Reklama

Serwis

Niedziela podlaska 44/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

9-11 października w Domu św. Antoniego w Drohiczynie odbyło się spotkanie I roku Diecezjalnej Szkoły Animatora. Przewodniczył mu ks. Romuald Kosk - diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie. Tematem sesji był I Drogowskaz Jezus Chrystus jako Pan i Zbawiciel. W spotkaniu uczestniczyło 47 osób. Katechezę i szkołę modlitwy poprowadziła Anna Dębska z Warszawy, zaś wykład biblijny dk. Marcin Składanowski - alumn WSD w Drohiczynie.

W Diecezji drohiczyńskiej odbywały się Diecezjalne Obchody Dnia Papieskiego. 10 października w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyły się występy artystyczne dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych z Sokołowa Podlaskiego, Węgrowa i Łochowa pt. Dzieci Ojcu Świętemu. 11 października w Sokołowskim Ośrodku Kultury miała miejsce sesja popularnonaukowa poświęcona Ojcu Świętemu, w której programie miało miejsce m.in.: słowo wstępne Marii Koc - dyr. Sokołowskiego Ośrodka Kultury; wprowadzenie w Dni Papieskie ks. prał. Tadeusza Osińskiego - asystenta DIAK; koncert chóru parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z Hajnówki; wykład ks. dr. Sławomira Mazura - Nauczanie Ojca Świętego Jana Pawła II o pokoju; recytacja fragmentów poematu Tryptyk Rzymski; wykład ks. mgr. Stanisława Szestowickiego - Jan Paweł II - Ojciec i Nauczyciel młodzieży oraz koncert grupy wokalnej „Effatha” z kościoła pw. św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim. 12 października miał miejsce Koncert Pieśni Chóralnej. Wystąpili soliści: Hanna Kruszewska z Węgrowa i Zbigniew Orzełowski z Sokołowa Podlaskiego oraz chóry: Męski Zespół Wokalny „Kairos” z Lublina; Chłopięcy Chór „Lira” z Warszawy; Chór Parafialny z bazyliki mniejszej z Węgrowa; Chór Parafialny Konkatedry z Sokołowa Podlaskiego i Żeński Zespół Wokalny „Życzenie” z Łucka na Ukrainie. W Łochowie uroczystości miały następujący porządek: 10 października w Liceum Ogólnokształcącym odbyła się Akademia o Pontyfikacie Jana Pawła II; 12 października w kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie odbyła się Akademia o Pontyfikacie Jana Pawła II wykonana przez młodzież; 16 października w kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie w programie uroczystości miała miejsce: Część I Różańca - Radosna - przygotowana i prowadzona przez dzieci z Podwórkowego Kółka Różańcowego; Msza św.; Część II - Światła - prowadzona przez Akcję Katolicką i KŻR; Projekcja filmu Przyjaciel Boga - z kasety wideo; Część III - Bolesna - prowadzona - przez Ruch Światło-Życie; Część IV - Chwalebna - prowadzona przez ks. prał. T. Osińskiego i księży prefektów: Piotra Arbaszewskiego i Adama Parzonkę. Apelem Jasnogórskim zakończono Diecezjalne Obchody Dnia Papieskiego.

10 października na Jasnej Górze w Częstochowie odbyło się spotkanie modlitewne przedstawicieli szkół noszących imię Jana Pawła II. W programie uroczystości miało miejsce m.in.: spotkanie organizacyjne, Msza św. na Wałach Jasnogórskich, której przewodniczył i kazanie wygłosił nuncjusz, abp Józef Kowalczyk. Następnie w Sali Papieskiej odbyło się spotkanie dyrektorów szkół z Nuncjuszem, który mówił o całościowym kształtowaniu człowieka i z bp. radomskim Zygmuntem Zimowskim, a w tym czasie uczniowie w sali o. Kordeckiego wzięli udział w koncercie. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele ok. 180 szkół z całej Polski, w tym z diecezji drohiczyńskiej: z Bociek, Dziadkowic, Siemiatycz i Węgrowa. Uczestnicy spotkania przekazali Ojcu Świętemu mapę Polski z zaznaczonymi szkołami noszącymi imię Wielkiego Patrona. Biskup Radomski zaprosił wszystkich na spotkania opłatkowe do Radomia.

