Reklama

Zaproszenie na Diecezjalny Kongres Różańca Świętego

Niedziela legnicka 39/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Umiłowani Diecezjanie!

Trwa ogłoszony przez Jana Pawła II Rok Różańca Świętego. W swoim „Przesłaniu pasterskim” z okazji tegorocznego Wielkiego Postu zamieściłem wyznanie Ojca Świętego zawarte w ogłoszonym 16 października 2002 r. Liście Apostolskim o Różańcu. Pragnę wyznanie to przypomnieć. Oto słowa naszego Papieża: „Od lat młodzieńczych modlitwa ta miała ważne miejsce w moim życiu duchowym (...). Różaniec towarzyszył mi w chwilach radości i doświadczenia. Zawierzyłem mu wiele trosk. Dzięki niemu zawsze doznawałem otuchy. Dwadzieścia cztery lata temu, 29 października 1978 r., zaledwie dwa tygodnie po wyborze na Stolicę Piotrową, tak mówiłem, niejako otwierając swe serce: «Różaniec to modlitwa, którą bardzo ukochałem. Przedziwna to modlitwa! Przedziwna w swej prostocie i głębi zarazem (...). Oto na kanwie słów Pozdrowienia Anielskiego przesuwają się przed oczyma naszej duszy główne momenty z życia Jezusa Chrystusa. Układają się one w całokształt tajemnic radosnych, bolesnych i chwalebnych. Jakbyśmy obcowali z Panem Jezusem poprzez - można by powiedzieć - Serce Jego Matki. Równocześnie zaś w te same dziesiątki różańca serce nasze może wprowadzić wszystkie sprawy, które składają się na życie człowieka, rodziny, Kościoła, ludzkości (...). W ten sposób ta prosta modlitwa różańcowa pulsuje niejako życiem ludzkim...»”.
Ojciec Święty mówi dalej: „Tymi słowami, drodzy Bracia i Siostry, wprowadziłem pierwszy rok mego pontyfikatu w codzienny rytm różańca. Dziś na początku dwudziestego piątego roku posługi, jako Następca Piotra, pragnę uczynić to samo...” (nr 2).
Ale Ojciec Święty chce nie tylko odkryć przed nami prawdę o wielkiej roli modlitwy różańcowej w jego młodości, w życiu kapłana, biskupa, kardynała, a obecnie w pełnieniu posłannictwa Następcy Świętego Apostoła Piotra. Jan Paweł II wzywa nas, byśmy podobnie jak On, na modlitwie różańcowej razem z Maryją - Matką Zbawiciela kontemplowali Oblicze Chrystusa. Aby nas do tego zachęcić, ogłosił czas od października 2002 r. do października 2003 Rokiem Różańca.
Umiłowani Diecezjanie! Idąc za wskazaniami Ojca Świętego, pragniemy pod koniec Roku Różańca bardziej zagłębić się w treść nauczania naszego Papieża o Różańcu. Pragniemy też z okazji przypadającego w październiku 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II zjednoczyć się na modlitwie różańcowej w intencji Ojca Świętego. W tym celu przygotowaliśmy Diecezjalny Kongres Różańca Świętego. Odbędzie się on od 2 do 4 października br. w Legnicy i Krzeszowie.
W pierwszej części Kongresu wysłuchamy wykładów znanych teologów na temat treści tajemnic różańcowych i ich znaczenia dla życia chrześcijańskiego, a w drugiej części odprawimy pielgrzymkę do naszego sanktuarium Maryjnego w Krzeszowie, gdzie uczestniczyć będziemy we wspólnej Eucharystii i modlitwie różańcowej. Szczegółowy program Kongresu znajduje się na specjalnych afiszach, jakie przesłane zostały do każdej parafii, i w naszym diecezjalnym Tygodniku „Niedziela”.
Na część teologiczną Kongresu serdecznie zapraszam duchowieństwo, członków wszystkich wspólnot i ruchów religijnych i tych, którzy pragną wysłuchać wykładów.
Natomiast na wspólną pielgrzymkę do naszego sanktuarium w Krzeszowie, w poświęconą Niepokalanemu Sercu Maryi pierwszą sobotę miesiąca, tj. 4 października, gorąco zapraszam wszystkich członków Żywego Różańca z każdej parafii, Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Bractwa Świętego Józefa, Młodzież i Was wszystkich, Umiłowane Siostry i Bracia, którzy kochacie Matkę Najświętszą i cenicie modlitwę różańcową.
Uroczystościom w Krzeszowie będzie przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, wielki czciciel Maryi. Proszę Duszpasterzy, by pomogli w zorganizowaniu przyjazdu do Krzeszowa członków Żywego Różańca ze swoich parafii i dekanatów.
Bardzo też proszę zwłaszcza wiernych Legnicy, Lubina, Chojnowa, Jawora, Złotoryi i wszystkich miejscowości położonych w pobliżu Legnicy o uczestnictwo w nabożeństwie Maryjnym i procesji ze świecami w katedrze 3 października o godz. 19.00.
Niech udział w tym nabożeństwie, a zwłaszcza w pielgrzymowaniu do krzeszowskiego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej będzie wyrazem naszej wiary i miłości do Matki Zbawiciela i wspólną modlitwą w intencji Ojca Świętego z okazji obchodów 25-lecia Jego Pontyfikatu. Będziemy się także modlić w intencji całego Kościoła i naszej Ojczyzny, przeżywającej obecnie wiele trudności.
Umiłowani Diecezjanie! Przyjmijmy to zaproszenie i wszyscy weźmy sobie do serca następujące słowa Ojca Świętego skierowane do nas w Liście Apostolskim o Różańcu:
„Drodzy Bracia i Siostry! Modlitwa tak łatwa, a równocześnie tak bogata naprawdę zasługuje, by wspólnota chrześcijańska ponownie ją odkryła. Uczyńmy to przede wszystkim w bieżącym roku (...).
Zwracam się szczególnie do Was, drodzy Bracia w biskupstwie, kapłani i diakoni, oraz do Was, pełniących rozmaite posługi na polu duszpasterstwa, abyście, poznając z osobistego doświadczenia piękno różańca, stawali się jego gorliwymi promotorami (...).
Patrzę na Was wszystkich, Bracia i Siostry wszelkiego stanu, na Was, rodziny chrześcijańskie, na Was osoby chore i w podeszłym wieku, na Was młodzi: weźcie znów ufnie do rąk koronkę różańca, odkrywając ją na nowo w świetle Pisma Świętego, w harmonii z liturgią, w kontekście codziennego życia.
Oby ten mój apel nie popadł w zapomnienie nie wysłuchany! Na początku dwudziestego piątego roku mojego Pontyfikatu powierzam ten List Apostolski czułym dłoniom Maryi Panny”.
Idąc za tym serdecznym wezwaniem naszego Umiłowanego Ojca Świętego wypowiedzianym z okazji dwudziestopięciolecia posługi Następcy Świętego Piotra, bądźmy wierni modlitwie różańcowej w naszym codziennym niełatwym życiu osobistym, rodzinnym, we wspólnotach parafialnych, we wszystkich sytuacjach życia Kościoła i Ojczyzny.
Zwłaszcza w miesiącu październiku br. ofiarujmy w intencji Ojca Świętego codzienny różaniec, by w ten sposób przez ręce Maryi wyrazić Panu Bogu wdzięczność za dotychczasowy wspaniały pontyfikat Jana Pawła II i wyprosić Ojcu Świętemu potrzebne łaski na dalsze pełnienie apostolskiej posługi we współczesnym świecie.
Niech Maryja, Królowa Różańca Świętego, Matka Boża Łaskawa wyprosi nam tak potrzebne wszystkim umocnienie wiary, nadziei i miłości. Niech wyjedna nam Boże błogosławieństwo!

Legnica, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 8 września 2003

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relacja pogrzebu papieża Franciszka na portalu niedziela.pl

Portal niedziela.pl dzięki udostępnieniu sygnału z Vatican News będzie transmitować na żywo uroczystości pogrzebowe na Placu św. Piotra oraz dalszy przejazd trumny Ojca Świętego ulicami Rzymu do Bazyliki Matki Bożej Większej w języku polskim. Zarówno ujęcia z powietrza, jak i z ziemi, będą realizowane przez Centrum Telewizyjne Watykanu – Vatican Media.

Zamknij X
CZYTAJ DALEJ

Jednak JEST. Pełne symboli pożegnanie papieża Franciszka

2025-04-26 21:43

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

śmierć Franciszka

Red

Wiatr przekładał karty otwartego Ewangeliarza leżącego na trumnie papieża Franciszka – podobnie zresztą jak w czasie Mszy świętej żałobnej św. Jana Pawła II (wtedy księga ostatecznie się zamknęła). Powiew wiatru – obok ognia i gołębicy – to w kulturze chrześcijańskiej symbol Ducha Świętego. Ten obraz na pewno pozostanie mi w pamięci, jako wymowny znak dla współczesnego świata i świadectwo tego, że – jak głosi Ewangelia – „Duch wieje, kędy chce”. W świat poszła bardzo konkretna katecheza, zatrzymaliśmy się na chwilę - w obliczu majestatu śmierci.

To ważne, że msza święta pogrzebowa była sprawowana w dostojnym języku łacińskim – na znak powszechności Kościoła. Trafnie była dobrana Ewangelia – o powołaniu Piotra, urzekała też homilia, w której kardynał Giovanni Battista Re przypomniał, że Franciszek w każdej niemal publicznej wypowiedzi prosił, by się za niego modlić, tymczasem – jak mówił dziekan Kolegium Kardynalskiego - „teraz, kochany Papieżu Franciszku, prosimy Cię o modlitwę za nas i prosimy, abyś z nieba błogosławił Kościołowi, błogosławił Rzymowi, błogosławił całemu światu, tak jak to uczyniłeś w ostatnią niedzielę z balkonu tej Bazyliki”.
CZYTAJ DALEJ

Zgasło światło oświetlające medalion Franciszka

2025-04-26 22:27

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Włodzimierz Rędzioch

Medalion Franciszka w Bazylice św. Pawła za Murami od dnia jego śmierci nie jest już oświetlony

Medalion Franciszka w Bazylice św. Pawła za Murami od dnia jego śmierci nie jest już oświetlony

Rankiem 21 kwietnia w Bazylice św. Pawła za Murami zgaszono światło oświetlające medalion z podobizną Franciszka. Wewnątrz Bazyliki, wzdłuż naw biegnie ciąg medalionów z portretami wszystkich papieży, od św. Piotra do Papieża Bergoglio. Oświetlana jest tylko podobizna urzędującego Biskupa Rzymu, która wyróżnia go spośród wszystkich pozostałych, które pozostają w cieniu.

Bazylika św. Piotra została wzniesiona na grobie Apostoła, na stoku wzgórza Watykańskiego, natomiast bazylika ku czci św. Pawła znajduje się niedaleko miejsca zwanego Tre Fontane, gdzie ścięto Apostoła Narodów. Ciało św. Piotra kazała pogrzebać przy drodze prowadzącej do Ostii św. Lucyna, a Papież Anaklet postawił na nim kaplicę. Za cesarza Konstantyna rozpoczęto budowę bazyliki, która stanie się drugą, po św. Piotrze, najważniejszą świątynią Rzymu. Bazylika spłonęła w dużej części w 1823 r. Odbudowano ją w rekordowym czasie, również dzięki pomocy, która płynęła z całego świata. I to w odbudowanej świątyni zaczęła się tradycja mozaikowych medalionów z podobiznami papieży na złotym tle. Wcześniej, w starożytnej bazylice znajdowała się także galeria obrazów Biskupów Rzymu, ale w formie malowanej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję