- Płonący płomień ma być znakiem zjednoczenia w modlitwie, wdzięczności za łaskę wiary i prośby o rozpalenie ducha apostolstwa - wyjaśnia ks. Szymon Stułkowski, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP.
Błogosławieństwo i przekazanie świec jest elementem ogólnopolskiego programu obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, które rozpoczynają się wraz z nowym rokiem liturgicznym w ostatnią niedzielę listopada. Hierarchowie przekazali świece delegacjom z poszczególnych parafii. Znajdą się one we wszystkich polskich świątyniach, stając się znakiem obchodzonego jubileuszu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podczas wspólnej modlitwy duchowieństwa i wiernych archidiecezji przemyskiej abp Michalik podkreślił doniosłość Chrztu Polski, a zarazem wymienił zobowiązania z niego wynikające. "To sam Bóg pokoju wkroczył żeby nas uświęcić aby napełnić nas łaską Ducha Świętego, łaską zbawienia, aby nasze dusze i nasze ciała zaowocowały na przyjście Pana naszego Jezusa Chrystusa".
Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz przypomniał zgromadzonym w katedrze wiernym, że "pośród mroków pogaństwa zajaśniało światło". "To był początek nowej cywilizacji przewyższającej wszystkie inne, bo opartej na miłości Boga i człowieka" – podkreślił biskup.
Biskupi otrzymali świece w środę, podczas corocznych rekolekcji episkopatu, odbywających się na Jasnej Górze. Podczas obrzędu w kapicy Matki Bożej Jasnogórskiej przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki przypomniał, że „Chrzest Polski był wprowadzeniem w nowy świat”. – To wydarzenie niesie ze sobą doświadczenie wiary, która przekłada się na postawy moralne widoczne także w życiu gospodarczym, społecznym i kulturalnym – powiedział abp Gądecki i dodał, że „świeca jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski będzie rozświetlała wymiary społeczne i indywidualne naszego życia”.
Przygotowania do jubileuszu Chrztu Polski są jednym z głównych wątków nowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce "Nowe życie w Chrystusie". W ramach obchodów rocznicowych duszpasterze w homiliach i konferencjach będą jeszcze mocniej eksponować tematykę sakramentu chrztu. Szczególną formę będą mieć nabożeństwa eucharystyczne celebrowane w każdą pierwszą niedzielę miesiąca mające formułę tzw. "Drogi chrzcielnej", wtajemniczającej w prawdy życia chrześcijańskiego. Tematyka chrzcielna będzie też obecna w trakcie rekolekcji wielkopostnych oraz w Wigilię Paschalną, kiedy to wszyscy zgromadzeni uroczyście odnowią przyrzeczenia chrzcielne.