Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który trwać będzie od 18 do 25 stycznia, obchodzony jest pod hasłem „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana”. Słowa te, zaczerpnięte z I Listu św. Piotra, ukazują nam – tłumaczy abp Polak – ścisły związek pomiędzy chrztem łączącym wszystkich chrześcijan, a głoszeniem Słowa Bożego i dawaniem wyraźnego świadectwa o naszej przynależności do Chrystusa. „Święty Piotr uczy nas, że to właśnie rzeczywistość chrztu rodzi nas do nowego, pełnego życia. Od momentu przyjęcia tego sakramentu stajemy się Ludem, i to Ludem należącym do samego Boga. To wielki dar, ale i zobowiązanie, aby wypełnić zadania wynikające z włączenia do Ludu Bożego, a więc by dawać świadectwo naszej wiary i głosić Dobrą Nowinę o miłości i miłosierdziu Boga. To także konkretne dążenie do tego, aby wypełniały się słowa modlitwy Jezusa «aby byli jedno»” – przyznał prymas Polski.
Zdaniem metropolity gnieźnieńskiego modlitwa o jedność podzielonych braci musi być szczególnie mocna dziś, kiedy światem targa tyle konfliktów, podziałów, kryzysów i niepokojów. To szczególne wezwanie dla uczniów Jezusa Chrystusa, aby być znakiem miłości Boga.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
„Aby przypominać zranionemu światu, iż tylko miłość Boża może zaleczyć rany zadane przez konflikty, wojny, okrucieństwo i niesprawiedliwość. Tylko miłość Boża prowadzi do odrywania prawdy, jedności i wspólnej tożsamości w Chrystusie, będąc zarazem źródłem miłości do człowieka” – dodaje abp Polak.
Prymas Polski wskazuje także na symbole pojawiające się w tegorocznym nabożeństwie o jedność chrześcijan – sól i światło, podkreślając, że znaki te odnoszą się do każdego, kto przyjął chrzest i przypominają, iż ma zachować smak wiary i zanieść światło nadziei wszędzie tam, gdzie tej nadziei brakuje.
„Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, jak i zbliżające się obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski przypominają nam, że «ochrzczeni żyjący w jednym miejscu i czasie wspólnie ponoszą odpowiedzialność za świadectwo składane Chrystusowi i Ewangelii». Ufam, że przykładem naszego wspólnego świadectwa, tak jak było to również w latach minionych, będzie udział bratnich Kościołów i Wspólnot w X Zjeździe Gnieźnieńskim oraz nasza wspólna odpowiedzialność za losy Europy, Kościoła i naszej Ojczyzny” – podkreśla Prymas Polski.