Reklama

Warszawscy biskupi

Warszawa jest jednym z niewielu miast, gdzie mieszka aż trzech biskupów ordynariuszy. Oprócz nich w stolicy pracuje czterech biskupów pomocniczych, jeden biskup senior, a także Nuncjusz Apostolski w Polsce i Sekretarz Generalny Episkopatu. Kim są ci ludzie, gdzie się urodzili, jak długo już piastują swoje funkcje, co lubią robić w wolnych chwilach - o tym w naszym specjalnym raporcie.

Niedziela warszawska 43/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Glemp lubi literaturę, poezję romantyczną. Chętnie spaceruje. Niekiedy wsiada na rower. Bp Romaniuk też chętnie spaceruje. Codziennie na piechotę pokonuje odcinek pomiędzy swoją rezydencją, a kurią diecezjalną. Jego hobby to przede wszystkim praca naukowa.

Ordynariusze

Reklama

Ordynariuszami diecezji w Warszawie są: kard. Józef Glemp - arcybiskup metropolita warszawski; bp Kazimierz Romaniuk - ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej i bp Sławoj Leszek Głódź - biskup polowy Wojska Polskiego.
Kard. Glemp zarządza archidiecezją, która liczy ok. 3,3 km kw. powierzchni, ok. 1. 525 tys. mieszkańców, 1139 księży i 205 parafii. Natomiast bp Romaniuk zarządza diecezją, która ma porównywalną powierzchnię, ale zamieszkuje ją 1. 161 tys. osób, w tym 445 księży. Całość podzielona jest na 156 parafii. Diecezją, która nie ma określonego terytorium, bo sięga nawet do Iraku i wszędzie, gdzie są polscy żołnierze, zarządza bp Głódź. Ordynariat Polowy obejmuje ok. 800 tys. wiernych, 194 kapłanów i 92 parafie.
W Episkopacie Polski warszawscy ordynariusze pełnią ważne funkcje. Kard. Glemp jest przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski oraz przewodniczącym Rady Stałej. Bp Romaniuk jest członkiem Rady Naukowej Episkopatu, a bp Głódź jest członkiem Rady Stałej, członkiem Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą, przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, członkiem Rady ds. Społecznych, delegatem ds. kombatantów i harcerzy oraz przewodniczącym Zespołu Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja.
Najstarszym z wymienionych ordynariuszy jest bp Romaniuk (76 lat), a najmłodszym bp Głódź (58 lat). Kard. Glemp ma 74 lata. Najdłużej swoją funkcję ordynariusza pełni kard. Glemp. - od 1981 r. Najkrócej ordynariuszem jest bp Romaniuk - od 1992 r. Natomiast bp Głódź jako biskup polowy Wojska Polskiego posługuje od 1991 r. Kard. Glemp urodził się w Inowrocławiu w rodzinie robotniczej, bp Romaniuk w Hołowienkach k. Sokołowa Podlaskiego w rodzinie rolniczej, a bp Głódź w Bobrówce na Białostocczyźnie, także w rodzinie rolniczej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biblia i prawo kanoniczne

Reklama

Każdy z wymienionych wyżej hierarchów ma bogaty dorobek naukowy. Kard. Glemp jest doktorem obojga praw. Posiada liczne odznaczenia, tytuły i doktoraty honoris causa. Jest także m.in. wielkim kanclerzem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Bp Romaniuk jest profesorem zwyczajnym nauk biblijnych. Przetłumaczył całe Pismo Święte z języków oryginalnych na polski. Dzieło zostało wydane pod nazwą Biblia Warszawsko-Praska. Bp Kazimierz jest również autorem ponad 70 książek i ponad 400 artykułów naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych. Stale publikuje m.in. w Niedzieli. Natomiast bp Głódź jest doktorem prawa kanonicznego.
Jak lubią spędzać wolny czas? Kard. Glemp lubi literaturę, poezję romantyczną. Chętnie spaceruje. W młodości czynnie uprawiał sport, teraz czasami ogląda transmisje zawodów sportowych, szczególnie lekkoatletycznych. Niekiedy wsiada na rower. Bp Romaniuk też chętnie spaceruje. Codziennie na piechotę pokonuje odcinek pomiędzy swoją rezydencją, a kurią diecezjalną. Jego hobby to przede wszystkim praca naukowa, czytanie i pisanie tekstów naukowych. Wiele tekstów pisze ręcznie, na odwrocie zapisanego już papieru. Wszyscy Biskupi korzystają oczywiście z mediów. Bp. Romaniuka każdego poranka można przyłapać na lekturze... Gazety Wyborczej. Bp Głódź lubi rozpocząć dzień słuchając audycji Sygnały dnia w 1 Programie Polskiego Radia.

