Tradycją Gimnazjum im. Maksymiliana Binkiewicza w Wieluniu jest Wigilia, wspólnie obchodzona przez uczniów, nauczycieli i rodziców. Przygotowują ją wszyscy i przybywają na nią całe rodziny. Dlatego „wieczór wigilijny” jest tutaj naprawdę rodzinny i wyjątkowy, co podkreślają zapraszani na ten wieczór goście i licznie przybywający absolwenci, którzy mówią, że nie mogą nie przyjść na ten magiczny szkolny wieczór. W br. swoją obecnością zaszczycili szkolną wigilię: radne Honorata, Freus i Bożena Żurek, wszyscy pracownicy szkoły oraz dyrekcja Katolickiego Liceum im. Teodora Kubiny. Uroczystego charakteru wigilijnym zamyśleniom dodała przepiękna dekoracja, dzieło uczniów i nauczycieli oraz motto: Narodził się Bóg, /aby człowiek mógł/ narodzić się do Nieba…/.
Reklama
Tradycyjną wieczerzę z odczytaniem fragmentu Ewangelii i dzieleniem się opłatkiem poprzedził występ szkolnego chóru w krótkim koncercie kolęd i sztuka teatralna „ O odnalezionym blasku betlejemskiej gwiazdy”, przygotowana przez polonistkę dr Dorotę Eichstaedt. Sztuka idealnie zgrała się z mottem wypisanym na świątecznej dekoracji. Poruszając problem samotności i wykluczenia nastolatki( Lusia) przez grono koleżanek, ze względu na swoją inność, wynikającą z biedy, ukazuje dwa światy: nastolatek mających wszystko i tej, którą stawiają poza nawiasem, bo nie pasuje do nich strojem, innym myśleniem, uczuciowością… Trzeba jednak było choroby jednej dziewcząt z zamkniętego klanu( Laura), choroby, która zmusiła niejako do innego spojrzenia na tę wykluczoną, a nawet do nawiązania kontaktów z nią przez Internet i spotkania w miejscu, z którego wcześniej ją wyrzucano. Później, w wigilijne popołudnie Lusia zabiera Laurę i jej siostrę do hospicjum. Widok chorych dzieci, które mimo choroby cieszą się na chwilę narodzin Chrystusa, taniec dziewczynki, która nie ma nóg, lecz protezy i przekazane prawdy: „życie jest darem”, powinieneś, powinnaś zrozumieć, że prawdziwe Boże Narodzenie będzie wtedy, gdy Chrystus narodzi się w twoim sercu, zmusiły obecnych na Wigilii do głębszej refleksji nad życiem, które może być wartościowe, albo zupełnie pozbawione sensu … Za przepiękną sztukę, poruszającą tak ważki problem samotności i wykluczenia podziękowała Przewodnicząca Komisji Oświaty, radna Bożena Żurek, życząc wszystkim zebranym odnalezienia blasku betlejemskiej gwiazdy, która pomoże narodzić się do Nieba.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jeszcze jedna kolęda, zagrana przez ucznia Szymona Kaczmarka i na scenie, z zapaloną świecą, pojawiła się pani dyrektor Marzena Kowalska oraz przedstawiciel rodziców. Został odczytany fragment Ewangelii wg św. Łukasza o narodzeniu Pana Jezusa. W miejsce tradycyjnej homilii dyrektor Marzena Kowalska odczytała list chorej uczennicy Żanety, przebywającej w Szpitalu Kopernika w Łodzi, list napisany rękami matki, bo Żaneta nie jest w stanie pisać sama oraz list SMS od siostry mamy Żanety, na stałe mieszkającej w Austrii. Słowa obydwu listów to wyraz wdzięczności rodziny chorej uczennicy skierowane do dyrekcji, grona nauczycielskiego, kolegów i koleżanek Żanety za wszystko, co zrobili do tej pory i co czynią każdego dnia, nie pozostawiając w chorobie ani Żanety, ani jej matki. Wzruszające było zaproszenie do stoiska Caritas, z wyrobami świątecznymi, wykonanymi przez uczniów i rozprowadzanych, jako pomoc dla chorej koleżanki, z nieśmiałą prośbą o najdrobniejsze wsparcie.
Życzenia radosnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia przekazane przez gości, panią dyrektor, zapoczątkowały radosny moment dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń. Spotkanie zakończyło się podsumowaniem konkursu świątecznego na najładniej wykonaną kartę świąteczną i podziękowaniem dla rodziców za pomoc w przygotowaniu Wigilii i za obecność…