Reklama

Serwis

Niedziela podlaska 44/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

9-11 października w Domu św. Antoniego w Drohiczynie odbyło się spotkanie I roku Diecezjalnej Szkoły Animatora. Przewodniczył mu ks. Romuald Kosk - diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie. Tematem sesji był I Drogowskaz Jezus Chrystus jako Pan i Zbawiciel. W spotkaniu uczestniczyło 47 osób. Katechezę i szkołę modlitwy poprowadziła Anna Dębska z Warszawy, zaś wykład biblijny dk. Marcin Składanowski - alumn WSD w Drohiczynie.

W Diecezji drohiczyńskiej odbywały się Diecezjalne Obchody Dnia Papieskiego. 10 października w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyły się występy artystyczne dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych z Sokołowa Podlaskiego, Węgrowa i Łochowa pt. Dzieci Ojcu Świętemu. 11 października w Sokołowskim Ośrodku Kultury miała miejsce sesja popularnonaukowa poświęcona Ojcu Świętemu, w której programie miało miejsce m.in.: słowo wstępne Marii Koc - dyr. Sokołowskiego Ośrodka Kultury; wprowadzenie w Dni Papieskie ks. prał. Tadeusza Osińskiego - asystenta DIAK; koncert chóru parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z Hajnówki; wykład ks. dr. Sławomira Mazura - Nauczanie Ojca Świętego Jana Pawła II o pokoju; recytacja fragmentów poematu Tryptyk Rzymski; wykład ks. mgr. Stanisława Szestowickiego - Jan Paweł II - Ojciec i Nauczyciel młodzieży oraz koncert grupy wokalnej „Effatha” z kościoła pw. św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim. 12 października miał miejsce Koncert Pieśni Chóralnej. Wystąpili soliści: Hanna Kruszewska z Węgrowa i Zbigniew Orzełowski z Sokołowa Podlaskiego oraz chóry: Męski Zespół Wokalny „Kairos” z Lublina; Chłopięcy Chór „Lira” z Warszawy; Chór Parafialny z bazyliki mniejszej z Węgrowa; Chór Parafialny Konkatedry z Sokołowa Podlaskiego i Żeński Zespół Wokalny „Życzenie” z Łucka na Ukrainie. W Łochowie uroczystości miały następujący porządek: 10 października w Liceum Ogólnokształcącym odbyła się Akademia o Pontyfikacie Jana Pawła II; 12 października w kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie odbyła się Akademia o Pontyfikacie Jana Pawła II wykonana przez młodzież; 16 października w kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie w programie uroczystości miała miejsce: Część I Różańca - Radosna - przygotowana i prowadzona przez dzieci z Podwórkowego Kółka Różańcowego; Msza św.; Część II - Światła - prowadzona przez Akcję Katolicką i KŻR; Projekcja filmu Przyjaciel Boga - z kasety wideo; Część III - Bolesna - prowadzona - przez Ruch Światło-Życie; Część IV - Chwalebna - prowadzona przez ks. prał. T. Osińskiego i księży prefektów: Piotra Arbaszewskiego i Adama Parzonkę. Apelem Jasnogórskim zakończono Diecezjalne Obchody Dnia Papieskiego.

10 października na Jasnej Górze w Częstochowie odbyło się spotkanie modlitewne przedstawicieli szkół noszących imię Jana Pawła II. W programie uroczystości miało miejsce m.in.: spotkanie organizacyjne, Msza św. na Wałach Jasnogórskich, której przewodniczył i kazanie wygłosił nuncjusz, abp Józef Kowalczyk. Następnie w Sali Papieskiej odbyło się spotkanie dyrektorów szkół z Nuncjuszem, który mówił o całościowym kształtowaniu człowieka i z bp. radomskim Zygmuntem Zimowskim, a w tym czasie uczniowie w sali o. Kordeckiego wzięli udział w koncercie. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele ok. 180 szkół z całej Polski, w tym z diecezji drohiczyńskiej: z Bociek, Dziadkowic, Siemiatycz i Węgrowa. Uczestnicy spotkania przekazali Ojcu Świętemu mapę Polski z zaznaczonymi szkołami noszącymi imię Wielkiego Patrona. Biskup Radomski zaprosił wszystkich na spotkania opłatkowe do Radomia.

12-13 października w parafii pw. Chrystusa Króla w Ogrodnikach miała miejsce wizytacja bp. Antoniego Dydycza. Parafia powstała w 1947 r., liczy ok. 1000 wiernych, proboszczem jej jest od 2002 r. jest ks. Henryk Cieślak.

14 października, w Dniu Edukacji Narodowej, w Miłkowicach Jankach miała miejsce uroczystość poświęcenia nowo wybudowanej części Szkoły Podstawowej w tej miejscowości i nadanie jej imienia sługi Bożego ks. Ignacego Kłopotowskiego oraz wręczenie i poświęcenie Sztandaru Szkoły. Mszy św. przewodniczył i poświęcenia dokonał bp Antoni Dydycz. Obecni byli kapłani z sąsiednich parafii, przedstawiciele władz samorządowych i Siostry Loretanki, których założycielem jest sługa Boży ks. Ignacy Kłopotowski. Program artystyczny w wykonaniu sióstr i dzieci przybliżył postać Patrona Szkoły.

14 października, z okazji Dnia Nauczyciela, na boisku szkolnym Gimnazjum w Glinniku odbył się mecz rewanżowy piłki nożnej pomiędzy pracownikami Urzędu Gminy Brańsk i nauczycielami Gminy Brańsk, który zakończył się zwycięstwem drużyny pracowników Gminy 6:3 (2:1).