Biskupi pomocniczy

W archidiecezji warszawskiej pracuje 3 biskupów pomocniczych: bp Marian Duś, bp Piotr Jarecki i bp Tadeusz Pikus. Najstarszym z nich jest bp Duś (65 lat), a najmłodszym bp Jarecki (48 lat). Bp Pikus ma 54 lata. Najdłużej funkcję biskupa pomocniczego pełni bp Duś - od 1985 r., a najkrócej bp Pikus - od 1999 r. Bp Jarecki biskupem pomocniczym jest od 1994 r.
Miejsce urodzenia bp. Dusia to Róża k. Dębicy, bp. Jareckiego Sierpc, a bp. Pikusa Zabiele na Białostocczyźnie. W Episkopacie Polski pełnią następujące funkcje: bp Duś jest delegatem ds. Duszpasterstwa Policji, bp Jarecki pracuje w Radzie ds. Społecznych oraz w Radzie ds. Środków Społecznego Przekazu, natomiast bp Pikus jest przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, członkiem Rady ds. Ekumenizmu oraz Rady ds. Dialogu Religijnego. Bp Duś jest doktorem filozofii, bp Jarecki doktorem nauk społecznych, a bp Pikus doktorem habilitowanym teologii w zakresie teologii fundamentalnej.
Bp Duś lubi czytać. Wśród ulubionych lektur wymienia powieści historyczne, książki przyrodnicze i poezję ks. Twardowskiego. W wolnym czasie chętnie wybiera się na górskie wędrówki, uprawia sport lub słucha muzyki poważnej. Jego ulubieni kompozytorzy to: Bach, Strauss i Wieniawski. Natomiast ulubione lektury bp. Jareckiego dotyczą problematyki społecznej. Aktywnie uprawia sport. Jeździ na nartach i na rowerze, gra w tenisa. Interesuje się także muzyką. Ma psa.
W diecezji warszawsko-praskiej jest jeden biskup pomocniczy: bp Stanisław Kędziora. Ma 69 lat. Urodził się w Seligowie k. Łowicza. Biskupem pomocniczym warszawsko-praskim jest od 1992 r., wcześniej był biskupem pomocniczym warszawskim. Jest doktorem teologii dogmatycznej. Przed powołaniem na biskupa był prefektem, wykładowcą i wicerektorem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie oraz duszpasterzem (pełnił m.in. funkcję proboszcza w warszawskiej parafii Wszystkich Świętych). Bardzo lubi spacerować, także po górach. Z ulubionych lektur wymienia te z dziedziny teologii i powieści historyczne.
Diecezja warszawsko-praska ma również biskupa seniora: bp. Zbigniewa Kraszewskiego. Ma 81 lat. Jest jedynym warszawskim biskupem, który urodził się w Warszawie. Posiada tytuł doktora teologii dogmatycznej. Od 1992 r. był biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej (jednocześnie, od 1970 r. sprawował posługę proboszcza parafii Bożego Ciała na Kamionku). W 1997 r. przeszedł na emeryturę. Wychowany w rodzinie o tradycjach patriotycznych (ojciec legionista), uczestnik Powstania Warszawskiego. 3 maja 1944 r. ofiarował się Matce Bożej jako niewolnik na wzór św. Ludwika Marii Grignion de Monfort. Pisze wiersze. Jest autorem kilkunastu książek, m.in. Sto dowodów na istnienie Boga.

Nuncjusz i sekretarz Episkopatu

W Warszawie rezyduje nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Ma 65 lat. Urodził się w Jadownikach Mokrych w Kotlinie Sandomierskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego, adwokatem Roty Rzymskiej. Sprawuje funkcje dziekana Korpusu Dyplomatycznego akredytowanego w Polsce. Nominację na biskupa oraz nuncjusza otrzymał w 1989 r. Wcześniej studiował w Rzymie, uzyskał też dyplom archiwisty w Tajnym Archiwum Watykańskim. Towarzyszył abp. Luigi Poggiemu, późniejszemu kardynałowi, nuncjuszowi apostolskiemu do specjalnych poruczeń, w jego oficjalnych podróżach do Polski. W 1978 r. został przeniesiony do Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, gdzie na polecenie Jana Pawła II zorganizował Sekcję Polską i objął jej kierownictwo.
Abp Kowalczyk kieruje się dewizą życiową: „Co masz zrobić jutro, zrób natychmiast”. Do jego ulubionych lektur należy nauczanie Jana Pawła II, poezja Norwida i pisma Witosa. Jako hobby Nuncjusz podaje: troskę o ciągły wzrost Kościoła i entuzjazm ewangeliczny, jazdę samochodem, sport (mecze piłkarskie) i szybkie spacery.
W Warszawie mieszka również bp Piotr Libera, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Ma 52 lata. Urodził się w Katowicach, w rodzinie urzędniczej. Jest doktorem literatury klasycznej i starochrześcijańskiej. Jako kleryk odbył przymusową służbę wojskową w jednostce w Bartoszycach. Ma stopień kapitana Wojska Polskiego. Oprócz funkcji sekretarza jest w Episkopacie także członkiem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski oraz członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej. Do ulubionych lektur bp. Libery należą pisma Ojców Kościoła, szczególnie św. Ambrożego z Mediolanu. W wolnych chwilach biega, jeździ na rowerze i gra w tenisa.

Podczas przygotowywania tekstu korzystałem m.in. z wydanych przez KAI „Leksykonu Kościoła katolickiego w Polsce” oraz „Kto jest kim w Kościele”.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To przyjaciółka Franciszka

2025-04-26 18:43

[ TEMATY ]

papież Franciszek

81‑letnia siostra

protokół

przyjaciółka

PAP

Trumna z ciałem papieża Franciszka

Trumna z ciałem papieża Franciszka

Osiemdziesięciojednoletnia Siostra Geneviève Jeanningros, przyjaciółka papieża Franciszka, która mieszka w cyrkowej przyczepie kempingowej w Rzymie i odwiedzała papieża w każdą środę, raz w miesiącu zabierała ze sobą osobę transseksualną. Dziś złamała protokół, żegnając się z nim podczas pogrzebu

Genevieve Jeanningros to francusko-argentyńska zakonnica i członkini Małych Sióstr Jezusa. Była bliską przyjaciółką papieża przez ponad 40 lat i znana była ze swojej pracy ze społecznościami marginalizowanymi, takimi jak pracownicy cyrku i osoby transpłciowe. Podczas spoczynku papieża Franciszka w Bazylice św. Piotra, siostra Jeanningros mogła złamać protokół i pomodlić się przy jego trumnie, co odzwierciedlało ich głęboką więź. Papież Franciszek nadał jej nawet przydomek „L'enfant awful”, podkreślając ich żartobliwą relację. Mieszkała w przyczepie niedaleko parku rozrywki w Ostii w Rzymie od ponad 50 lat, poświęcając swoje życie ubogim.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: zmiany w obchodach Jubileuszu

2025-04-28 16:51

[ TEMATY ]

Watykan

jubileusz

zmiany

Jubileusz 2025

Vatican News

Dykasteria ds. Ewangelizacji ogłosiła zmiany w obchodach niektórych spotkań Jubileuszu roku 2025. Dotyczy to Jubileuszu Ludzi Pracy i Jubileuszu Przedsiębiorców. Ma to związek z „okolicznościami chwili” - przygotowaniami do konklawe.

Jubileusz Ludzi Pracy odbędzie się w dniach 1-4 maja, a Jubileusz Przedsiębiorców - 4-5 maja. Ich uczestnicy przejdą jedynie przez Drzwi Święte w bazylice św. Piotra i innych trzech bazylikach papieskich: św. Jana na Lateranie, Matki Bożej Większej, gdzie będą mogli pomodlić się przy grobie papieża Franciszka, i św. Pawła za Murami.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję