XXVI Pielgrzymka Rzeszowska na Jasną Górę
Od 4 do 13 sierpnia trwała XXVI Piesza Pielgrzymka Rzeszowska na Jasną Górę. Rozpoczęła ją Msza św. odprawiona na placu przed kościołem farnym. Liturgii przewodniczył bp Kazimierz Górny. W tym roku w pielgrzymce wzięło udział ok. 3200 osób zebranych w 13 grupach: św. Jadwigi, św. Andrzeja, św. Wojciecha, św. Urszuli, bł. Karoliny, św. Maksymiliana, św. Józefa Sebastiana, św. Kingi, św. Stanisława, św. Jana z Dukli, św. Alberta, św. Kazimierza i św. Barbary. Po raz pierwszy zorganizowano też dwie grupy duchowe: ks. Jana Balickiego (Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie), której przewodnikiem był ks. Jacek Kaszycki oraz św. o. Pio (Szpital nr 1 w Rzeszowie) kierowanej przez ks. Eugeniusza Królika, długoletniego dyrektora pielgrzymki. Pątnikom towarzyszyło hasło: „Różaniec szkołą miłości”. Tematyka kazań skupiała się wokół uczynków miłosierdzia wobec ciała i duszy. Trzeciego dnia pielgrzymi uczestniczyli w Małcu w nabożeństwie za Ojczyznę. Przewodniczył mu kanclerz ks. Jan Szczupak. We Mszy św. w Kozubowie wziął udział ordynariusz kielecki bp Kazimierz Ryczan, który wygłosił również homilię. Tegoroczne nabożeństwo pokutne odbyło się w Janowie. Podczas jego trwania bp Edward Białogłowski podsumował pielgrzymkę, dziękował jej organizatorom i pątnikom. 10-dniowe pielgrzymowanie zakończyła dziękczynna Eucharystia odprawiona na Jasnej Górze.
Doroczny odpust w Kalwarii Pacławskiej
Reklama
W sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla przez kilka dni trwały obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Do sanktuarium przybyło kilka tysięcy pielgrzymów, także z diecezji rzeszowskiej. W tym roku w uroczystościach odpustowych uczestniczyło mniej niż zazwyczaj wiernych z Ukrainy. 23 maja zniesiono bowiem możliwość przekraczania granicy na zasadach uproszczonych. Uroczystości odpustowe rozpoczął tzw. dzień dróżek Pana Jezusa. Mszy św. przewodniczył metropolita przemyski abp Józef Michalik. Obchody zakończyła uroczysta Suma odpustowa z procesją eucharystyczną.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Uroczystości odpustowe w Borku Starym
Od 14 do 15 sierpnia w Borku Starym k. Rzeszowa odbywały się uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Przewodniczył im biskup pomocniczy diecezji przemyskiej Stefan Moskwa. Wcześniej licznie przybyli wierni z diecezji rzeszowskiej odśpiewali Nieszpory ku czci Matki Najświętszej. O 22.00
odmówiono Różaniec pokutny, a o północy odbyła się Pasterka maryjna. 15 sierpnia odprawiona została uroczysta Suma odpustowa z poświęceniem ziół.
„Pontyfikat przełomu tysiącleci”
We wrześniu w Tarnowie będzie można obejrzeć niecodzienną wystawę pt. Pontyfikat przełomu tysiącleci, poświęconą Papieżowi Janowi Pawłowi II.
Ma ona charakter objazdowy i została przygotowana z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II. Wystawę można było zwiedzać również na Jasnej Górze w Częstochowie i w Radomiu.
Na ekspozycję składa się 420 eksponatów - darów składanych Ojcu Świętemu w ciągu ostatnich 23 lat. Obiekty usystematyzowano w formie ciągu, poczynając od ciągu historycznego,
poprzez martyrologię narodu polskiego i obiekty które są ściśle związane z papieskimi pielgrzymkami.
„Góra Grosza 2003”
Już po raz czwarty rusza ogólnopolska akcja charytatywna „Góra Grosza 2003”. We wszystkich szkołach w całej Polsce będą zbierane monety od 1 do 50 groszy. Głównym celem akcji jest zebranie środków na tworzenie nowych rodzinnych domów dziecka i pogotowia rodzinnego. Wspierane też będą rodziny zastępcze oraz najbiedniejsze domy dziecka. Akcja ma też uświadomić dzieciom i młodzieży, że wspólnym wysiłkiem mogą pomóc swoim ubogim rówieśnikom. Organizatorem przedsięwzięcia jest Warszawskie Towarzystwo „Nasz Dom”. Tegoroczna zbiórka groszy trwać będzie od 13 do 17 października. W połowie września wszystkie szkoły w Polsce otrzymają pakiet informacyjny dotyczący przeprowadzenia akcji. Zgodnie z regulaminem, 4% wpływów przeznaczonych zostanie na nagrody dla szkół, które osiągną najlepsze wyniki w kraju i w poszczególnych województwach. W ubiegłym roku najlepsza w całej Polsce okazała się Szkoła Podstawowa w Klewie w województwie łódzkim. Z zebranych środków Towarzystwo „Nasz Dom” pomogło również trzem podkarpackim placówkom: Rodzinnemu Domowi Dziecka w Widaczu, Domowi dla Dzieci w Przemyślu oraz Domowi Dziecka w Nowej Sarzynie.