Zaczęło się na warszawskiej Starówce w 2009 roku. Wtedy Orszak Trzech Króli przeszedł po raz pierwszy i od razu przyciągnął tłumy warszawiaków, wzbudził też zainteresowanie mediów. Ze względu na liczbę uczestników, w roku 2010 trzeba było zmienić trasę Orszaku. W roku 2010 orszak warszawski już nie był jedynym orszakiem. Orszaków Trzech Króli przybyło po ogłoszeniu przez Sejm RP w 2011 roku ustawy przywracającej dzień wolny w święto Objawienia Pańskiego, czyli 6 stycznia. Z roku na rok orszaków zaczęło przybywać. W roku 2015 było ich już 300, w roku bieżącym przeszło ich 450, w tym także III Orszak Wieluński.
Wieluń dołączył do Orszaku Trzech Króli w 2014 roku. Jego inicjatorem był Zespół ds. Nowej Ewangelizacji Regionu Wieluńskiego i tak jest do dziś. Pierwszy Wieluński Orszak Trzech Króli wyruszył z kościoła św. Józefa, drugi z kościoła w parafii św.Barbary, w tym roku z kościoła p.w. Nawiedzenia NMP- Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Kościół ten jest kościołem stacyjnym w Roku Świętym Miłosierdzia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ
Reklama
Orszak Trzech Króli rozpoczął się Mszą św.. Sprawowali ją ks. Kustosz Jacek Zieliński, ks. Prałat Marian Stochniałek i ks. Piotr Kamiński, koordynator ds. Nowej Ewangelizacji Regionu Wieluńskiego. Liturgię ubogacał śpiewem kolęd zespół muzyczny działający w ramach Zespołu Nowej Ewangelizacji Regionu Wieluńskiego. Wśród uczestników Eucharystii obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych, wieluńscy harcerze.
W homilii nawiązującej do Ewangelii św. Mateusza, fragment „Hołd Mędrców” ks. Piotr przybliżył wiernym obraz Jerozolimy, ważnego ośrodka handlowego i politycznego, miejsca gdzie była świątynia, gdzie był dwór króla Heroda, miasta, do którego w różnych celach przybywało wielu ludzi. Jaki był ich cel podróży? Do Jerozolimy przybyli też Mędrcy. Ci ostatni szukali Mesjasza i dziwili się uczonym w Piśmie, że oni tego nie czynią, choć wiedzą, że Mesjasz urodził się w Betlejem. Ks. Piotr pytał o postawy zgromadzonych na Eucharystii: czy jesteście jak Mędrcy szukający Boga, czy jak zatroskani o swoje kariery uczeni z dworu Heroda? Żeby zatęsknić za Bogiem, trzeba poczuć głód Boga, mówił. Człowiek głodny zrobi wszystko dla zaspokojenia głodu, człowiek głodny Boga, zacznie Go poszukiwać. Nie bądźmy krótkowzroczni, niech nam się też nie wydaje, że jesteśmy samowystarczalni i że możemy żyć bez Boga. Bóg przecież dla każdego z nas narodził się w drugim człowieku…
Z tymi refleksjami, po zakończonej Eucharystii, Trzej Królowie wyruszyli wraz ze swoim Orszakiem na poszukiwanie Dzieciątka. Znaleźli je w hali sportowej WOSiR. Tu Mędrcy oddali Dzieciątku pokłon i ofiarowali cenne dary: złoto, kadzidło, mirrę…
Rozpoczęło się wspólne kolędowanie w wykonaniu solistów( przygotowała Zofia Szpikowska) i połączonych chórów Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Wieluniu pod batutą Jakuba Jurdzińskiego. Solistom akompaniował Zbigniew Szpikowski. Słowo należało do Jana Książka, dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Na początek była to Ewangelia wg św.Łukasza o Narodzeniu Jezusa w Betlejem, później teksty poetyckie o Bożym Narodzeniu, wszystkie idealnie zgrane z tematyką kolęd.
Wypełniona hala sportowa stała się miejscem rodzinnego świętowania. Radość budziły zasłuchane maluchy, których w tym roku było bardzo dużo. Spotkanie zakończyła wspólnie zaśpiewana kolęda i pasterskie błogosławieństwo udzielone przez ks. Piotra.