Reklama

Świat

Rok 2016 w Kościele powszechnym - zapowiedź najważniejszych wydarzeń

Obchody Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie, podróże apostolskie papieża Franciszka do Meksyku i Polski, kontynuacja reformy Kurii Rzymskiej - to niektóre najważniejsze wydarzenia, jakie są oczekiwane w roku 2016 w Kościele powszechnym.

[ TEMATY ]

Kościół

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileuszowy Rok Miłosierdzia

Do uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, czyli do niedzieli 20 listopada 2016 będzie trwał Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, rozpoczęty 8 grudnia br. Program jego obchodów w Watykanie przewiduje m.in. takie wydarzenia pod przewodnictwem papieża jak: 1 stycznia - w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki i w Światowym Dniu Pokoju - otwarcie Drzwi Świętych w Bazylice Matki Bożej Większej, 10 lutego - w Środę Popielcową - w Bazylice św. Piotra roześle on Misjonarzy Miłosierdzia, w piątek 4 i sobotę 5 marca 2016 odbędą się “24 godziny dla Pana”, czyli specjalne nabożeństwo pokutne, na 1-3 czerwca zaplanowano jubileusz kapłanów, na 10-12 czerwca - jubileusz chorych i niepełnosprawnych, na 23-25 września - katechetów, na 6 listopada - więźniów. 20 listopada, w uroczystość Chrystusa, Króla Wszechświata, papież zamknie Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra i zakończy Jubileusz Miłosierdzia.

51. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny

Reklama

W dniach 24-31 stycznia w Cebu na Filipinach odbędzie się 51. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny pod hasłem „Chrystus w was naszą nadzieją chwały". Swój przyjazd potwierdziło ok. 8,5 tys. delegatów z 71 krajów. Oczekuje się, że w sumie weźmie w nim udział ponad 10 tys. osób. Osobistym wysłannikiem Franciszka będzie kard. Charles Maung Bo z byłej stolicy Mianmaru – Rangunu (Jangonu). Będzie to drugie tego rodzaju zgromadzenie na Filipinach: w dniach 3-7 lutego 1937 w Manili odbył się 33. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wizyta apostolska Franciszka w Meksyku

W dniach 12-17 lutego 2016 Ojciec Święty przebywać będzie w Meksyku, gdzie odwiedzi Miasto Meksyk, Ecatepec, Tuxtlę Gutiérrez, San Cristóbal de Las Casas, Morelię i Ciudad Juárez. Jednym z najważniejszych punktów tej pielgrzymki będzie wizyta w sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe. Według meksykańskich mediów papież skupi się na dwóch tematach: przemocy i migracji. Będzie to jego 12. podróż zagraniczna i szósta wizyta biskupa Rzymu w Meksyku, po pięciu podróżach św. Jana Pawła II (1979, 1990, 1993, 1999, 2002) i jednej Benedykta XVI (2012).

Obok Meksyku i Polski, do której papież ma przybyć pod koniec lipca w związku ze Światowym Dniem Młodzieży w Krakowie, mówi się też o ewentualnej wizycie na Ukrainie, a także o kilku innych krajach.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie

Reklama

Z udziałem ok. 2,5 mln osób w dniach 26-31 lipca odbędą się w Krakowie z udziałem Ojca Świętego 31. Światowe Dni Młodzieży. Otworzy je 26 lipca na Błoniach Krakowskich pod hasłem „Kraków i Polska witają młodzież całego świata” Mszy św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Obecne będą symbole Dni – Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani i Krzyż ŚDM. W czwartek 28 lipca na Błoniach Krakowskich zostanie powitany Ojciec Święty, który nazajutrz w tym samym miejscu poprowadzi Drogę Krzyżową. W sobotę 30 lipca odbędzie się czuwanie z Ojcem Świętym na terenie Campus Misericordiae w Wieliczce. ŚDM zakończy w niedzielę 31 lipca Msza św., podczas której papież ogłosi miejsce kolejnych centralnych obchodów ŚDM. Franciszek ma w Polsce odwiedzić także Częstochowę i Oświęcim.

Rok jubileuszowy bł. Karola de Foucauld

Trwa rok jubileuszowy poświęcony błogosławionemu Karolowi de Foucauld (1858-1916) z okazji 100. rocznicy jego śmierci. Rozpoczęła go 1 grudnia 2015 w Nazarecie 24-godzinna modlitwa o pokój w 99. rocznicę śmierci błogosławionego. W ramach obchodów odbędzie się w Nazarecie spotkanie międzyreligijne i uroczystości liturgiczne 1 grudnia 2016 - dokładnie w 100. rocznicę śmierci. Również w rodzinnej Francji odbędą się w tym czasie liczne uroczystości rocznicowe, zwłaszcza w diecezji Viviers (Ardech) w południowo-wschodniej części kraju, gdzie ten były żołnierz i geograf przyjął święcenia kapłańskie w 1901 roku.

Reklama

Beatyfikowany 13 listopada 2005 r. Karol de Foucauld pochodził z francuskiej rodziny arystokratycznej. W wieku 16 lat stracił wiarę i prowadził wesołe, hulaszcze życie. Dzięki koneksjom rodzinnym został oficerem armii francuskiej. Walczył w Algierii, wkrótce jednak zwolnił się z wojska, aby odbyć podróż po Maroku. Poruszyła go głęboka wiara miejscowych muzułmanów i niebawem sam rozpoczął poszukiwania duchowe, które doprowadziły go do odkrycia na nowo Jezusa Chrystusa. Nawrócenie, które przeżył, było tak radykalne, że postanowił zamieszkać wśród opuszczonych i biednych, dzieląc we wszystkim ich los, modląc się i praktykując ascezę. Do końca życia pozostał wśród Tuaregów - ubogich koczowników z pustyni w Afryce Północnej. Byli muzułmanami, a on nigdy nie usiłował ich nawracać na wiarę katolicką. Cieszył się ich przyjaźnią i szacunkiem. 1 grudnia 1916 zastrzelił go członek islamskiej sekty sufickiej sanusijja.

Kanonizacja bł. Matki Teresy z Kalkuty

Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych ogłosiła 17 grudnia dekret o uznaniu cudu za wstawiennictwem bł. Matki Teresy, co otwiera drogę do jej kanonizacji. Nie jest jeszcze znana jej data i miejsce. Prezydium episkopatu Indii poprosiło papieża, aby kanonizował założycielkę Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości w Kalkucie, gdzie pracowała przez pół wieku.

Matka Teresa przyszła na świat jako Anjezë Gonxha Bojaxhiu 26 sierpnia 1910 r. w Skopje, lecz urodziny zawsze obchodziła następnego dnia, gdy została ochrzczona. Mając 18 lat wstąpiła do zgromadzenia loretanek. Rok później wyjechała do Indii, gdzie była nauczycielką w szkole dla dziewcząt. Chcąc się zajmować ludźmi najbiedniejszymi i najbardziej opuszczonymi, założyła w 1949 r. Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości. Obecnie liczy ono ponad 5 tys. członkiń w 133 krajach na wszystkich kontynentach. W 1963 r. Matka Teresa założyła męskie Zgromadzenie Braci Misjonarzy Miłości. W 1979 otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Zmarła 5 września 1997 r. w Kalkucie. Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną 19 października 2003 r.

Reforma Kurii Rzymskiej

Trwają prace nad reformą Kurii Rzymskiej. W 2015 pięciokrotnie zbierała się dziewięcioosobowa Rada Kardynałów ( K-9), która pomaga w tym dziele papieżowi. Franciszek podjął już decyzję o utworzeniu dwóch nowych dykasterii. Pierwsza przejmie kompetencje dotychczasowych instytucji kurialnych zajmujących się świeckimi, rodziną i życiem, druga zaś - sprawiedliwością, pokojem i migracjami. Członkowie K-9 omawiają też sprawy synodalności i decentralizacji Kościoła. Ojciec Święty zapewnił, że reforma centralnych urzędów Kościoła „będzie kontynuowana z determinacją, jasnością i stanowczością”. Ponadto trwają prace nad reformą ekonomiczną Kurii Rzymskiej ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowania Sekretariatu ds. Komunikacji. Będzie to jedna z największych watykańskich instytucji, zatrudniająca w sumie ok. 700 osób, które pracują odpowiednio m.in. w Radiu Watykańskim, dzienniku "L’Osservatore Romano", drukarni i księgarni wydawniczej. Kolejne spotkanie Rady Kardynałów z papieżem odbędzie się w lutym 2016 r.

Adhortacja o powołaniu i misji rodziny

Posynodalna adhortacja apostolska papieża Franciszka o powołaniu i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym ma się ukazać w lutym 2016 roku. Informację taką podał włoski watykanista Andrea Tornielli, powołując się na „godne zaufania źródła” w Watykanie. Będzie ona ostatecznym wynikiem dwóch zgromadzeń Synodu Biskupów nt. rodziny - nadzwyczajnego z października 2014 i zwyczajnego, które obradowało w rok później. Ma to być dokument obszerny, który potwierdzi rolę rodziny złożonej z mężczyzny i kobiety jako głównej komórki społeczeństwa. Według Torniellego, w pisaniu adhortacji pomagają papieżowi: dyrektor jezuickiego pisma „La Civilta Cattolica” o. Antonio Spadaro, prał. Pierangelo Sequeri, kierujący Wydziałem Teologicznym Włoch Północnych w Mediolanie i współpracownik sekretarza generalnego Synodu, kard. Lorenzo Baldisseriego, a także zaufany człowiek Franciszka - rektor Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego Argentyny w Buenos Aires abp Víctor Manuel Fernández.

2015-12-31 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Europa stopniowo łagodzi ograniczenia udziału wiernych w nabożeństwach

[ TEMATY ]

Kościół

Adobe.Stock.pl

W ostatnich dniach niektóre państwa w Europie zaczynają stopniowo łagodzić surowe przepisy wprowadzone na czas pandemii koronawirusa. Powoli przywracane są nabożeństwa z udziałem wiernych, choć jeszcze na ściśle określonych zasadach.

Austria: Podziel się cytatem od 15 maja będą możliwe liturgie otwarte dla wiernych. Według podanych informacji, na jednego uczestnika powinno przypadać 10 metrów kwadratowych powierzchni świątyni, przy czym musi być zachowany co najmniej 2-metrowy odstęp między osobami. Np. w katedrze św. Szczepana w Wiedniu, której powierzchnia wynosi 3 tys. m. kw., będzie mogło przebywać jednocześnie 300 osób. Normalnie świątynia może pomieścić nawet pięć tysięcy. Podczas całego nabożeństwa wierni muszą mieć maski zakrywające nos i usta jako barierę przeciwko infekcji kropelkowej. Nie dotyczy to dzieci do szóstego roku życia. Na tej podstawie episkopat opracowuje szczegółowe przepisy.
CZYTAJ DALEJ

Aptekarka odmówiła sprzedaży specyfiku "dzień po" klientce. Co było dalej?

2025-04-10 10:22

[ TEMATY ]

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Pigułka dzień po

Pigułka dzień po

W środę Sąd Najwyższy pozostawił bez rozpoznania kasację krakowskiej farmaceutki od orzeczenia sądu aptekarzy. Orzeczenie uznające za przewinienie dyscyplinarne odmowę z powodów światopoglądowych sprzedaży pigułki "dzień po" klientce z receptą jest ostateczne.

"SN uznał, że wniesiona w tej sprawie kasacja jest niedopuszczalna z mocy ustawy, co obligowało sąd do pozostawienia jej bez rozpoznania" - powiedział sędzia SN Marek Siwek.
CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas podczas Mszy w rocznicę katastrofy smoleńskiej: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

2025-04-10 20:43

[ TEMATY ]

Warszawa

Abp Adrian Galbas

rocznica katastrofy

PAP/Radek Pietruszka

“Dziś czujemy się duchowo związani z ofiarami ludobójstwa Katynia i z ofiarami katastrofy lotniczej spod Smoleńska. To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości” - mówił abp Adrian Galbas, który przewodniczył Mszy o pokój, w rocznicę zbrodni katyńskiej i 15 rocznicę katastrofy smoleńskiej. W liturgii udział wziął prezydent Andrzej Duda z małżonką.

- Dziś czujemy się duchowo związani z ofiarami ludobójstwa Katynia i z ofiarami katastrofy lotniczej spod Smoleńska. To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości. „W cierpieniu jesteśmy najbardziej sobą, pisał ks. Józef Tischner. Tam się kończy polityka, a zaczyna człowiek.” Byłem parę lat temu na cmentarzu w Katyniu, a potem pojechałem na miejsce lotniczej katastrofy. To było jedno z tych zdarzeń, które wbiły się w moje serce i w moją pamięć w sposób głęboki i niezatarty. Nie chcą stamtąd wyjść - mówił w kazaniu abp Galbas.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję