Rekolekcje adwentowe dla pracowników „Niedzieli” w dniach 14-15 grudnia przeprowadził ks. dr Jarosław Krzewicki, kanonista, prawnik i teolog z Rzymu, który w naukach rekolekcyjnych skupił się m. In. na temacie odwagi wiary, nadziei i relacji międzyludzkich.
Mszę św. z Metropolitą częstochowskim koncelebrowali kapłani pracujący w redakcji „Niedzieli” i edycjach diecezjalnych tygodnika. W Mszy św. Wzięli udział redaktorzy „Niedzieli” z Częstochowy i z Polski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii abp Depo podkreślił, że „trzeba służyć Bogu i człowiekowi poprzez prawdę”. Odnosząc się do postaci św. Jana Chrzciciela abp Depo zauważył, że „ w sercu człowieka pojawiają się pytania na podobieństwo pytań Jana Chrzciciela znad Jordanu” – Każdy z nas chce odpowiedzi na pytania dotyczące naszego życia, a często także cierpienia – mówił abp Depo i dodał, że „bardzo często trzeba przechodzić przez ciemności wiary, żeby dotrzeć do szczytu”.
„Modlitwa, która jest spotkaniem i uzgodnieniem dwóch pragnień, tego Bożego i ludzkiego, daje moc, by sprostać każdej próbie życia aż do śmierci” – kontynuował Metropolita częstochowski.
Arcybiskup przypomniał, że „największą moc i siłę daje Eucharystia” – To jest Chrystus, który nas zbawia i dźwiga. W tym czasie odkrywamy Go coraz bardziej w tajemnicy miłosierdzia – przypomniał arcybiskup.
Reklama
Przewodniczący Rady ds. środków społecznego przekazu Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że „świat współczesny oferuje nam wolność od Boga, od Chrystusa, od prawdy i moralności” – Kościół nie jest przyjmowany w tym świecie na płaszczyźnie wiary, ale jako instytucja. Kościół dla tego świata byłby wygodny jako relikt przeszłości – mówił abp Depo i dodał, że „także w Polsce Ewangelia spychana jest na bok w imię demokracji”.
Wskazując na rolę mediów katolicki abp Depo zauważył, że „utraciliśmy pamięć, bo jest nas wciąż mało w katolickich środkach społecznego przekazu”.
Odnosząc się do sytuacji w Polsce i w Europie Metropolita częstochowski przypomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Gnieźnie w 1997 r. „Człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa. Dlatego mur, który wznosi się dzisiaj w sercach, mur, który dzieli Europę, nie runie bez nawrotu ku Ewangelii. Bez Chrystusa nie można budować trwałej jedności. Nie można tego robić, odcinając się od tych korzeni, z których wyrosły narody i kultury Europy i od wielkiego bogactwa minionych wieków. Jakże można liczyć na zbudowanie „wspólnego domu” dla całej Europy, jeśli zabraknie cegieł ludzkich sumień wypalonych w ogniu Ewangelii, połączonych spoiwem solidarnej miłości społecznej, będącej owocem miłości Boga?” – mówił wówczas Jan Paweł II.
Na zakończenie abp Depo zaapelował do dziennikarzy „Niedzieli” „o miłość do Ewangelii, Krzyża, Kościoła i Jego pasterzy”.
Na zakończenie Mszy św. Lidia Dudkiewicz redaktor naczelna „Niedzieli” podziękowała metropolicie częstochowskiemu za „stałą i ojcowską obecność w redakcji oraz wierne umacnianie całej wspólnoty „Niedzieli” słowami nadziei i prawdy”.
Reklama
Po Mszy św. metropolita częstochowski podzielił się z pracownikami redakcji opłatkiem. Abp Depo poświęcił również figurkę Dzieciątka Jezus z Pragi, którą dla kaplicy redakcyjnej pw. Matki Słowa i św. Jana Pawła II podarował ks. Piotr Krzemiński, proboszcz z parafii pw. św. Wawrzyńca diakona i męczennika w Borownie.
Następnie abp Wacław Depo wspólnie z abp seniorem Stanisławem Nowakiem dokonał poświęcenia i otwarcia nowej siedziby Księgarni „Niedzieli”.
„W czasie, kiedy w Polsce obchodzimy Jubileusz 1050. rocznicy Chrztu naszej Ojczyzny, warto przypomnieć sobie, że formacja ludzkiego serca i pogłębienie wiary zakłada również stałą formację intelektualną” – mówił ks. dr Jerzy Bielecki, zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli”, dziękując za poświecenie i otwarcie nowej księgarni.
W otwarciu Księgarni „Niedzieli” wzięli udział m. in. pracownicy tygodnika oraz kapłani m. in. ks. dr Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie i ks. prof. Zbigniew Wit.