Ks. Marina Subocz, dyrektor Caritas Polska przypomniał, że jałmużna to świadome wyrzeczenie się czegoś na rzecz drugiego człowieka, który znalazł się w trudnej sytuacji. - Jest to pomoc zarówno dla tego kto ją otrzymuje, jak i dla tego, kto jej udziela. Jałmużna zmienia życie człowieka dającego - podkreśla dyrektor Caritas Polska.
Ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor Eleos Kościoła prawosławnego zauważył, że wielkopostna skarbonka to tylko przypomnienie, że każdego dnia mogę ofiarować coś bliźniemu. - Nie wymaga się od nas wielkiej rewolucji. Wymaga się od nas nieco obecności w nieszczęściu innego człowieka, nieco wsparcia - wyjaśnia prawosławny duchowny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Celem Jałmużny Wielkopostnej jest zwrócenie uwagi na kondycję i potrzeby osób chorych i starszych oraz konkretna pomoc na ich rzecz. Zebrane środki zostaną rozdysponowane przez Caritas parafialne i diecezjalne.
Skarbonkę może otrzymać każdy, rozdawane są one w parafiach i na lekcjach religii. Akcja szczególnie promowana jest przez Szkolne Koła Caritas, których jest w Polsce blisko 2,7 tys. oraz przez Parafialne Zespoły Caritas, których funkcjonuje ok. 5 tys.
Tradycyjny jest już ekumeniczny wymiar akcji, w której uczestniczą organizacje charytatywne Kościołów: katolickiego, ewangelickiego i prawosławnego. Skarbonki oznaczone symbolami organizacji charytatywnych Eleos i Diakoni trafiają do parafii ewangelickich i prawosławnych w Polsce.
Wielkopostną inicjatywę Caritas można także wspierać wysyłając SMS z hasłem POMAGAM pod numer 72052 (koszt 2,46 z VAT) lub dokonując wpłaty na konto Caritas Polska z dopiskiem Jałmużna Wielkopostna. Szczegółowe informacje dotyczące akcji i działalności Caritas na rzecz osób starszych i chorych znaleźć można na stronie internetowej: www. jalmuzna-akcjecaritas.com