Reklama

Niedziela Częstochowska

Pogrzeb ks. prał. Józefa Franelaka

[ TEMATY ]

pogrzeb

Marian Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Wpatrujemy się w tajemnicę Matki, która przyjmuje martwe ciało swojego Syna, Odkupiciela. W tę tajemnicę wpisujemy życie, posługę, cierpienie i śmierć ks. Józefa Franelaka” - mówił 7 listopada abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który przewodniczył w kościele pw. św. Jakuba Ap. w Częstochowie Mszy św. pogrzebowej w intencji zmarłego 5 listopada ks. prał. Józefa Franelaka, gorliwego propagatora kultu św. Jakuba apostoła.

Mszę św. koncelebrowało blisko 150 kapłanów, na czele z ks. inf. Marianem Mikołajczykiem, ks. kan. Stanisławem Mendakiewiczem, proboszcze parafii św. Jakuba Ap. w Częstochowie, ks. prał. Eugeniuszem Wieczorkiem i ks. prał. Marianem Wojcieszakiem, dziekanem dekanatu św. Zygmunta w Częstochowie. Na uroczystości pogrzebowe przybyły siostry zakonne, przedstawiciele bractw i stowarzyszeń katolickich z Bractwem Eucharystycznym, Akcją Katolicką i Żywym Różańcem, przedstawiciele władz samorządowych, z Ryszardem Stefaniakiem zastępcą prezydenta Częstochowy, instytucji społecznych i kultury, redaktorzy i pracownicy „Niedzieli" na czele z Lidią Dudkiewicz, redaktor naczelną Tygodnika, kombatanci, rodzina i bliscy zmarłego kapłana oraz rzesza wiernych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na uroczystościach obecne były poczty sztandarowe: Straży Miejskiej w Częstochowie, Akcji Katolickiej, Ogólnokształcącego Liceum im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie. Liturgię ubogacił śpiew chóru parafialnego.

Reklama

W homilii abp Depo podkreślił, że „zmarły kapłan był przewodnikiem na drogach wiary” - Czy życie człowieka może być spełnione w wymiarach doczesności pomiędzy godziną narodzin a godziną śmierci? - pytał abp Depo.

„Życie człowieka spełnia się w Bogu i niespokojne jest serce człowieka dopóki nie spocznie w Bogu” - kontynuował abp Depo.

Metropolita Częstochowski przypomniał, że „kapłaństwo jest darem dramatycznej tęsknoty Boga za człowiekiem”. - Jest darem, który przejawia się poprzez zmaganie się o wierność Bogu dla innych - mówił Metropolita Częstochowski i dodał, że „być kapłanem dla księdza Józefa oznaczało być tłumaczem Bożych tajemnic dla współczesnego człowieka”.

„Życie zmarłego kapłana pokazało, że Ewangelia nie jest jedynie przekazem treści, które mogą być poznane, ale jest spotkaniem z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym” - mówił Arcybiskup i dodał, że „to Chrystus dodawał siły temu kapłanowi w trosce o człowieka”.

Odnosząc się do tajemnicy Eucharystii Arcybiskup zaznaczył, że „jest ona pochwałą człowieczeństwa zmarłego kapłana”. - Eucharystia jest pochwałą Chrystusowego kapłaństwa, jest pochwałą chrześcijańskiej nadziei, bo co innego możemy przeciwstawić pokusie rozpaczy - doda abp Depo.

„Niech Krew Chrystusa, która pulsowała w jego kapłańskim sercu wyprasza nowe powołania kapłańskie” - wołał abp Depo.

Metropolita Częstochowski przybliżył również poszczególne etapy życia zmarłego kapłana, wskazując na jego pokorę i skromność.

Reklama

Zmarłego w okolicznościowych przemówieniach pożegnali: Ks. prał. Eugeniusz Wieczorek, który podkreślił, że „zmarły kapłan był otwarty i zwyczajny”, ks. prał. Marian Wojcieszak, który przytoczył słowa „Testamentu” ks. prał. Józefa Franelaka, w których zmarły wyraził wdzięczność biskupom częstochowskim, kapłanom i wiernym z parafii, w których pracował.

Zmarłego w imieniu parafian pożegnał Jerzy Gawroński, który podkreślił, że „zmarły ks. Józef był przyjacielem, stojącym bardzo blisko drugiego człowieka”.

Na zakończenie ks. Stanisław Mendakiewicz proboszcz parafii dał świadectwo, że ks. Franelak był człowiekiem skromnym. - Zatrwożyło się serce nasze na wiadomość o jego śmierci. Nasze zatrwożenie składamy w Bogu. Jego kapłaństwo to były lata troski o Kościół i życie religijne wiernych - mówił ks. Mendakiewicz.

Po Mszy św. ciało zmarłego kapłana zostało przewiezione do rodzinnej parafii w Lipnku, gdzie Mszy św. w kościele pw. św. Andrzeja Boboli przewodniczył abp senior Stanisław Nowak.

Następnie ciało zmarłego kapłana zostało złożone w grobowcu na cmentarzu parafialnym.