12-13 października w parafii pw. Chrystusa Króla w Ogrodnikach miała miejsce wizytacja bp. Antoniego Dydycza. Parafia powstała w 1947 r., liczy ok. 1000 wiernych, proboszczem jej jest od 2002 r. jest ks. Henryk Cieślak.

14 października, w Dniu Edukacji Narodowej, w Miłkowicach Jankach miała miejsce uroczystość poświęcenia nowo wybudowanej części Szkoły Podstawowej w tej miejscowości i nadanie jej imienia sługi Bożego ks. Ignacego Kłopotowskiego oraz wręczenie i poświęcenie Sztandaru Szkoły. Mszy św. przewodniczył i poświęcenia dokonał bp Antoni Dydycz. Obecni byli kapłani z sąsiednich parafii, przedstawiciele władz samorządowych i Siostry Loretanki, których założycielem jest sługa Boży ks. Ignacy Kłopotowski. Program artystyczny w wykonaniu sióstr i dzieci przybliżył postać Patrona Szkoły.

14 października, z okazji Dnia Nauczyciela, na boisku szkolnym Gimnazjum w Glinniku odbył się mecz rewanżowy piłki nożnej pomiędzy pracownikami Urzędu Gminy Brańsk i nauczycielami Gminy Brańsk, który zakończył się zwycięstwem drużyny pracowników Gminy 6:3 (2:1).

16-18 października bp Antoni Dydycz dokonał wizytacji kanonicznej parafii pw. św. Wawrzyńca Męczennika w Korytnicy. Proboszczem parafii powstałej w 1464 r., liczącej ok. 3900 wiernych, jest od 1988 r. ks. kan. Czesław Mazurek. Funkcję wikariusza i prefekta szkół pełni ks. Grzegorz Bałuczyński.

17-19 października w Domu św. Antoniego w Drohiczynie odbyła się sesja II roku Diecezjalnej Szkoły Animatora poświęcona roli Ducha Świetego w formacji chrześcijańskiej. Przewodniczył jej ks. dr Romuald Kosk - diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie. W spotkaniu uczestniczyły 22 osoby. Wykład biblijny poprowadził ks. dr Zbigniew Rostkowski - profesor Pisma Świętego w WSD, katechezę o Duchu Świętym wygłosiła Agnieszka Salamucha z Lublina, a metody aktywizujące przedstawiła Agata Kumaniecka z Bielska Podlaskiego.

18 października w kościołach diecezji drohiczyńskiej modlono się w intencji śp. bp. Jana Chrapka w II rocznicę jego tragicznej śmierci. Zmarły swoje posługiwanie w diecezji drohiczyńskiej rozpoczął w 1992 r. jako biskup pomocniczy, a po dwóch latach objął podobne stanowisko w diecezji toruńskiej. 28 czerwca 1999 r. został mianowany biskupem radomskim. Zmarł tragicznie 18 października 2001 r. w wypadku samochodowym jadąc z Warszawy do Radomia.

19 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Boćkach - z udziałem władz parlamentarnych, wojewódzkich, samorządowych, duchownych i wiernych obu wyznań - odbyła się uroczystość z okazji 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II. W programie miało miejsce m.in.: występ zespołu folklorystycznego „Klekociaki”, inscenizacja z życia Jana Pawła II w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Boćkach, wystąpienia zaproszonych gości i odczytanie życzeń Dostojnemu Jubilatowi.

19-20 października bp Antoni Dydycz dokonał wizytacji kanonicznej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Ostrówku. Proboszczem parafii powstałej w 1991 r., liczącej ok. 2000 wiernych, jest od 1994 r. ks. Andrzej Kiersnowski.

