Zauważając zaangażowanie niemieckiego Kościoła w działalność na polu socjalnym, charytatywnym i oświatowym, Franciszek wskazał na potrzebę zapewnienia jej katolickiego profilu. Zalecił też biskupom troskę o wydziały teologiczne, podkreślając konieczność wierności nauczaniu Kościoła.
W przesłaniu Ojciec Święty przypomniał, że znacznie zmalało w Niemczech przystępowanie do sakramentów i liczba powołań. Tam, gdzie jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku w coniedzielnej Mszy uczestniczyli wszyscy wierni, dziś często jest ich mniej niż 10 proc. i przestano się spowiadać. Coraz mniej katolików bierze ślub kościelny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Franciszek zwrócił też uwagę na tendencję do instytucjonalizacji, tworzenia nowych struktur, dla których brakuje wiernych, i ufania doskonałej organizacji. Wskazał na potrzebę osobistego świadectwa życia i „duszpasterskiego nawrócenia”, by w żyjącym duchem światowości społeczeństwie otwierać nowe drogi i formy katechezy. Biskup ma być „nauczycielem wiary przekazywanej i przeżywanej we wspólnocie Kościoła powszechnego” – podkreślił papież.
Zachęcił do ożywienia życia sakramentalnego, zwłaszcza spowiedzi, do czego może być okazją zbliżający się Jubileusz Miłosierdzia. Wezwał też Kościół katolicki w Niemczech do wyraźnej obrony ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.