Reklama

Ks. prał. Józef Franelak urodził się 24 listopada 1936 r. w Lipniku, w ziemi wieluńskiej, w rodzinie Stefana i Cecylii z d. Błasiak. Sakrament chrztu św. otrzymał w kościele parafialnym w Siemkowicach. Naukę w szkole podstawowej ze względu na II wojnę światową kontynuował od 1945 r. W 1952 r. rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Duchownym. Maturę zdał w 1956 r. Następnie w latach 1956-1961 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk drugiego biskupa ordynariusza częstochowskiego Zdzisława Golińskiego w katedrze częstochowskiej pw. Świętej Rodziny 29 czerwca 1961 r.

Po święceniach ks. Franelak otrzymał nominacje na wikariusza parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Dobryszycach. Do parafii zgłosił się 24 sierpnia 1961 r., ale w międzyczasie bp Goliński podjął inną decyzję. Ks. Franelak otrzymał nominację na wikariusza w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Sosnowcu-Nowym Sielcu. Następnie został przeniesiony do parafii Czastary w powiecie wieruszowskim. Po trzech latach pracy w parafii Czastary otrzymał nominację na wikariusza do parafii Ruda k. Wielunia.

W czerwcu 1966 r. ks. Franelak otrzymał nominację na wikariusza w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi Piaskach w Zagłębiu Dąbrowskim. Pracował tu przez 5 lat. Następnie ks. Franelak został przeniesiony do Wieruszowa. Będąc w Wieruszowie podjął dalsze studia specjalistyczne z zakresu teologii (homiletyki) we Wrocławiu. Pracę licencjacką nt. „Udział świeckich w przepowiadaniu w Kościele współczesnym” pisał pod kierunkiem ks. prof. Juliana Michalca. Tytuł licencjata teologii otrzymał w listopadzie 1978 r. Od 1974 r. pracował na wikariacie św. Rodziny w Częstochowie. 17 października 1978 r. otrzymał nominację na proboszcza parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie-Grabówce. Będąc proboszczem do 1993 r., wybudował na Grabówce kościół.

Reklama

W latach 1993-2011 był proboszczem parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. W okresie pasterzowania ks. Franelaka w parafii św. Jakuba pogłębił się m.in. kult Eucharystii. Powstało Bractwo Eucharystyczne przy parafii. Odnowiony został również kult św. Jakuba Apostoła. Staraniem ks. Franelaka na placu przy kościele w lipcu 2010 r., z racji Roku św. Jakuba, stanął monument i figura św. Jakuba - patrona pielgrzymów, parafii, Europy.

Obchodząc w 2011 r. 50. rocznicę swojego kapłaństwa, na obrazku wypisał słowa: „Zmiłuj się nade mną Boże, w łaskawości swojej” (Ps 51,3). Jak sam podkreślał, słowa te towarzyszyły mu przez całe życie w posłudze kapłańskiej.

Po przejściu na emeryturę ks. Franelak pozostał nadal przy parafii św. Jakuba, pomagając w duszpasterstwie, szczególnie jako gorliwy spowiednik.

Ks. Franelak otrzymał m.in. „Mater Verbi” - Nagrodę Redaktora Naczelnego „Niedzieli” oraz Medal od Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej i Dyplom Laureata w Konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków, przyznany parafii św. Jakuba w Częstochowie przez Służby Ochrony Zabytków w Katowicach.

Zmarł 5 listopada 2015 r.

2015-11-07 14:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Gdyni odbył się pogrzeb o. Floriana Pełki SJ

[ TEMATY ]

pogrzeb

archwwa.pl

o. Florian Pełka SJ

o. Florian Pełka SJ

W Gdyni odbył się pogrzeb o. Floriana Pełki SJ, wieloletniego kierownika sekcji polskiej Radia Watykańskiego. Eucharystii, która rozpoczęła się w radosnym klimacie paschalnym, przy śpiewie pieśni „Zmartwychwstał Pan”, przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Kościół św. Stanisława Kostki licznie wypełnili kapłani i członkowie Drogi Neokatechumenalnej, do której należał zmarły jezuita. Obecni byli także uczniowie Zespołu Szkół Jezuickich w Gdyni, który ojciec Pełka, jako ówczesny prowincjał, zainicjował.

Kazanie podczas Mszy wygłosił o. Stanisław Pomykała SJ, przyjaciel zmarłego i jego współpracownik z czasów pracy w Radiu Watykańskim oraz w duszpasterstwie neokatechumenalnym.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II powraca z jeszcze większą siłą

2025-04-01 15:51

[ TEMATY ]

pamięć

kard. Stanisław Dziwisz

rocznica śmierci

św. Jan Paweł II

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz

Kard. Stanisław Dziwisz

Wraca się do nauczania Jana Pawła II i do jego osoby - powiedział w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej wieloletni osobisty sekretarz Papieża Polaka kard. Stanisław Dziwisz.

Metropolita senior archidiecezji krakowskiej wskazał, że „wielu wybitnych ludzi przeszło do historii, przeszło do archiwów, mało się o nich mówi”, natomiast o Janie Pawle II „pamięć nie niknie”, a wręcz przeciwnie - wybrzmiewa z jeszcze większą mocą.
CZYTAJ DALEJ

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Chrystus i jawnogrzesznica, Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On, usiadłszy, nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą dopiero co pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, tę kobietę dopiero co pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co powiesz?» Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus, schyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem». I powtórnie schyliwszy się, pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta stojąca na środku. Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?» A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz».
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję