1 października o godz. 17.00 abp Władysław Ziółek przewodniczył będzie koncelebrowanej Mszy św. zamykającej modlitewny czas nowenny i odpustu w kościele Mniszek Karmelitanek Bosych przy ul św. Teresy 6. W odpustową środę zostaną odprawione także Msze św. przedpołudniowe o godz. 8.00 i 10.00. Nowenna za przyczyną św. Teresy od Dzieciątka Jezus, trwająca od 20 do 30 września, była kolejną okazją do dziękczynienia Bogu za 75. lat obecności Karmelu terezjańskiego w Łodzi.
O. Marian Żelazek, misjonarz werbista, ubiegłoroczny kandydat do pokojowej Nagrody Nobla został uhonorowany przez Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Tomaszowie Mazowieckim Złotą Honorową Odznaką „Serce Dziecka” za pracę na rzecz chorych dzieci. O. Żelazek jest od 1950 r. misjonarzem w Indiach. Założył tam osadę ludzi cierpiących na trąd, w której powstała także szkoła dla dzieci trędowatych. Podczas wojny o. Żelazek jako młody kleryk spędził 5 lat w obozie koncentracyjnym w Dachau.
Odbył się kolejny rajd rowerowy organizowany przez parafię św. o. Pio w Kalonce i jej proboszcza - ks. Pawła Stołowskiego. Coraz popularniejszy Tour de Kalonka wiódł przez Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich trzema trasami o różnym stopniu trudności. Towarzyszyła mu doroczna akcja „Sprzątanie Ziemi”.
25 i 26 października muzycy z Wielkiej Brytanii i Danii: Ruth Lynch, Paul Watson i Peter Steinving poprowadzą pierwsze polskie łódzkie warsztaty gospel w parafii ewangelickiej św. Mateusza (ul. Piotrkowska 282). Podobne warsztaty organizowane w Krakowie cieszą się ogromną popularnością. W Łodzi będzie mogło wziąć w nich udział 300 chętnych.
Wiera Jelinek z Zelowa, absolwentka Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, została - jako pierwsza w Polsce kobieta - pastorem zboru ewangelicko-reformowanego. Dotychczas pani Wiera służyła pomocą swemu mężowi, również pastorowi. Prowadziła w Zelowie szkółkę niedzielną, założyła przedszkole i przyczyniła się do otwarcia Muzeum Braci Czeskich.
13 września miało miejsce oczekiwane od dawna ponowne otwarcie łódzkiej palmiarni. Warto było czekać, ponieważ obecnie jest to najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. Na powierzchni łącznej większej niż kilometr kwadratowy znajdują się oddzielne pawilony dla roślin pochodzących ze strefy tropikalnej, śródziemnomorskiej oraz pustynnej. Wiele roślin jest tu od czasu założenia palmiarni przed II wojną światową, np. ogromne palmy. Obok palmiarni prowadzony będzie sklep z roślinami, klinika chorych roślin oraz kawiarenka dla zwiedzających.
W prywatnym ośrodku sportowo-rekreacyjnym „Stacja Nowa Gdynia” w Zgierzu odbyło się spotkanie autorskie z Yannem Martelem, pisarzem kanadyjskim, autorem modnej obecnie powieści Życie Pi, wydanej przez „Znak” w tłumaczeniu łodzianina Zbigniewa Batko.
Pomóż w rozwoju naszego portalu