16-18 października bp Antoni Dydycz dokonał wizytacji kanonicznej parafii pw. św. Wawrzyńca Męczennika w Korytnicy. Proboszczem parafii powstałej w 1464 r., liczącej ok. 3900 wiernych, jest od 1988 r. ks. kan. Czesław Mazurek. Funkcję wikariusza i prefekta szkół pełni ks. Grzegorz Bałuczyński.

17-19 października w Domu św. Antoniego w Drohiczynie odbyła się sesja II roku Diecezjalnej Szkoły Animatora poświęcona roli Ducha Świetego w formacji chrześcijańskiej. Przewodniczył jej ks. dr Romuald Kosk - diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie. W spotkaniu uczestniczyły 22 osoby. Wykład biblijny poprowadził ks. dr Zbigniew Rostkowski - profesor Pisma Świętego w WSD, katechezę o Duchu Świętym wygłosiła Agnieszka Salamucha z Lublina, a metody aktywizujące przedstawiła Agata Kumaniecka z Bielska Podlaskiego.

18 października w kościołach diecezji drohiczyńskiej modlono się w intencji śp. bp. Jana Chrapka w II rocznicę jego tragicznej śmierci. Zmarły swoje posługiwanie w diecezji drohiczyńskiej rozpoczął w 1992 r. jako biskup pomocniczy, a po dwóch latach objął podobne stanowisko w diecezji toruńskiej. 28 czerwca 1999 r. został mianowany biskupem radomskim. Zmarł tragicznie 18 października 2001 r. w wypadku samochodowym jadąc z Warszawy do Radomia.

19 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Boćkach - z udziałem władz parlamentarnych, wojewódzkich, samorządowych, duchownych i wiernych obu wyznań - odbyła się uroczystość z okazji 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II. W programie miało miejsce m.in.: występ zespołu folklorystycznego „Klekociaki”, inscenizacja z życia Jana Pawła II w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Boćkach, wystąpienia zaproszonych gości i odczytanie życzeń Dostojnemu Jubilatowi.

19-20 października bp Antoni Dydycz dokonał wizytacji kanonicznej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Ostrówku. Proboszczem parafii powstałej w 1991 r., liczącej ok. 2000 wiernych, jest od 1994 r. ks. Andrzej Kiersnowski.

20 października, podczas Nawiedzenia Obrazu Jezusa Miłosiernego w WSD w Drohiczynie, odbyły się obłóczyny alumnów III kursu. Sutannę przywdziali: al. Łukasz Gąsior z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie i al. Piotr Wróblewski z par. pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie. Mszy św. koncelebrowanej z profesorami przewodniczył bp Antoni Dydycz.

20 października bp Antoni Dydycz uczestniczył w Warszawie w sesji Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski. Przewodniczącym Komisji ds. Duchowieństwa jest bp Andrzej Suski - ordynariusz toruński.

21-22 października bp Antoni Dydycz uczestniczył w Warszawie w Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trudny patron

O tym, że św. Zygmunt jest trudnym patronem, wiedzą najlepiej kaznodzieje, którzy głoszą kazania ku jego czci. Jak bowiem stawiać za wzór - co przecież jest naturalne w przypadku świętych - człowieka, ogarniętego tak wielką żądzą władzy, że dla jej realizacji nie zawahał się zabić własnego syna? Niektórzy pomijają ten fakt milczeniem, przywołując za to chrześcijańskie cnoty króla Burgundów, których był przykładem. Inni koncentrują się na męczeńskiej śmierci, nie wspominając, że rozkaz królewski stał się przyczyną śmierci młodego Sigeryka.

Lęk o władzę

CZYTAJ DALEJ

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

[ TEMATY ]

Dzień Flagi

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Kilkadziesiąt dni po wybuchu powstania listopadowego, zebrani na Zamku Królewskim w Warszawie posłowie i senatorowie Królestwa Polskiego podjęli pierwszą w dziejach Polski uchwałę ustanawiającą barwy narodowe. „Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków Komisyi sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią: Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym” – czytamy w uchwale z 7 lutego 1831 r. Akt ten interpretowano jako dopełnienie decyzji o przywróceniu polskiej suwerenności, którym była decyzja o detronizacji cara Mikołaja I jako króla Polski.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: bp Turzyński do Polonii: bądźcie dumni, że jesteście Polakami

2024-05-02 16:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Polonia

bp Piotr Turzyński

Bartkiewicz / Episkopat.pl

bp Piotr Turzyński

bp Piotr Turzyński

- Bycie Polakiem i uczniem Maryi i Chrystusa to wielkie zadanie trwajcie w nim dobrze. Bądźcie dumni ze swojej polskości i trzymajcie wiarę mocno w sercu - mówił bp Piotr Turzyński. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przewodniczył Mszy św. na Jasnej Górze w obchodzonym dziś Dniu Polonii i Polaków Za Granicą.

Bp Turzyński w homilii zwrócił uwagę, że urodziliśmy się w określonym środowisku, na określonej ziemi oraz w określonej kulturze i my tego sami nie wybieraliśmy, dał nam to Bóg, który daje dobre dary, więc i polskość musi być dobrym darem i choć czasem boli, przysparza cierpień, to jest naszym darem. Dodał, że jako Polacy już w momencie chrztu otrzymaliśmy dar wiary, a dzięki niemu razem z Chrystusem przyszła Maryja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję