych punktów żywienia podczas ŚDM 2016 oraz międzynarodowej akcji crowdfundingowej organizowanej z okazji ŚDM przez krakowską Caritas. Zwieńczeniem wieczoru w Brzegach będzie koncert papieski pt. „Miłość trwa”, podczas którego wystąpią: Wielicka Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Piotra Piwko, Chór im. Jana Pawła II ze Strumian, chór „Camerata” oraz soliści, m.in. Izabela Szota, Roksana Sadowska, Weronika Kozłowska i o. Łukasz Buksa OFM z zespołem.
Także wieczorem, o godz. 21:00, zakończą się oficjalne uroczystości w łagiewnickim sanktuarium. Dopełni je prapremiera symfonicznej wersji "Koronki do Bożego Miłosierdzia" w wykonaniu muzyków Filharmonii Krakowskiej, krakowskiej Akademii Muzycznej, członków chóru „Amadeum” oraz wspólnot Odnowy w Duchu Św. archidiecezji krakowskiej, którymi pokieruje autorka utworu, Maria Krawczyk-Ziółkowska.