Reklama

Polska

Kard. Nycz: bez prymasa Wyszyńskiego Kościół w Polsce wyglądałby inaczej

Bez prymasa Wyszyńskiego Kościół w Polsce wyglądałby inaczej - podkreślił kard. Kazimierz Nycz podczas konferencji naukowej "1966. Milenium chrztu Polski prymasa Stefana Wyszyńskiego", która odbyła się w poniedziałek na UKSW w Warszawie.

[ TEMATY ]

konferencja

Stelmasiak Artur

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O roli prymasa Stefana Wyszyńskiego w obchodach milenium chrztu Polski rozmawiali naukowcy z polskich uniwersytetów, którzy 7 marca wzięli udział w konferencji zorganizowanej przez Wydział Teologiczny UKSW w Warszawie. Katolicka Agencja Informacyjna była patronem medialnym tego wydarzenia.

W spotkaniu wziął udział kard. Kazimierz Nycz, który podkreślił konieczność przypominania pokoleniom urodzonym po 1966 roku dorobku i dziedzictwa kard. Stefana Wyszyńskiego. - Milenium chrztu Polski nie odbyłoby się w takim kształcie, gdyby nie 9 lat Wielkiej Nowenny. A to się narodziło w umyśle i w sercu prymasa. Dlatego nie da się ukazać obchodów milenijnych w diecezjach, w Poznaniu, w Gnieźnie, w Częstochowie, nie pokazując znaczenia, miejsca i roli Stefana Wyszyńskiego. Jest to związane właśnie z osobą, która jest na drodze do beatyfikacji - powiedział kard. Nycz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dodał, że "mamy do czynienia z ogromnie bogatą osobą". - Tego się nie da opowiedzieć inaczej, jak wracając do źródeł, które nie zawsze były dostępne w tamtym okresie, kiedy się milenium odbywało - podkreślił metropolita warszawski.

Reklama

Jak wyjaśnił kard. Nycz, okoliczności sprawiły, że prymas Wyszyński miał czas, aby opracować przygotowanie Polski do milenium tak, by był to program nie tylko dla Kościoła, ale i dla ubezwłasnowolnionej w tamtym czasie ojczyzny. - Każdy, kto w tamtym czasie żył, wiedział doskonale, czym była Wielka Nowenna. Ja to doskonale pamiętam. Niewątpliwie jest to oryginalny pomysł, wkład i przeprowadzenie, które zawdzięczamy temu, że w historii Polski pojawił się taki człowiek, jak kard. Wyszyński - dodał kard. Nycz.

Zdaniem kardynała, wpływ Wielkiej Nowenny na odzyskanie przez Polskę niepodległości możemy ocenić porównując sytuację naszego kraju do krajów ościennych, w których brak takiej osoby jak kard. Wyszyński sprawił, że tamtejszy Kościół został dużo głębiej dotknięty skutkami komunizmu. Jak podkreślił, "bez prymasa Wyszyńskiego Kościół w Polsce wyglądałby inaczej".

Dr hab. Paweł Skibiński z UW podkreślił wpływ prymasa Wyszyńskiego nie tylko na kształt Kościoła w Polsce ale także na świecie. - To wymaga dalszych badań, ale np. ogłoszenie przez Pawła VI, podczas Soboru Watykańskiego II Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła, co jest uznawane za jedno z ważniejszych wydarzeń samego soboru, nastąpiło na prośbę Episkopatu Polski, motywowaną milenijnie. Czy gdyby nie było prymasa i jego programu milenijnego to w ogóle ta prośba by padła? To było wbrew wrażliwości teologicznej dominującej w krajach zachodnich - wyjaśnił historyk.

Takich powiązań, jak dodał, jest dużo więcej. W związku z tym, jak podkreślił dr Skibiński, milenium to bezprecedensowe zjawisko dla społeczeństwa polskiego. - Nieco odważniejsi historycy mówią, że bez milenium nie byłoby Solidarności, i ja się z tym zgadzam. W związku z tym mamy do czynienia ze zjawiskiem kluczowym dla zrozumienia PRL-u i zmiany, która zaszła w czasie Polski Ludowej - dodał.

Reklama

Zdaniem dr. Skibińskiego, "trzeba popracować nad tym, żeby przywrócić pamięć o tym bezprecedensowym programie duchowym, który najprawdopodobniej zmienił naszą ojczyznę".

Ks. prof. Zdzisław Kijas z watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych przybliżył uczestnikom konferencji osobowość kard. Wyszyńskiego. Jego zdaniem, wchodząc w głębię myślenia prymasa można odkryć, że był on w pierwszym rzędzie dobrym obywatelem. - Wyszyński doszedł do przekonania, że historia jest taka jaka jest. Należy się w niej odnaleźć i żyć w społeczeństwie budując je od środka. Był więc bardziej obywatelem niż patriotą - powiedział.

Jak wyjaśnił, "czytając teksty Wyszyńskiego mamy trudność, ponieważ pojawia się bardzo często sformułowanie patriota, patriotyzm, związanie z ojczyzną. Natomiast nie pojawia się w jego tekstach termin obywatel".

Reklama

Jak dodał, być może czasy w jakich żył, nie były jeszcze gotowe na podjęcie takiego tematu. - Dla nas patriotyzm bardzo mocno związany jest z pewnego rodzaju uczuciowością, z pewnym dynamizmem w obronie ojczyzny, która jest zagrożona. A on zabiegał o dobro wszystkich podmiotów, które zamieszkiwały dany teren. Będąc prymasem, jednocześnie był obywatelem tej ojczyzny, która złożona była także z protestantów, prawosławnych czy z osób niewierzących, odnajdywał się w tej przestrzeni geograficznej a jego troską było to, żeby to społeczeństwo mogło się rozwijać, bogacić, duchowo rozrastać. To jest element, który jest do odkrycia w dziedzictwie prymasa. Nie podejmował prób przewrotu rewolucyjnego ale próbę odbudowywania nowej fizjonomii społecznej w oparciu o pracę organiczną - podkreślił.

