Nawiązując w homilii do czytań mszalnych bp Dec przypomniał, że okres Wielkiego Postu to czas intensywnego słuchania, głoszenia, rozważania i wypełniania słowa Bożego. – Bóg przez proroka Izajasza porównuje swoje słowo do ulewy i śniegu, które spadają z nieba, nawadniają ziemię, użyźniają ją i zapewniają urodzaj. Podobnie i słowo Boga pada na glebę ludzkiego ducha i jeśli człowiek otworzy się na nie, użyźnia go i zapewnia urodzaj – piękne owoce ludzkiego ducha – powiedział biskup świdnicki.
W dalszej części bp Dec pytał: czy jako kapłan uważnie przeżywam Liturgię Słowa podczas Mszy św., czy praktykuję codziennie lekturę Pisma Świętego – czasem kosztem oglądania telewizji, siedzenia przy komputerze, rezygnacji z mniej ważnych i mniej pożytecznych czynności? W jakiej dyspozycji idę do ołtarza, czy jestem przygotowany do głoszenia homilii, czy przemodliłem i zastanowiłem się, jak wiernym pomóc przyjąć słowo Boga i wdrożyć je życie – tu i teraz?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Modlitwa kapłańska winna być wyrazem zawierzenia, zaufania i rozkochania się w Bogu. Wtedy modlitwa jest właściwa, gdy staną za nią także prawdziwe, niezafałszowane czyny, życiowa postawa, a ostatecznie osoba danego kapłana, który w pełni odda się Bogu, w posłudze głoszenia słowa Bożego oraz wiernej modlitwie – zaznaczył bp Dec.
Reklama
Następnie celebrans wskazał, że każdy kapłan w swoim życiu powinien znaleźć izdebkę do modlitwy i bycia sam na sam z Bogiem. – Słowa Jezusa ze Środy Popielcowej są ciągle aktualne: „Ty zaś, gdy chcesz się modlić wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie” (Mt 6,6). Dlatego pamiętajmy, że od momentu święceń kapłańskich, a szczególnie w czasie trwania Roku Miłosierdzia Bożego oraz w tegorocznym Wielkim Poście, kapłańską izdebką powinien być konfesjonał. Miejsce naszego spotkania z Miłosiernym Ojcem – mówił bp Dec.
W drugiej części spotkania, podczas obrad księży dziekanów z biskupem Ignacym Decem i Adamem Bałabuchem przedstawiona została tematyka Filmowego Ruchu Ewangelizacyjnego, którą zaprezentował Benon Wylegała z diecezji bielsko-żywieckie. Prelegent wskazał, że obraz filmowy w obszarze sacrum ma pełnić funkcję „kaznodziejską”, „katechetyczną” oraz ma być opowiadaniem Dobrej Nowiny, a tym samym ma sprzyjać ewangelizacji. Z tej racji Benon Wylegała zachęcił księży dziekanów do zapoczątkowania współpracy oraz zaprezentowania tej formy ewangelizacji w poszczególnych parafiach diecezji. Kolejnym punktem obrad były Światowe Dni Młodzieży. Ksiądz Paweł Łabuda, diecezjalny koordynator ŚDM, omówił faktyczny stan przygotowań oraz zaangażowanie poszczególnych rejonów w przygotowanie dni w diecezji.
Po zaprezentowaniu tematyki ŚDM w diecezji, zostały przedstawione komunikaty poszczególnych wydziałów kurialnych. Obrady zakończyły się wspólną modlitwą.