10 lat KSM Archidiecezji Częstochowskiej
W tym roku Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej obchodzi jubileusz 10-lecia swojego oficjalnego działania. Na początku lat 90. postanowiono w Polsce reaktywować katolicką organizację młodzieżową, która w okresie międzywojennym odegrała olbrzymią rolę w formowaniu młodych elit katolickich. KSM odrodziło się dzięki inicjatywie wielu osób. Wśród nich należy wspomnieć ks. prał. Antoniego Sołtysika z Krakowa, który do dziś pełni funkcję asystenta generalnego KSM. W archidiecezji częstochowskiej reaktywowanie stowarzyszenia rozpoczęło się w 1991 r., tuż po VI ŚDM. Z inicjatywy abp. Stanisława Nowaka pierwsze wspólnoty KSM zakładał ks. Marian Szczerba. Doprowadził on do sądowej rejestracji stowarzyszenia i zbudował pierwsze struktury organizacyjne. Dziś KSM jest drugą co do wielkości wspólnotą formującą młodzież. Organizacja ta ma charakter nie tylko religijny, ale i społeczny, z założenia ma wychowywać młodych świeckich do aktywnego udziału w życiu społecznym i politycznym. Obecny asystent diecezjalny KSM, ks. Marek Bator, zapowiada, że skromne uroczystości jubileuszowe odbędą się w uroczystość Chrystusa Króla.
Szkoły katolickie w archidiecezji częstochowskiej
Reklama
Coraz więcej szkół katolickich powstaje w archidiecezji częstochowskiej. W tym roku rozpoczęło pracę edukacyjną 28 placówek. Mamy obecnie w archidiecezji 6 katolickich przedszkoli, 10 szkół podstawowych, 7 gimnazjów i 5 szkół średnich. Najwięcej placówek prowadzonych jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich. Dużą renomą cieszą się katolickie szkoły prowadzone przez Siostry Zmartwychwstanki i przez Braci Szkolnych. Znaczące osiągnięcia mają również szkoły katolickie prowadzone przez archidiecezję, pod patronatem Niedzieli, z siedzibą w Częstochowie przy ul. Górnej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Forum Młodzieży Akademickiej w Olsztynie k. Częstochowy
W dniach 26-28 września br. w Domu Rekolekcyjnym „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy odbędzie się Ogólnopolskie Forum Akademickie. Jest to spotkanie przedstawicieli duszpasterstw akademickich z całej Polski. Studenci będą dzielić się doświadczeniami z pracy ewangelizacyjnej w swoich ośrodkach i na uczelniach. Będą rozmawiać o tym, jak zbudować wspólnotę wiary odpowiadającą oczekiwaniom współczesnych studentów, jak głosić Chrystusa na uczelni. Całość spotkania koordynuje ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego przy kościele św. Anny w Warszawie.
Taizé w Hamburgu
Kolejne Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się na przełomie roku w Niemczech - w Hamburgu. Bracia z Taizé rozpoczęli już prace przygotowawcze. Istotną formą przygotowania się do spotkania jest praca Punktów Przygotowań, w których młodzi wspólnie modlą się i poznają ducha ekumenicznych spotkań. Najwięcej takich punktów działa oczywiście w Polsce, gdyż Polacy w Pielgrzymce Zaufania przez Ziemię stanowią najliczniejszą grupę. W archidiecezji częstochowskiej jeden z takich punktów rozpocznie pracę od października w Duszpasterstwie Akademickim „Emaus” przy kościele św. Wojciecha. Spotkania odbywać się będą w każdy poniedziałek od godz. 19.30. W programie spotkania Msza św., modlitwa z kanonami z Taizé, rozważania biblijne i adoracja ikony Krzyża.