„Przygotowujecie się, by stać się chrześcijanami zdolnymi do podejmowania odważnych decyzji, zdolnymi, by budować każdego dnia, nawet w małych rzeczach, świat pokoju” – napisał Ojciec Święty do nastolatków. Przypomniał to, co na początku swego pontyfikatu, 28 kwietnia 2013, powiedział do ich rówieśników o konieczności „pójścia pod prąd”. Zaznaczył wówczas, że potrzebna jest do tego odwaga i Bóg nam ją daje. „Z Nim możemy robić rzeczy wielkie; da nam zaznać radości z tego, że jesteśmy Jego uczniami, Jego świadkami. Stawiajcie na wielkie ideały, na wielkie rzeczy – mówił wtedy Papież. – My, chrześcijanie, nie zostaliśmy wybrani przez Pana do małych rzeczy. Idźcie wciąż dalej, w stronę rzeczy wielkich, poświęćcie swoje życie wielkim ideałom!” (Homilia w Dzień kandydatów do bierzmowania i bierzmowanych w Roku Wiary).
Ojciec Święty nie zapomniał też o chłopcach i dziewczętach żyjących „w sytuacji wojny, nędzy, codziennego trudu, porzucenia”. Napisał do nich: „Nie traćcie nadziei. Niech wasi rówieśnicy, żyjący w warunkach mniej dramatycznych niż wy, pamiętają o was i angażują się, aby wszyscy mogli cieszyć się pokojem i sprawiedliwością. Nie wierzcie w często powtarzane słowa nienawiści i terroru. Budujcie natomiast nowe przyjaźnie. Zawsze troszczcie się o ludzi, którzy was proszą o pomoc. Bądźcie odważni i idźcie pod prąd, bądźcie przyjaciółmi Jezusa, który jest Księciem Pokoju” – zaapelował papież.
Zapraszając nastolatków na ich Jubileusz zauważył, że wprawdzie nie każdy będzie mógł przybyć do Rzymu, ale jubileuszowe obchody odbędą się 24 kwietnia także w Kościołach lokalnych i wszyscy są na nie zaproszeni. „Przygotujcie nie tylko plecaki i transparenty, ale przede wszystkim serce i umysł. Dobrze się zastanówcie nad pragnieniami, jakie powierzycie Jezusowi w Sakramencie Pojednania i w Eucharystii. Gdy będziecie przechodzili przez Drzwi Święte, pamiętajcie, że zobowiązujecie się do czynienia swego życia świętym, do karmienia się Ewangelią i Eucharystią, które są Słowem i Chlebem Życia, aby móc budować świat bardziej sprawiedliwy i braterski” – zachęcił Franciszek chłopców i dziewczęta.
Pomóż w rozwoju naszego portalu