„ Al-Azhar i Stolica Apostolska porozumiały się co do konieczności wspólnego spotkania, aby wyjść z etapu zawieszenia dialogu dwustronnego” – stwierdza wspólne oświadczenie, ogłoszone przez władze uniwersytetu.
W rozmowie z kierownictwem placówki biskup oznajmił, że Stolica Apostolska pragnie przyjąć w Rzymie delegację al-Azharu m.in. po to, aby rozpocząć nowe formy dialogu w służbie pokoju. Potwierdził to w wypowiedzi dla watykańskiej agencji misyjnej Fides sekretarz Papieskiej Rady, podkreślając „ważność naszej współpracy, której ze swej strony nigdy nie przerwaliśmy, oraz jej doniosłość dla dobra wspólnego całej rodziny ludzkiej”. Według niego wielki imam będzie mógł się spotkać w Watykanie z przewodniczącym Rady kard. Jeanem-Louisem Tauranem, a później ich obu przyjmie na audiencji papież. „Nie bez wzruszenia mamy nadzieję, że może to nastąpić wkrótce” – zaznaczył bp Guixot.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Jego zdaniem wznowienie rzeczywistej współpracy między Stolicą Apostolską a al-Azharem nabiera szczególnego znaczenia także w świetle obecnej koniunktury międzynarodowej, naznaczonej konfliktami i wstrząsami, w których wyniku cierpią całe narody. Przywrócenie stosunków wzajemnych „jest na pewno dobrą wiadomością, która w obecnej sytuacji pomoże skierować nasze kroki na drogi pokoju i sprawiedliwości ku lepszemu światu” – oświadczył przedstawiciel watykański. Zwrócił uwagę, że „przywódcy religijni dzięki swej współpracy mogą wnieść ważny wkład” do tego dzieła.
„W tych mrokach, jakie przeżywamy, ważne jest zespolenie sił, zamiarów i działań dla dobra zranionej ludzkości, która tak bardzo potrzebuje uzdrowienia. Wiele osób dobrej woli już wnosi swój wkład do szerzenia tego balsamu, którego wszyscy potrzebujemy” – dodał biskup-nominat. Ujawnił też, że jego spotkanie z wielkim imamem al-Azharu było „serdeczne” a wznowienie współpracy wyraża „pragnienie, podzielane przez papieża Franciszka i imama al-Tajjeba”.
Również kierownictwo uniwersytetu zapewniło w komunikacie oficjalnym o „własnej stałej gotowości do współpracy w służbie tego wszystkiego, co sprzyja stabilności i pokojowi”. Zasugerowano przy tym rozpatrywanie wznowienia dialogu w świetle zmieniających się scenariuszy globalnych naszych czasów, naznaczonych również zjawiskiem terroryzmu, który usiłuje usprawiedliwić sam siebie odwoływaniem się do religii.
Regularne spotkania i rozmowy przedstawicieli Watykanu i uczelni kairskiej - zwykle dwa razy w roku - rozpoczęły się jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II po jego wizycie w Egipcie w marcu 2000 r. W styczniu 2011 r. władze uniwersytetu oznajmiły o bezterminowym ich zawieszeniu, uzasadniając to wielokrotnymi wypowiedziami Benedykta XVI, krytycznymi wobec islamu, zwłaszcza po krwawym zamachu na katedrę koptyjską w Kairze 31 grudnia 2010 r. Według przedstawicieli al-Azharu słowa papieża godziły w islam, poza tym obciążał on - niesprawiedliwie, ich zdaniem - muzułmanów odpowiedzialnością za prześladowania na Bliskim Wschodzie wyznawców innych religii.