Cuda dokonują się, bo Bóg działa, a wtedy wszystko jest możliwe. Tak właśnie było w czasie 6. Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie. O tym, co cudownego zdarzyło w życiu Kościoła w tamtym okresie, zaświadczył ks. dr hab. Marian Duda. Wspominał on „6. Światowy Dzień Młodzieży - nowy cud częstochowski”: organizację, przeżycia i owoce. Jan Paweł II w pielgrzymce przez kontynenty wraz z młodymi świata pragnął zatrzymać się na polskiej ziemi, w Częstochowie, na Jasnej Górze w dniach 14-15 sierpnia 1991 r.
Wielkie spotkanie młodych z Zachodu i Wschodu zwołane po upadku komunizmu nie mieściło się tylko w granicach historii, było to zgromadzenie ludu Bożego, jakiego w Częstochowie nie było i pewnie nie będzie, nawiązywało do papieskiej idei, że Europa ma dwa płuca. Prelegent podkreślił, że pragnieniem Ojca Świętego było, aby ze Wschodu przybyło jak najwięcej pielgrzymów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Ta młodzież - jak opowiadał - mogła przyjechać bez paszportu, tzn. na podstawie listy potwierdzonej przez Kościół. Decyzja została podjęta przez b. premiera ZSRR Walentina Pawłowa. Nawet Komsomolcy z Moskwy uczestniczyli w spotkaniu. Po tę młodzież komitet wysłał pociągi z Częstochowy na terytorium przygraniczne. Czy to nie cud? - Projekt Młodzi ze Wschodu po latach może się wydawać szalony i nie wiem, czy udałoby się powtórzyć dzisiaj? - pytał ks. Duda. Wtedy było czuć, że ta młodzież tęskni za wolnością, chce być w „normalnym” świecie. Na zaproszenie Papieża odpowiedziało ok. 200 tys. młodych ze Wschodu, w sumie ok. 2 mln młodych z ok. 100 krajów.
Ks. Duda mówił także o tzw. cudzie Afryki: znanym geście młodej Sudanki, która po wygłoszeniu świadectwa o prześladowaniach Kościoła w jej kraju pokonała kordony służb specjalnych, by dotrzeć do papieża. On przygarniał cierpianych chrześcijan i zrozumiał ich ból.
Organizacja
Trud organizacji i odpowiedzialność we współpracy z Papieską Radą Świeckich wziął na siebie Kościół częstochowski wraz z Sanktuarium Jasnogórskim i władzami świeckimi zarówno miejskimi, jak i wojewódzkimi. Powstał więc Kościelny Komitet Organizacyjny 6. ŚDM, którego przewodniczącym został ks. Marian Duda. Prace komitetu miały na celu m.in.: informowanie o spotkaniu w kraju, aby ta wiadomość dotarła do młodzieży polskiej, według zamiaru Papieża, promocję idei ŚDM, przygotowanie duszpastersko-katechetyczne, tzw. duchowe pielgrzymki, opracowanie programu przebiegu spotkania, wyznaczenie kościołów do katechez dla poszczególnych grup językowych, zorganizowanie kulturalnych imprez towarzyszących, opracowanie nabożeństw od strony liturgicznej i artystyczno-muzycznej (ks. Kazimierz Szymonik i o. Jan Góra), Apelu Jasnogórskiego Młodych oraz Eucharystii Młodych Świata, troskę o logistykę, zakwaterowanie, współpracę z wszystkimi szkołami, placówkami oświatowymi, parafiami, zakładami pracy, wojskiem, harcerstwem, organizacjami społecznymi itp. Przygotowaniem były piesze pielgrzymki, Międzynarodowe Forum Młodych, dni katechez, które dla młodzieży polskiej odbywały się w ich obozowiskach diecezjalnych rozsianych wokół Częstochowy, a dla młodzieży zagranicznej w Częstochowie.
Przesłanie
Ks. Duda jako przesłanie przypomniał słowa bł. Jana Pawła II: „Pan pobłogosławił w sposób nadzwyczajny 6. Światowy Dzień Młodzieży. Dziękując opatrzności Bożej za duchowe owoce, jakie to światowe spotkanie młodzieży przyniosło nie tylko dla Kościoła, ale również dla całej ludzkości. Jakże gorąco pragnę, aby powiew Ducha Świętego, jaki odczuliśmy w Częstochowie, rozprzestrzenił się na cały świat! Byłem niezmiernie szczęśliwy, gdy widziałem liczne rzesze młodych, przybyłych ze Wschodu i z Zachodu, z Północy i z Południa, którzy spotkali się po raz pierwszy, złączeni przez Ducha Świętego więzami modlitwy. Przeżyliśmy historyczne wydarzenie, wydarzenie o ogromnym znaczeniu dla historii zbawienia, które rozpoczęło nowy etap na drodze ewangelizacji”. Spotkanie młodych było niepowtarzalnym fenomenem, zgodnie z pragnieniem Jana Pawła II stało się wydarzeniem historycznym rzutującym na przyszłość świata i Kościoła. W owe pamiętnie dni całe miasto stało się wielkim, otwartym, bezpiecznym domem. Istny cud. 12 listopada ks. dr hab. Marian Duda przedstawił prezentację multimedialną pt. „6. Światowy Dzień Młodzieży - nowy cud częstochowski” w ramach cyklu „Czwartki w św. Zygmuncie”. Organizatorzy to parafia św. Zygmunta w Częstochowie i Duszpasterstwo Środowisk Twórczych. Wśród zebranych połowę sali stanowiła młodzież.