Jak podkreślił rzecznik Muzeum, „nigdy wcześniej w jednym roku tak duża liczba odwiedzających nie zapoznała się osobiście z wymową poobozowej przestrzeni byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady”.
Większość zwiedzających to ludzie młodzi, przyjeżdżający na ogół w ramach różnych programów edukacyjnych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W pierwszej dziesiątce krajów, z których przyjeżdżają odwiedzający Miejsce Pamięci, znalazły się: Polska (425 tys.), Wielka Brytania (220 tys.), Stany Zjednoczone (141 tys.), Niemcy (93 tys.), Włochy (76 tys.), Hiszpania (68 tys.), Izrael (61 tys.), Francja (57 tys.), Czechy (47 tys.) oraz Holandia (43 tys.).
Przedstawiciele Muzeum zauważyli, że w 2015 r. znacznie wzrosła liczba odwiedzających z Ameryki Południowej (51 proc.) oraz Ameryki Północnej (39 proc.). „W porównaniu do lat ubiegłych znacznie wzrosła m.in. liczba odwiedzających z Irlandii (57 proc.), Węgier (56 proc.), a także Chin (36 proc.) oraz Niemiec (24 proc.)” – dodał Bartyzel.
Dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M.A. Cywiński przypomina, że przejście przez pozostałości obozowe to nie tylko lekcja historii. „To także moment unikatowej refleksji nad dzisiejszą własną odpowiedzialnością za kształt naszego świata. Stąd w tak wielu demokratycznych państwach powstały systematyczne narzędzia wspierania edukacyjnych wizyt młodych ludzi w Miejscu Pamięci” – wyjaśnia.
Reklama
Prawie 80 proc. odwiedzających Miejsce Pamięci, decyduje się na zwiedzanie pod opieką edukatora Muzeum w jednym z prawie dwudziestu dostępnych języków.
Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, przyznaje, że dużym wyzwaniem jest odpowiednie przygotowanie i szkolenie blisko 300 przewodników. „W ubiegłym roku wprowadziliśmy m.in. możliwość pogłębionego zwiedzania, do 6 godzin, dla osób przyjeżdżających indywidualnie. Obejmuje ono m.in. wizytę w blokach rezerwatowych 2 i 3, których wnętrze zostało zachowane niemal w stanie nienaruszonym od czasów wyzwolenia obozu” – zaznaczył.
Muzeum uruchomiło specjalny serwis rezerwacji visit.auschwitz.org. „Ze względów bezpieczeństwa wprowadzono limity dotyczące maksymalnej liczby osób rozpoczynających wizytę w ciągu jednej godziny. Dzięki temu tak ogromna frekwencja nie powoduje tłoku podczas zwiedzania” – zauważa rzecznik Muzeum.
Liczba osób odwiedzających tereny byłego obozu Auschwitz jest w ostatnich latach wyższa niż kiedykolwiek w historii Muzeum istniejącego od 1947 r. Ponadmilionowa frekwencja utrzymuje się niezmiennie od prawie 9 lat.