28 lutego 2016 r. w kościele pw. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu została odprawiona Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.
Wśród jej uczestników były delegacje organizacji społecznych i kombatanckich przybyłe na uroczystość z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele władz samorządowych z wicewojewodą dolnośląskim Kamilem Zielińskim, członkowie Stowarzyszenia "Wolność i Niezawisłość" oraz kibice „Górnika” Wałbrzych, którzy od ustanowienia Dnia Pamięci są jednym z najaktywniejszych środowisk kultywujących w tym mieście pamięć o Żołnierzach Niezłomnych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Eucharystii przewodniczył ks. Wiesław Rusin, proboszcz parafii, a okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Krzysztof Iskra. Przypomniał w nim bohaterstwo Żołnierzy Niezłomnych, którzy oddali życie za Ojczyznę wolną, nie godząc się do końca swoich dni na sowiecką dominację - za to spotkała ich śmierć.
- Największą zbrodnią - mówił - było skazanie tych ludzi na zapomnienie przez historię, o co tak bardzo dbały komunistyczne władze, a co na szczęście się nie powiodło, bo prawda zwyciężyła. Postawa Żołnierzy Niezłomnych uczy nas, że z haseł wypisanych na sztandarach: Bóg - Honor - Ojczyzna - nie możemy niczego uronić za naszego życia. Tak, jak potrafili uczynić to dla Polski Żołnierze Niezłomni, a którzy zapłacili za to najwyższą cenę - podkreślił kapłan.
Ryszard Wyszyński
Po Mszy św. ulicami miasta przeszedł pochód ze sztandarami pod Pomnik Niepodległości na pl. Kościelny. Tam został odśpiewany Hymn Narodowy, w którego wykonaniu wyróżnili się kibice "Górnika" Wałbrzych. Oddawali oni też hołd Żołnierzom Niezłomnym silnym i mocnym wezwaniem - „Cześć i Chwała Bohaterom”, gdy Piotr Sosiński z Prawa i Sprawiedliwości w Wałbrzychu odczytywał uroczyście Apel ku czci Żołnierzy Niezłomnych. Następnie ks. proboszcz Wiesław Rusin odmówił okolicznościową modlitwę za bohaterów, a po niej przybyłe delegacje złożyły przed pomnikiem wiązanki kwiatów.
Hołd Żołnierzom Niezłomnym oddali: wicewojewoda dolnośląski Kamil Zieliński, delegacja Prawa i Sprawiedliwości w Wałbrzychu, Instytut Jana Pawła II w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Żołnierzy AK w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Katolickie „Civitas Christiana”, Wałbrzyskie Stowarzyszenie "Wolność i Niezawisłość", związkowcy wałbrzyskiego NSZZ „Solidarność” oraz przedstawiciele Grupy Narodowego Wałbrzycha z klubu kibiców „Górnika" Wałbrzych.