Przy pracy nad procesem beatyfikacyjnym prymasa, podczas przesłuchań świadków, ks. Kijas odkrył człowieka, który żył wielką pasją. - Moje pokolenie prymasa odbierało jako chodzący majestat, którego się słucha, adoruje, któremu się okazuje posłuszeństwo, ale z którym kontakt czysto ludzki wydawał się być trudny - powiedział ks. prof. Kijas. A to - jego zdaniem - był człowiek, który miał niezwykle bogate wnętrze, estetyczne, duchowe, ludzkie, wrażliwość emocjonalną.

Dzięki temu - mówił ks. prof. - prymas mógł "dać głos tym, którzy byli bez głosu, pozwolić przez jego usta wypowiedzieć się tym, którzy nie mogli się wypowiadać". Jak wynika z rozmówi z siostrą prymasa Wyszyńskiego, "przyjęcie sakry biskupiej zadało mu pewien rodzaj śmierci cywilnej. Nie potrafił, czy nie mógł już żyć w całej gamie swoich odczuć ludzkich, ale nie oznacza to, że się ich pozbył. Potrafił je skanalizować na potrzeby czy na usługi tej misji, jaka została mu powierzona". Ks. prof. Kijas stwierdził, że dalszy proces beatyfikacyjny będzie ciągłym odkrywaniem bogactwa i osobowości prymasa, która pęczniała poprzez całe lata jego ukrytego z konieczności życia, bardzo bogatego wewnętrznie.

Konferencję „1966. Milenium chrztu Polski prymasa Stefana Wyszyńskiego. Perspektywa teologiczno-społeczna” zorganizował Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

2016-03-07 16:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja nt. rodziny i demografii w Europie Środkowej

[ TEMATY ]

konferencja

Adobe Stock

Naukowcy z Chorwacji, Czech, Hiszpanii, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i Węgier wezmą udział w konferencji na temat prawnych aspektów ochrony rodziny oraz demografii w Europie Środkowej. - Wyniki naszych badań zawierają propozycje zmian legislacyjnych, których celem jest poprawa sytuacji demograficznej w Europie - mówi prof. Paweł Sobczyk z Uniwersytetu Opolskiego.

„Normatywne aspekty ochrony rodziny i rozwoju rodziny – perspektywa międzynarodowa” to tytuł międzynarodowej konferencji naukowej, która odbędzie się w dniach 22-23 lutego 2024 r. w Krakowie. Konferencja jest podsumowaniem prac zespołu badawczego „Demographic Issues and Solutions in Europe” powołanego przez Central European Academy w ramach Sieci Profesorskiej Europy Centralnej (Central Europeans Professors’ Network). Badania prawnoporównawcze pozwoliły na analizę podstaw prawnych polityki rodzinnej w kilku państwach Europy Centralnej, z których wnioski prowadzą do wyciągnięcia postulatów legislacyjnych nowych rozwiązań prawnych w zakresie polityki prorodzinnej i prodemograficznej.
CZYTAJ DALEJ

Uwięziony w swoim ciele niósł Jezusa innym chorym. Rusza proces beatyfikacyjny Antonino Baglieriego

2025-02-04 08:00

[ TEMATY ]

święci

www.sdb.org

Antonino Baglieri

Antonino Baglieri

Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych zatwierdziła diecezjalne dochodzenie w sprawie beatyfikacji Antonino (Nino) Baglieriego - świeckiego, dotkniętego porażeniem czterokończynowym, który w obliczu cierpienia postanowił nieść Jezusa innym chorym. Komunikat watykański, podpisany przez kardynała-prefekta Marcello Semeraro, przyjął postulator generalny Rodziny Salezjańskiej ds. Kanonizacyjnych ks. Pierluigi Cameroni i ogłosił go 30 stycznia serwis informacyjny salezjanów.

Nastąpiło to „po zweryfikowaniu jakości świadectw i zgromadzonych dokumentów”. Dochodzenie diecezjalne przeprowadzono w kurii diecezji Noto na Sycylii od 2 marca do 5 maja 2024 r. - podano w serwisie.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat: Przeciwdziałanie antagonizmom i podziałom pilnie domaga się zaangażowania wszystkich podmiotów życia publicznego

2025-02-04 11:25

[ TEMATY ]

rada

mowa nienawiści

Episkopat News

Bez wzajemnego poszanowania i życzliwości nie jest możliwe budowanie życia społecznego opartego na prawdzie, wolności słowa i trosce o dobro wspólne - czytamy w komunikacie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych o przeciwdziałaniu podziałom i wrogości, podpisanym przez jej przewodniczącego bp. Mariana Florczyka.

Członkowie Rady zwracają uwagę, że wzajemna niechęć i wrogość, rozprzestrzenione w sferze medialnej, kulturowej oraz społeczno-politycznej, ranią, dzielą i niszczą wspólnoty: rodzinne, sąsiedzkie, zawodowe, a ostatecznie wspólnotę narodową. „Bez wzajemnego poszanowania i życzliwości nie jest możliwe budowanie życia społecznego opartego na prawdzie, wolności słowa i trosce o dobro wspólne. Przeciwdziałanie nasilającym się antagonizmom i rosnącym podziałom pilnie domaga się zaangażowania wszystkich podmiotów życia publicznego” - podaje komunikat.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję