Wśród przybyłych studentów czuć było wyjątkowy nastrój tego spotkania – zarówno tych siedzących w ławkach, jak i tych przygotowujących instrumenty czy głosy do wykonywania kolęd. „Myślę, że jest to taki niezwykły czas, kiedy nadal trwamy w atmosferze świątecznej i możemy w jedności duszpasterstw akademickich z naszego miasta wychwalać Nowonarodzonego oraz łamać się opłatkiem, co przecież bardzo łączy” – powiedziała Elżbieta Stanek z DA kolegiaty św. Anny.
Zwracając się do zebranych kard. Dziwisz przyznał, że widzi przed sobą młodzież, która Kościół przyjmuje świadomie i stara się pogłębiać znajomość Ewangelii. „Słowo odwieczne stało się człowiekiem, bo Bóg jest miłością. I tą miłością ukochał człowieka, który zbłądził. Św. Jan mówi o Świetle, które rozjaśniło świat i zamieszkało między nami. Jesteśmy tutaj właśnie po to – aby zgłębić tę wielką tajemnicę Bożego Narodzenia” – powiedział.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Hierarcha podziękował zgromadzonym, że chcą uwielbiać Boga, który stał się człowiekiem, że chcą poznawać Jego prawdę i żyć według Jego wskazań. Wyraził wdzięczność, że studenci przywitali go jako „ojca Stanisława”. „Tam, gdzie jest ojciec, tam jest też rodzina. Dzisiaj stanowimy jedną rodzinę Kościoła krakowskiego, niezależnie od tego czy mieszkacie stale w Krakowie czy przybyliście tu zdobywać wiedzę z różnych części Polski. Stanowimy jedną rodzinę, by podzielić się opłatkiem, by okazać drugiemu życzliwość” – mówił.
Purpurat odwołał się do Roku Miłosierdzia i zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. Powiedział, że Kraków jest wyjątkowym miastem, gdzie Jezus objawił orędzie o Bożym miłosierdziu za pośrednictwem św. Faustyny i św. Jana Pawła II. Zachęcił przybyłych do angażowania się w trwające przygotowania do tegorocznego wielkiego święta młodych w Krakowie. „To Wam kładę na serce. Ta sprawa to wyzwanie ogromnie ważne. Dotyka wszystkich w Polsce, aby orędzie miłosierdzia Bożego głosić w całym świecie” – wezwał.
Metropolita podziękował studentom także za ich inicjatywę „Szpitala domowego”, która porządkuje Kraków od strony moralnej. „Trzeba przybyłej młodzieży ukazać to, co najpiękniejsze w Krakowie – wielką kulturę, ale także i świętość. Ogromną litanię krakowskich świętych. Ostatnio przybyło nam dwóch franciszkańskich męczenników z Peru. Młodych ludzi, którzy oddali własne życie, głosząc Ewangelię życia” – uwrażliwiał.
Na zakończenie kard. Dziwisz poprosił studentów, by byli świadkami Jezusa Chrystusa i głosili swoim życiem radość Ewangelii. „Każdy ma jakieś plany życiowe i marzenia – życzę Wam, aby to się spełniło. Niech Jezus, który się narodził i przyniósł nam dobroć i łaskę, ogarnie swoją miłością wszystkich z krakowskiej wspólnoty akademickiej” – powiedział.
Po słowie pasterskim kardynała Stanisława Dziwisza odbyło się łamanie opłatkiem i wspólne kolędowanie, które prowadziły schole poszczególnych duszpasterstw akademickich.