20 października, podczas Nawiedzenia Obrazu Jezusa Miłosiernego w WSD w Drohiczynie, odbyły się obłóczyny alumnów III kursu. Sutannę przywdziali: al. Łukasz Gąsior z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie i al. Piotr Wróblewski z par. pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie. Mszy św. koncelebrowanej z profesorami przewodniczył bp Antoni Dydycz.

20 października bp Antoni Dydycz uczestniczył w Warszawie w sesji Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski. Przewodniczącym Komisji ds. Duchowieństwa jest bp Andrzej Suski - ordynariusz toruński.

21-22 października bp Antoni Dydycz uczestniczył w Warszawie w Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W tej polskiej parafii finansami zajmują się świeccy, a nie proboszcz

2024-12-27 21:23

[ TEMATY ]

pieniądze

taca

Karol Porwich/Niedziela

Na Łacinie finansami zajmują się świeccy, a nie proboszcz. "Ksiądz jest od odprawiania Mszy św., spowiadania i ewangelizacji, a nie od zbierania pieniędzy. W naszej parafii działa rada ekonomiczna, mamy księgową – to ich zadanie" – wyjaśnił ks. Radek Rakowski, proboszcz parafii Imienia Jezus w Poznaniu.

Jedną z parafii, której proboszcz postanowił całkowicie zrezygnować z tradycyjnego zbierania pieniędzy na tacę, jest parafia Imienia Jezus w Poznaniu, popularnie zwana Łaciną. Zdaniem proboszcza ks. Radka Rakowskiego dzięki zastąpieniu składania ofiar na tacę formami bardziej przystającymi do współczesności finanse parafii są bardziej transparentne.
CZYTAJ DALEJ

Wino św. Jana

[ TEMATY ]

św. Jan Apostoł

Kościół parafialny w Oleszycach – mal. Eugeniusz Mucha/fot. Graziako

„Wino, które pobłogosławił św. Jan, straciło swoją zabójczą moc, zatem ma ono nas uzdrawiać od zła, złości, która w nas jest i grzechu. Ma nas także zachęcać do praktykowania gorącej miłości, którą głosił św. Jan” – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. dr Joachim Kobienia, liturgista i sekretarz biskupa opolskiego. 27 grudnia w Kościele błogosławi się wino św. Jana.

– To bardzo stara tradycja Kościoła, sięgająca czasów średniowiecza. Związana jest z pewną legendą, według której św. Jan miał pobłogosławić kielich zatrutego wina. Wersje tego przekazu są różne. Jedna mówi, że to cesarz Domicjan, który wezwał apostoła do Rzymu, by tam go zgładzić, podał mu kielich zatrutego wina. Św. Jan pobłogosławił go, a kielich się rozpadł.
CZYTAJ DALEJ

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

2024-12-27 21:16

[ TEMATY ]

śmierć

śmierć kapłana

Karol Porwich/Niedziela

Tragiczne wieści spadły na wiernych parafii w Pisarzowej (woj. małopolskie). W czwartek rano ks. Andrzej Bąk nie pojawił się na porannej Mszy św. w kościele co wywołało zdziwienie wiernych, którzy wezwali strażaków, by sprawdzić czy coś się stało. Na plebanii znaleziono ciało proboszcza. Ksiądz proboszcz miał 63 lata - informuje TV Republika.

W dniu 26 grudnia 2024 roku zmarł śp. Ks. Andrzej Bąk – proboszcz parafii Pisarzowa. Wprowadzenie ciała śp. Księdza Andrzeja do kościoła parafialnego w Pisarzowej w niedzielę (29 grudnia) o godz. 15.00. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Pisarzowej w poniedziałek (30 grudnia) o godz. 11.00, a następnie ciało śp. Księdza Andrzeja zostanie złożone na cmentarzu parafialnym w Przybysławicach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję