1 września. „To, co wydarzyło się 64 lata temu, powinno stać się dla nas pouczeniem, aby nigdy więcej nie powtórzyła się podobna tragedia” - powiedział bp Stefan Regmunt. W rocznicę wybuchu II wojny światowej w katedrze legnickiej została odprawiona Msza św. W homilii bp Regmunt przypomniał, że budowę pokoju trzeba rozpocząć od odnowy własnego serca. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele środowisk kombatanckich, wojska oraz więźniowie obozów koncentracyjnych. Nie zabrakło delegacji władz lokalnych i mieszkańców Legnicy. Po Mszy św. pod tablicą upamiętniającą ofiary wojny złożone zostały kwiaty.
2 września. Zakończył się trzyletni remont kościoła pw. Świętej Trójcy w Boguszowie Gorcach. Z tej okazji parafię odwiedził biskup legnicki Tadeusz Rybak. Podczas uroczystej Mszy św. Biskup Rybak wyraził swoje uznanie dla proboszcza i parafian. „Podziwiam ich, że w dzisiejszych trudnych czasach podjęli się tak trudnego zadania. To świadczy o ich kulturze” - powiedział Biskup Legnicki. XVIII-świątynia była już bardzo złym stanie. Najpoważniejsze zniszczenia poczyniła woda. Z góry przeciekał dach, natomiast mury nasiąkały wilgocią z powodu nieprawidłowego wykonania odwodnienia. Teraz najważniejsze prace zostały już wykonane. Dach jest naprawiony, mury osuszone, zrobiono też właściwy drenaż. Dodatkowo na elewację położono tynki renowacyjne, które utrzymują w murach optymalną wilgotność.
6 września. Rok 2003 ogłoszony został Europejskim Rokiem Osób Niepełnosprawnych. W ten sposób chciano zwrócić uwagę m.in. na potrzeby tych ludzi. Ponad 3, 5 tysiąca osób zjechało do Krzeszowa w Diecezji Legnickiej na doroczną pielgrzymkę niepełnosprawnych. Spotkanie to należy do największych w Polsce. Po raz czwarty pielgrzymce przewodniczył biskup legnicki Tadeusz Rybak. Jak zgodnie twierdzą niepełnosprawni, takie pielgrzymki są bardzo potrzebne. Pozwalają bowiem choć na trochę wyrwać się z przysłowiowych czterech ścian. Osoby niepełnosprawne ruchowo, umysłowo, niedowidzący i niedosłuszący przyjechały do Krzeszowa, by wspólnie pomodlić się i pobawić. A atrakcji nie brakowało. Niepełnosprawni mieli okazję m.in. obejrzeć sztukę teatralną „Miasto Aniołów” w wykonaniu aktorów na szczudłach, a na odważnych czekały loty balonem. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem „Umiłować Chrystusa we wspólnocie z osobami niepełnosprawnymi”.
7 września. Na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy koło Strzegomia, o godz. 12.00, została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji ofiar II wojny światowej. Wzięli w niej udział byli więźniowie, kombatanci, władze wojewódzkie, samorządowe oraz harcerze. Biskup legnicki Tadeusz Rybak, który przewodniczył uroczystości, powiedział, że pamięć o tych tragicznych wydarzeniach musi trwać. Obóz ten należał do najcięższych obozów pracy. Więźniowie różnych narodowości pracowali w miejscowym kamieniołomie. To była mordercza praca i nieludzkie traktowanie - tego nie da się zapomnieć - mówią byli więźniowie obozu Gross-Rosen. Szacuje się, że przez Gross Rosen przeszło 125 tys. więźniów - 40 tys. z nich zostało tam zamordowanych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu