Reklama

Polska

Poznań: powstał hymn na jubileusz chrztu Polski

„Gdzie chrzest, tam nadzieja” – hasło towarzyszące obchodom 1050. rocznicy chrztu Polski stanowi jednocześnie tytuł hymnu, który zostanie zaprezentowany na 1050 głosów i orkiestrę podczas uroczystości odbywających się na INEA Stadionie w Poznaniu, 16 kwietnia.

[ TEMATY ]

muzyka

chrzest

Chrzest Polski

www.youtube.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Jubileuszowy utwór zostanie wykonany przez połączone chóry na 1050 głosów oraz orkiestrę symfoniczną, wzbogaconą również o polskich muzyków jazzowych dętych i pianistów. Zaprosiliśmy do współpracy muzyków i chóry zawodowe i parafialne z całej Polski, ale mamy też zgłoszenia z zagranicy, m.in. z Londynu” - mówi KAI Leopold Twardowski, autor słów i muzyki do jubileuszowego hymnu. Podkreśla, że w wielu miejscach kraju trwają już próby, by utwór został wykonany perfekcyjnie. „To prawdziwe pospolite ruszenie” – dodaje Twardowski.

Wśród wykonawców znajdą się też popularni i uznani muzycy chrześcijańscy oraz kompozytorzy, m.in.: Jan Budziaszek, Piotr Pałka, Jan Pospieszalski, Natalia Niemen, Mate.O, Piotr Kałużny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Na początku napisałem refren. Miał to być pierwotnie kanon na wzór kanonów lednickich, jednak doszedłem do wniosku, że warto, by powstała jubileuszowa pieśń, stąd do współpracy zaprosiłem panią Helenę Sperską-Abbe, która napisała zwrotki hymnu” – opowiada kompozytor.

Reklama

Utwór składa się z trzech zwrotek stanowiących kwintesencję przekazu o konsekwencjach przyjęcia przez naród polski chrztu. Mówią one o wszczepieniu Polaków w krzew winny, czyli w istotę życia w Chrystusie, dzięki czemu możemy żyć słowem i miłością Jezusa i prowadzeni przez Ducha Świętego możemy zmierzać do domu Ojca. Refren stanowią słowa: „Gdzie chrzest, tam nadzieja, tam droga zbawienia przez wiarę, w miłości, ku pełni radości”.

Hymn został skomponowany w rytmie poloneza. Jak tłumaczy znany kompozytor oraz organizator i koordynator Inicjatywy Poznańskich Muzyków „Bogu Jedynemu Chwała”, zależało mu, by wskazać na wspólnotowy charakter przeżywanej rocznicy tego ważnego dla polskiego narodu wydarzenia. „Polonez to taniec wpisany w polską historię i tradycję. Tak jak podczas jego wykonywania tancerze tworzą kręgi, które się wzajemnie przenikają, tak też my chcemy pokazać jedność naszego narodu i wartości głęboko w nim ukryte” – podkreśla muzyk.

Zaznacza, że na stadionie hymn w rytmie poloneza będzie miał specjalną choreografię, nad którą pracują tancerze z Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu.

Oprócz hymnu podczas uroczystości chórzyści i muzycy zaprezentują ok. 30 utworów. „Staraliśmy się wybrać starsze i nowsze formy muzyczne. Nie zabranie oczywiście Bogurodzicy, a specjalny jubileuszowy utwór przygotował Robert Janson” – zauważa Twardowski.

Hymn wybrzmi kilkakrotnie podczas uroczystości 16 kwietnia na INEA Stadionie. Każdy z uczestników również będzie mógł włączyć się w jego wykonanie.

Centralnym wydarzeniem 16 kwietnia na 30-tysięcznym stadionie w Poznaniu będzie Msza Święta z chrztem dorosłych i posłaniem do głoszenia Ewangelii.

Utwór „Gdzie chrzest, tam nadzieja” został zaprezentowany podczas konferencji prasowej zapowiadającej kościelne obchody jubileuszu Chrztu Polski organizowanej przez Biuro prasowe KEP w styczniu br.

2016-02-16 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Episkopat Polski ustalił zasady sporządzania i modyfikacji aktu chrztu w związku z adopcją

[ TEMATY ]

chrzest

Wiesław Ochotny

Konferencja Episkopatu Polski postanowiła ustalić zasady sporządzenia i modyfikacji aktu chrztu w związku z przysposobieniem (adopcją). W tym celu opracowała specjalny dekret, który po recognitio (potwierdzeniu) Stolicy Apostolskiej został 19 czerwca promulgowany.

Sprawa dotyczy przypadków, które zgłaszane były przez samych rodziców adopcyjnych. Prawomocne orzeczenie sądu rodzinnego o przyznaniu im praw rodzicielskich jest jednocześnie nakazem dla Urzędu Stanu Cywilnego właściwego na miejsce urodzenia dziecka, aby dokonał zmian w akcie urodzenia dziecka. Wiąże się z tym też często zgłaszana przez świeżo upieczonych rodziców chęć dokonania zmian w księdze ochrzczonych, o którą wnioskują w biurze parafialnym.
CZYTAJ DALEJ

Pomimo choroby Franciszek wykonuje swoje obowiązki

2025-02-08 14:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican Media

Pomimo zapalenia oskrzeli papież Franciszek wykonuje swoje obowiązki. Dzisiaj rano w Domu św. Marty przyjął na prywatnej audiencji premiera niemieckiego kraju związkowego Nadrenii-Palatynatu Alexandra Schweitzera. Rozmawiał on też z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem i przeszedł przez Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra. Polityk Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), podkreślił ścisły związek między rządem jego kraju związkowego a Kościołem katolickim w ich zaangażowaniu społecznym w regionie.

W wywiadzie udzielonym portalowi Vatican News po audiencji na tarasie Kolegium Campo Santo Teutonico w Watykanie, premier opisał swoje wrażenia z tego, jak podkreślił, „poruszającego dnia”. „Drogi kardynale Konradzie Krajewski, panie i panowie, stoję tutaj przed wami i mam produkty z firmy z miasta Boppard”, rozpoczął Schweitzer, odnosząc się do firmy, która produkuje „udane produkty pielęgnacyjne poza Niemcami”.
CZYTAJ DALEJ

Wniosek w sprawie wszczęcia procesu beatyfikacyjnego prof. Włodzimierza Fijałkowskiego

2025-02-08 18:04

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Prof. Włodzimierz Fijałkowski

Narodowy Marsz Życia

Prof. Włodzimierz Fijałkowski

Prof. Włodzimierz Fijałkowski

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia złożyła wniosek do kard. Grzegorza Rysia w sprawie wszczęcia procesu beatyfikacyjnego wybitnego obrońcy ludzkiego życia – Profesora Włodzimierza Fijałkowskiego!

15 lutego 2003 r. zmarł prof. Włodzimierz Fijałkowski - ginekolog położnik, obrońca życia i twórca Szkoły Rodzenia. Promował ekologiczne metody ochrony zdrowia, zwłaszcza w dziedzinie prokreacji. Zajmował się naukowym wdrażaniem metod naturalnej regulacji poczęć, stworzył polską szkołę psychoprofilaktyki porodowej. Był autorem 26 książek naukowych i popularnonaukowych oraz 150 prac. Miał 85 lat.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję