Reklama

Polska

Gniezno: chrześcijanie w oczach Żydów i muzułmanów

Żydowskie i muzułmańskie spojrzenie na chrześcijaństwo zaprezentowano dziś podczas X Zjazdu Gnieźnieńskiego. "Tylko chrześcijanie potrafią zrozumieć tajemnicę Izraela" - mówił prof. Stanisław Krajewski, żydowski współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. "Papież Franciszek jest dla mnie autorytetem moralnym" - wyznał z kolej Andrzej Saramowicz, muzułmański współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

[ TEMATY ]

zjazd gnieźnieński

Andrzej Tarwid

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pytany o miłosierdzie - jedną z głównych cech Boga we wszystkich religiach monoteistycznych - Saramowicz wskazywał, że każdy muzułmanin w swoich modlitwach kilkanaście razy dziennie wspomina Boga jako miłosiernego i sprawiedliwego.

Z kolei prof. Krajewski przytoczył pewną talmudyczną opowieść, w której sam Bóg modli się o to, by Jego atrybut miłosierdzia przeważył nad atrybutem sprawiedliwości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przyznał, że z uwagi na balast przeszłości, Żydzi mają trudność, by z miłosierdziem patrzeć na instytucję Kościoła. Jest on postrzegany jako potęga, która zagraża i która chce Żydów nawracać - dodał.

Wskazując na obecne relacje chrześcijańsko-żydowskie prof. Krajewski podkreślił, że są one o niebo lepsze niż np. 100 lat temu. Podkreślał znaczenie soborowej deklaracji "Nostra aetate" o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich. Wskazywał, że żydowskie odpowiedzi, w tym ubiegłoroczna deklaracja 25. rabinów ortodoksyjnych, zwracają uwagę, że chrześcijaństwo jest sprzymierzeńcem Żydów i darem dla narodów.

Reklama

Pytany o to, co w chrześcijaństwie go ujmuje, prof. Krajewski powiedział, że dzięki tej religii zarówno Stary Testament jak i kategorie biblijne są dziś obecne na całej kuli ziemskiej. "Zgadzam się z opinią pewnego rabina, iż chrześcijanie są nie tylko przyjaciółmi Żydów ale są ich jedynymi przyjaciółmi - tylko oni potrafią naprawdę zrozumieć i docenić tajemnice Izraela" - zaznaczył.

Przyznał też, że irytuje go w chrześcijaństwie poczucie dominacji i władzy, brak pokory i poczucie posiadania prawdy, której wszyscy powinni się podporządkować. "Przeważa chęć ujmowania Żydów i judaizmu instrumentów wzmocnienia chrześcijaństwa a nie jako samych w sobie godnych szacunku" - ocenił współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Dodał przy tym, iż nie jest to "nieunikniony aspekt chrześcijaństwa" czego dowodzi postawa jego wielu chrześcijańskich znajomych.

Z kolei Andrzej Saramowicz mówił z uznaniem o cywilizacji stworzonej w średniowieczu przez chrześcijaństwo. "Podoba mi się papież Franciszek. Mogę powiedzieć, że jest dla mnie autorytetem moralnym - przyznał muzułmanin. - Dobrze, że Kościół ma swoje centrum, że podkreśla wagę miłosierdzia, że są zakony i że są święci" - zakończył współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

W kończącym się dziś X Zjeździe Gnieźnieńskim, zorganizowanym pod hasłem „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa” bierze udział 60 prelegentów z 10 krajów.

Wydarzenie otworzył w piątek prezydent Andrzej Duda, W spotkaniu uczestniczą ludzie kultury i polityki, działacze społeczni, ekonomiści i ludzie mediów, a także duchowni dziewięciu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Trzydniowy kongres jest pierwszym z ważnych wydarzeń w kalendarzu obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.

2016-03-13 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podróż do źródła Polski

Niedziela Ogólnopolska 12/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

zjazd gnieźnieński

Artur Stelmasiak

„Prawdziwa nowoczesność potrzebuje solidnych fundamentów duchowych, a odcięcie się od nich jest przyczyną wielorakich napięć i kryzysów” – czytamy w przesłaniu X Zjazdu Gnieźnieńskiego

„Prawdziwa nowoczesność potrzebuje solidnych fundamentów duchowych, a odcięcie się od nich jest przyczyną wielorakich napięć i kryzysów” –
czytamy w przesłaniu X Zjazdu Gnieźnieńskiego

Jubileuszowy X Zjazd Gnieźnieński stał się preludium do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Z prymasowskiej stolicy wyszedł mocny apel o powrót do chrześcijańskich wartości oraz obronę tradycyjnej rodziny

Trzy dni dyskusji, wykładów, warsztatów, koncertów i wystaw. Modlitwa z udziałem wiernych i duchownych różnych wyznań. Ponad 600 uczestników i wielu zwykłych słuchaczy. 60 prelegentów z 10 krajów. Tak wyglądał jubileuszowy kongres, który odbył się w Gnieźnie – kolebce polskiego Kościoła i naszej państwowości.
CZYTAJ DALEJ

„Bardziej żyć” – maturzyści arch. wrocławskiej, diec. bydgoskiej i kaliskiej

2025-03-14 19:09

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka maturzystów

archidiecezja wrocławska

Diecezja Kaliska

Diecezja bydgoska

BPJG

Pielgrzymka Maturzystów archidiecezji wrocławskiej

Pielgrzymka Maturzystów archidiecezji wrocławskiej

Jak „bardziej żyć”, mądrze wybierać, pamiętać, że nie tylko umysł potrzebuje korepetycji, ale i duch, by wiara stawała się jak tlen, a Ewangelia pasją i radością, tego m.in. uczą się maturzyści na Jasnej Górze. Pielgrzymują dziś tutaj młodzi z arch. wrocławskiej, diec. kaliskiej i bydgoskiej.

„Jest nadzieja” - to nie tylko hasło Wrocławskiej Archidiecezjalnej Pielgrzymki Maturzystów, ale także „przekonanie” wielu młodych, którzy szukając oparcia, przyjeżdżają do Maryi. Prawie 600 maturzystów przybyło na Jasną Górę, aby oddać Królowej Polski swoje życie i prosić o opiekę. Patronują im np. św. Jan Paweł II, św. Rita czy św. Jadwiga Śląska. Także i w tym roku z maturzystami pielgrzymowali uczniowie szkół średnich.
CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Walencik o zmianach w organizacji nauczania religii i sytuacji nauczycieli religii

2025-03-14 20:47

[ TEMATY ]

religia

nauczyciele religii

zwolnienia z pracy

Adobe Stock

O zmianach w organizacji nauczania religii w publicznych szkołach i przedszkolach oraz sytuacji nauczycieli religii mówił podczas 400. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie ks. prof. Dariusz Walencik, profesor na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego oraz konsultor Rady Prawnej KEP.

Odnosząc się do kwestii nauczania religii w publicznych szkołach i przedszkolach ks. Walencik stwierdził, że nowelizacje rozporządzeń z 26 lipca 2024 roku i z 17 stycznia 2025 roku wprowadziły istotne zmiany w organizacji nauczania religii w publicznych szkołach i przedszkolach. „Oba rozporządzenia nowelizujące zostały wydane bez zachowania trybu przewidzianego w art. 12 ust. 2 Ustawy o systemie oświaty, stąd też Konferencja Episkopatu Polski, korzystając z przysługującej jej uprawnień, złożyła petycję do Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego z prośbą o złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie konstytucyjności i legalności tych rozporządzeń” - przypomniał duchowny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję